Sklep online
Sklep online

Jak oduczyć psa żebrania o jedzenie?

Wiele psów ma w zwyczaju żebrać o jedzenie. Można powiedzieć, że jest to jeden z najczęstszych problemów z naszymi pupilami. Bywa, że zwierzak jest przy tym tak natarczywy, że nie jesteśmy w stanie w spokoju zjeść nawet kanapki. Na szczęście, przy odrobinie samozaparcia i konsekwencji w działaniu możemy oduczyć go tego zachowania.

Dlaczego psy żebrzą o jedzenie?

Żebranie o jedzenie jest dla psów całkiem naturalnym zachowaniem – w tym właśnie tkwi problem. Robią tak już szczenięta, domagając się nakarmienia przez matkę lub człowieka, który im tę matkę zastępuje.

Trudno się nam oprzeć błagalnym spojrzeniom słodkich szczeniaczków i częstujemy je tym, co akurat sami jemy. Niestety w ten sposób utrwalamy to niepożądane zachowanie i sprawiamy, że nasz pupil będzie żebrał przy stole gdy osiągnie wiek dojrzały.

Niektórzy naukowcy uważają, że pod pewnymi względami psy nigdy nie dorastają. Całe życie pozostają szczeniakami, które traktują swych ludzkich opiekunów jak rodziców. Dlatego nawet po osiągnięciu dojrzałości mają szczenięcy zwyczaj żebrania o pokarm.

Całkiem prawdopodobne jest też to, że działa tu typowa dla zwierząt społecznych, potrzeba robienia wszystkiego wspólnie. Tworzymy z naszym psem jedno „stado”, dlatego chce on jeść, gdy tylko zobaczy, że my jemy. Nawet jeśli nie jest głodny.

Co zrobić, by nasz pies przestał żebrać o jedzenie?

Na szczęście istnieje dobry sposób, by oduczyć psa żebrania o jedzenie. Jak to jednak sobie powiedzieliśmy na wstępie, będziemy musieli jednak uzbroić się w cierpliwość i postępować konsekwentnie. Dotyczy to wszystkich domowników. Musimy też powiedzieć gościom, jak mają się zachowywać.

Sposób o którym mówimy polega na całkowitym ignorowaniu żebrzącego o pożywienie psa. Nie chodzi jednak tylko o to, by nie ulegać jego prośbom i nie częstować go jedzeniem, ale by w ogóle nie zwracać na niego uwagi. Gdy spożywamy posiłek, zachowujmy się tak, jakby nasz pies nie istniał. Nie patrzmy na niego, nie mówmy do niego i nie głaszczmy.

Jedynie wówczas, gdy żebranie przybiera formę naprawdę trudną do wytrzymania, np. gdy zwierzak próbuje wejść nam na kolana lub ukraść coś ze stołu, możemy zareagować. Wystarczy jednak powiedzieć stanowczym głosem „nie” lub „nie wolno”. Po czym znów wracamy do ignorowania zwierzaka.

Pamiętajmy także, by nigdy nie karmić pupila z ręki. Jedzenie podajemy mu wyłącznie w misce.

Metoda ignorowania na pewno nie jest łatwa, ale jest bardzo skuteczna, jeśli tylko zachowujemy się konsekwentnie. Jej niewątpliwą zaletą jest także to, że nie istnieje ryzyko tego, że pies straci do nas zaufanie, co może się stać przy stosowaniu jakichkolwiek kar lub krzyczeniu na pupila.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
10 najlepszych pomysłów na spędzenie czasu z psem podczas kwarantanny

Izolacja w domu wcale nie musi wiązać się z nudą. Warto poszukać kreatywnych sposobów na spędzanie czasu z pupilem. Co robić z czworonożnym przyjacielem w czasie pandemii koronawirusa? Oto nasze...

Czytaj więcej
Zaginięcie psa - co robić?

Trudno wyobrazić sobie, co przeżywa opiekun, którego pupil zaginął. W takiej sytuacji należy jednak zapanować nad emocjami, bo od tego, jak szybko zaczniesz działać, zależy los Twojego psa. Co robić,...

Czytaj więcej
Jak długo żyją psy?

Długość życia czworonożnych pupili, w ostatnich latach, ulega stopniowemu wydłużeniu. Choć tajemnicy długowieczności nie udało się dotąd do końca rozwikłać, istnieją pewne czynniki, które mają na nią silny wpływ. Które...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram