Sklep online
Sklep online

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Z pewnością każdy opiekun chciałby wiedzieć, jak szybko i sprawnie nauczyć mruczka korzystania z kuwety. W końcu umiejętność zachowania czystości w domu to absolutna podstawa dobrych kocich manier. Sztukę tę powinny opanować zarówno koty wychodzące, jak i te, które nie opuszczają domu. Podpowiadamy, jak nauczyć kota korzystać z kuwety!

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Futrzak, który nie załatwia swoich potrzeb fizjologicznych w kuwecie to spory problem dla pozostałych domowników. Życie pod jednym dachem z takim osobnikiem może być wręcz nie do zniesienia, zwłaszcza jeśli podobne zachowanie ma charakter ciągły. Nic więc dziwnego, że opiekunowie czworonogów przykładają tak wielką wagę do nauki korzystania z kuwety. Niestety zdarza się czasem, że mimo naszych wysiłków mruczek wciąż załatwia się poza wyznaczonym miejscem. Co może być przyczyną takiego zachowania?

Jeżeli poza kuwetą załatwia się kot, którego dopiero co adoptowaliśmy, można domyślać się, że po prostu nigdy nie nauczył się korzystania z kociej toalety. Bywa jednak, że to dorosły i odchowany kot z dnia na dzień może odmówić korzystania z kuwety. Podobne zachowanie może mieć kilka przyczyn:

1.    Nowy typ żwirku

Trzeba pamiętać, że koty to dość wymagające stworzenia. Mają swoje przyzwyczajenia i upodobania, a wszelkie zmiany w swoim codziennym otoczeniu witają raczej niechętnie. Jeśli nasz pupil jak dotąd grzecznie załatwiał swoje potrzeby w kuwecie, a potem nagle zmienił zwyczaje, to warto zastanowić się, czy przypadkiem nie przeszkadza mu rodzaj żwirku. Dla nas to może być szczegół, ale faktura lub zapach podłoża ma ogromne znaczenie. Jeżeli od niedawna testujemy żwirek dla kota, to być może warto wrócić do poprzedniego i sprawdzić, jak to wpłynie na zachowanie pupila.

2.    Nowa kuweta lub zmiana jej ustawienia

Niektórym zwierzakom nie przypadnie do gustu zamknięta kuweta z drzwiczkami. Inne koty nie lubią sytuacji, gdy nagle znajdzie się ona w innym miejscu domu niż dotychczas. Przemeblowania i wszelkie zmiany wokół kuwety mogą zniechęcić kota do korzystania z niej i popchnąć go do znalezienia innego wygodnego miejsca na własną łapę.

3.    Brudna kuweta

Koty to niezwykle czyste zwierzęta, które stanowczo odmawiają załatwienia swoich potrzeb w kuwecie, jeśli ta nie spełnia ich wymogów sanitarnych. Mówiąc wprost – jeśli zaniedbamy sprzątanie kuwety, usuwanie odchodów i regularne czyszczenie jej za pomocą odpowiednich detergentów, to możemy spodziewać się małego buntu ze strony pupila.

4.    Stres u kota

Jak już wspomniano koty to zwierzaki, które mocno przywiązują się do swojego otoczenia i pewnego utartego porządku dnia. Wszelkie gwałtowne zmiany, takie jak przeprowadzka, remont czy pojawienie się nowego domownika wywołują w nich silny stres i niepokój. Pod wpływem tych emocji kot porzuca swoje zwyczaje i nie chce już korzystać z toalety.

5.    Choroby lub podeszły wiek

Niektóre koty przestają załatwiać się do kuwety pod wpływem dolegliwości ze strony układu moczowego. Inną przyczyną bywa wiek pupila – starsze koty mogą mieć, na przykład  problem z wchodzeniem do toalety, jeśli jej ścianki są zbyt wysokie.

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Przy odrobinie wysiłku i cierpliwości każdego kota można nauczyć korzystania z kuwety. Najłatwiej jest oczywiście z kociętami, które szybko przyzwyczajają się do wszelkich nowości. Trochę więcej wysiłku wymagają dojrzałe koty, zwłaszcza te przygarnięte z ulicy, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z kocią toaletą. Jednak nawet dzikie zwierzaki można nauczyć dobrych manier, jeśli tylko uda nam się przekonać je, że kuweta w domu jest najlepszym miejscem do załatwiania potrzeb.

Na naszą korzyść działa fakt, ze koty instynktownie zakopują swoje odchody i chętnie korzystają z miejsc z miękkim, sypkim podłożem. Kocięta najszybciej nabywają umiejętność korzystania z kuwety, zwłaszcza jeśli mogą obserwować, jak robi to ich matka. Maluchy uczą się kocich zwyczajów, naśladując zachowanie dorosłych kotów.

Jeśli jednak przygarniamy kociaka ze schroniska lub z ulicy musimy liczyć się z tym, że to na nas spadnie obowiązek oswojenia czworonoga z kuwetą. Jak nauczyć małego kota korzystać z kuwety?

Nauka korzystania z kuwety u małego kota: krok po kroku

Zanim zaczniemy uczyć kociaka korzystania z kuwety, zastanówmy się nad wyborem odpowiedniej toalety. Na początek najlepiej wybrać kuwetę otwartą i z niskimi krawędziami. Jeśli ścianki będą zbyt wysokie, kociak może mieć problem z tym, by wejść do środka i z niej skorzystać.

Warto zainwestować w dwie, a nawet trzy kuwety dla małego kotka i ustawić je w różnych miejscach mieszkania. Dzięki temu kotek będzie miał je zawsze w zasięgu wzroku i tym chętniej zacznie z nich korzystać. Pamiętajmy, że kocię zajęte zabawą i rozrabianiem na całego raczej nie będzie pamiętało, że gdzieś tam na drugim końcu domu stoi jego toaleta. Zamiast biec i jej szukać, po prostu załatwi się w najbliższym kącie. Osobne kuwety przydadzą się też, jeśli w domu mieszka więcej niż jeden kot.

Naukę czystości w domu zaczynamy od zapoznania kota z jego nową toaletą. Zabieramy do niej pupila i wkładamy go do środka. Możemy też przesypać żwirek ręką lub łopatką, by maluch zorientował się, jakie walory ma podłoże. Kot powinien skojarzyć, że sypki piasek lub żwirek doskonale nadaje się do zakopywania odchodów i moczu. Pamiętajmy, by zanosić kota do kuwety zaraz po przebudzeniu i zawsze, gdy tylko zacznie szukać sobie miejsca do załatwienia swoich potrzeb, to znaczy wiercić się niespokojnie i przykucać. Za każdym razem, gdy pupilowi uda się załatwić w pożądanym miejscu, nagradzamy go smakołykiem i pochwałami.

Jak nauczyć dorosłego kota załatwiać się do kuwety?

Nauka używania kuwety w przypadku kotów dorosłych wygląda bardzo podobnie, co w przypadku kociaków. Ucząc kota warto jednak zadbać o kilka szczegółów. Po pierwsze od razu ustawiamy kuwetę w miejscu zacisznym, które zapewni mu odrobinę intymności.

Jeżeli kotu zdarzało się wypróżniać poza kuwetą, starajmy się od razu usuwać zapach odchodów z niepożądanych miejsc. W przeciwnym razie kot może zacząć kojarzyć je ze swoją toaletą.

Pamiętajmy też, by nie popełniać błędu, który może zaowocować wieloma problemami behawioralnymi w przyszłości. Ucząc kota czystości nigdy nie karzemy go ani nie krzyczymy na niego, gdy zdarzy mu się załatwić poza kuwetą. W ten sposób sprawimy jedynie, że kot zacznie kojarzyć załatwianie potrzeb fizjologicznych z silnym stresem i lękiem przed złością opiekuna.

Wybieramy kuwetę i żwirek dla kota

Aby ułatwić kotu naukę czystości, trzeba wybrać odpowiednie akcesoria. Kuweta dla kota powinna być na tyle duża, by zwierzak miał w niej swobodę ruchów. Najlepsza będzie kuweta o 45 cm długości i 35 cm szerokości. Na początek wybieramy pojemniki o niskich brzegach, do których łatwiej wejść.

Równie istotne będzie wypełnienie kuwety. Żwirek dla kota powinien być drobnoziarnisty i bezwonny. Takie wypełnienie najbardziej przypomina naturalne podłoże, więc kot łatwiej się do niego przyzwyczai.

Miejsce na toaletę powinno być spokojne i odosobnione. Nie należy wstawiać jej do kuchni ani przedpokoju, bo te pomieszczenia zwykle są gwarne i ruchliwe. Kot musi mieć swobodny dostęp do toalety, a jednocześnie powinien czuć się w niej całkiem bezpiecznie. Pamiętając, że koty lubią, kiedy kuweta jest czysta, sprzątamy stałe odchody i zbrylony żwirek przynajmniej 2-3 razy dziennie.

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Czy kocięta można oddzielić od matki?

Nikt tak dobrze nie wie czego potrzebuje mały kociak, jak jego matka. To właśnie ona uczy swojego malucha jak radzić sobie w środowisku. Nawet gdybyśmy bardzo się starali, nie jesteśmy...

Czytaj więcej
Jak stosować suchy szampon dla kota?

Właściciele kotów dobrze wiedzą o tym, że wdrażanie pielęgnacyjnych zabiegów wcale nie należy do zadań najprostszych. Domowe mruczki mogą polubić czesanie, wiele z nich przez całe życie stronić będzie jednak...

Czytaj więcej
Jak wychować kota? Czego warto uczyć kotka od małego?

Mruczącym maluchom trudno czegokolwiek zabronić. Kocięta szybko jednak dorastają – niejednokrotnie przeradzając się z rozkosznych i niewinnych futrzaków w niezależne i zadziorne drapieżniki. To, czego nauczą się w okresie młodości, w...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram