Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Jeże to zwierzaki, o których wciąż jeszcze niewiele wiadomo. Opieka nad nim może sprawiać więc pewne kłopoty, zwłaszcza w zakresie prawidłowego żywienia. Aby nie popełnić błędu i nie narazić pupila na poważne kłopoty zdrowotne, warto dowiedzieć się, czym i jak właściwie należy go karmić. Na szczęście ułożenie zdrowej i odżywczej diety dla jeża nie stanowi większego kłopotu. Zobaczmy więc, jak karmić jeża?
https://kakadu.pl/blog/wordpress/jak-zaprosic-jeza-do-ogrodu/
Z czego składa się naturalna dieta jeża? Warto wiedzieć, że zwierzaki te zaliczają się do grona ssaków owadożernych, a podstawą ich menu na wolności są przede wszystkim świerszcze, chrząszcze, ćmy oraz motyle. Żaden jeż nie pogardzi także drobnymi bezkręgowcami, takimi jak dżdżownice, ślimaki czy pająki, a niekiedy zdarzają im się także większe kąski w postaci żaby czy jaszczurki. Jak widać jadłospis jeża składa się głównie z pokarmów mięsnych. Co prawda zwierzaki te od czasu do czasu urozmaicają swą dietę jajami ptaków czy pokarmem roślinnym, ale owoce i warzywa stanowią w niej tylko niewielki dodatek.
Dieta jeża hodowanego w domu powinna jak najbardziej przypominać tę, którą preferują zwierzaki w warunkach naturalnych. Jadłospis powinien być mocno urozmaicony i składać się głownie z pokarmów mięsnych. Trzeba pamiętać, że jeż wykazuje duże zapotrzebowanie na białko zwierzęce, a pozbawiony tego składnika może szybko stracić dobrą kondycję i witalność. Podstawą jego menu w warunkach domowych może być specjalny pokarm dla jeży lub dobrej jakości karma dla kota. Zawartość białka w karmie powinna wynosić co najmniej 30%, z kolei dawkę tłuszczy należy ograniczyć jak najbardziej, ze względu na skłonność do nadwagi i otyłości. Równie ważna jest zawartość włókna roślinnego, na poziomie minimum 15%.
↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓
Jeśli decydujemy się na karmę dla kota, to pod uwagę należy wciąć jeszcze jedną kwestię. Chodzi oczywiście o wielkość i konsystencję granulek. Nie mogą być one ani zbyt duże, ani za twarde, bo nasz pupil po prostu sobie z nimi nie poradzi. Jeżowi podawać można także mokre przekąski dla kotów, o konsystencji dużo bardziej odpowiadającej ich preferencjom.
↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓
Naturalny jadłospis jeża jest dość urozmaicony i o to samo powinniśmy zadbać w naszej domowej hodowli. Do jego diety powinien zaliczać się zwłaszcza pokarm żywy, w postaci larw, świerszczy, mączników czy drewnojadów. Takie przekąski na pewno przypadną do gustu pupilowi i dostarczą mu kilku cennych składników odżywczych, takich jak chityna.
Możemy także karmić jeża gotowanym mięsem. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się kurczak, indyk, mięso wołowe lub ryba. Przed podaniem należy jednak ostudzić je i pokroić w drobną kostkę. Równie dobrze sprawdzą się ugotowane jaja kurze lub przepiórcze. Od czasu do czasu warto podać pupilowi także świeże owoce i warzywa. Jeżowi na pewno posmakuje kawałek jabłka, banana, ogórka czy pomidora. W formie przekąski wystąpić może także gotowany ryż lub płatki owiane. Pamiętajmy jednak, by nie podawać jeżowi żadnych produktów mlecznych, gdyż ssaki te nie trawią laktozy.
Warto wiedzieć, że ssaki te aktywne są głównie po zmroku, dlatego powinniśmy karmić jeża głownie późnym wieczorem . Odrobinę pokarmu czy jakiś dodatkowy przysmak można podać także w ciągu dnia, ale porcja powinna być raczej niewielka. Niezjedzone kąski należy też codziennie usuwać, tak aby pupil nie zjadł przypadkiem niczego nieświeżego czy nadpsutego. Większe przekąski należy też rozdrobnić przed podaniem, bo niewielki pyszczek jeża nie poradzi sobie z większym kawałkiem.
Wszystkie posiłki w chwili serwowania powinny mieć temperaturę pokojową. Najlepiej podawać je w niskich, stabilnych miskach, do których jeż będzie miał łatwy dostęp. Niektóre przysmaki, na przykład larwy, można podawać żywe i pozostawić gdzieś w otoczeniu pupila. Jeże w warunkach naturalnych poświęcają wiele czasu i energii na zdobywanie pokarmu, więc samodzielne polowanie w domu powinno sprawić im wiele frajdy i pobudzić je większej aktywności.
↓ POKARM DLA JEŻA ↓
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Zabawki dla chomika kup w e-sklepie Kakadu » Chomiki uwielbiają spędzać czas aktywnie. Zabawki dostarczają im nie tylko niezbędnej rozrywki, ale przede wszystkim umożliwiają realizację wielu naturalnych potrzeb. Dobór odpowiednich...
Transporter to akcesorium, które koniecznie trzeba mieć w domu. Bez znaczenia, czy mamy mruczka, psiaka czy szczura albo koszatniczkę – nigdy nie wiemy, kiedy będziemy musieli zabrać zwierzaka do weterynarza,...
Karmę dla królika miniaturowego kup w e-sklepie Kakadu » Króliki miniaturowe należą do jednych z najbardziej ulubionych domowych zwierzątek. Przede wszystkim z powodu swojego wyjątkowo uroczego wyglądu. Nie bez znaczenia...