Topniejące ceny w Kakadu Zoo!
Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Żucie to jedno z ulubionych zajęć uszatych podopiecznych. Pałaszowanie twardych przekąsek nie tylko dostarcza królikom mnóstwa radości, ale również wspomaga pielęgnację uzębienia. Jakie przekąski podawać kicającym pupilom, by ich zęby zawsze były w nienagannym stanie? Jak dbać o zęby królików?
Nietypowe uzębienie to charakterystyczna cecha królików. To właśnie ono stanowi jedną z kluczowych różnic w budowie anatomicznej między gryzoniami, a zajęczakami. W odróżnieniu od myszy czy szczurów uszate zwierzaki mają nie jedną, lecz dwie pary siekaczy w szczęce. Uzębienie królików składa się z 28 zębów, a dokładnie z 6 siekaczy, 10 przedtrzonowców i 12 trzonowców. Wśród zębów brakuje kłów. U młodych zwierzaków występuje uzębienie mleczne, które ulega całkowitej wymianie do 4-5 tygodnia życia. Naturalny kolor zębów królików to biały.
Zęby królików są hypselodontyczne – nie mają korzeni. Umożliwia to ich stały wzrost przez całe życie uszatych zwierzaków. U królików rosną nie tylko siekacze, ale również zęby trzonowe. Tempo wzrostu jest różne dla poszczególnych zębów. Najszybciej rosną siekacze – tygodniowo ich długość wzrasta o około 2-3 mm.
U uszatych zwierzaków widoczna jest znacząca dysproporcja między wielkością łuków zębowych – górny jest znacznie grubszy. W związku z tym króliki wypracowały specjalny sposób żucia. Siekacze służą im jedynie do chwytania i rozcinania kęsów pokarmu. Podczas przeżuwania uszate zwierzaki wykorzystują natomiast tylko zęby trzonowe. W trakcie rozdrabniania pokarmu żuchwa zwierzaków porusza się na boki, a kęsy pokarmu są przerzucane z jednej strony na drugą. Dzięki temu pożywienie jest dokładnie rozcierane, a zęby ulegają ścieraniu.
Problemy stomatologiczne u królików najczęściej związane są z wadami zgryzu, które mogą mieć charakter wrodzony (genetyczny) lub nabyty (poinfekcyjny, pourazowy). Wady zgryzu u zwierzaków przyczyniają się do nierównomiernego ścierania się zębów, a w konsekwencji – do ich przerostu. Ostre krawędzie nieprawidłowo startych zębów mogą powodować zranienia w obrębie jamy ustnej, na których podłożu dochodzi do infekcji i stanów zapalnych. U uszatych zwierzaków czasami pojawiają się także ropnie. Innym problemem dotykającym króliki jest osłabienie zębów i zaburzenie ich wzrostu związane z niewłaściwą mineralizacją szkliwa.
Najważniejszym sygnałem kłopotów z zębami u królika są trudności w jedzeniu. Zwierzak nie może prawidłowo chwytać i rozcierać pożywienia, a w czasie pałaszowania posiłków odczuwa ból. Może przez to stracić apetyt lub zacząć preferować jedzenie wyłącznie miękkich pokarmów. Konsekwencją tego są zaburzenia trawienne i utrata wagi. U królików z problemami stomatologicznym nierzadko można również zaobserwować m.in. ślinotok, łzawienie oczu, zgrzytanie zębami, przebarwienia szkliwa. Jeśli zauważymy tego typu symptomy u naszego podopiecznego, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Zaniedbania w pielęgnacji uzębienia mogą prowadzić do niedożywienia i poważnych chorób ogólnoustrojowych, dlatego tak ważne jest, aby regularnie dbać o zęby królika.
↓ ZIOŁA DLA KRÓLIKA ↓
Zęby zajęczaków, dla zachowania optymalnej długości, wymagają regularnego ścierania. Aby wspomóc pielęgnację uzębienia uszatych podopiecznych, należy zapewnić im przekąski i akcesoria skłaniające do intensywnego, długiego żucia – ułatwiające mechaniczne ścieranie zębów. W naturze uszate zwierzaki ścierają zęby przede wszystkim w czasie jedzenia włóknistego pokarmu – traw, ziół, warzyw, pędów, kory i korzonków roślin. W warunkach domowych funkcję przekąsek dentystycznych spełniają pokarmy zasobne w celulozę i ligninę. Zwierzowi należy zapewnić stały dostęp do świeżego siana (poczytaj więcej o tym, jakie siano wybrać dla królika KLIK»). Jego udział w diecie powinien wynieść 70-80%. Królikowi warto także regularnie serwować gałązki drzew owocowych, zieleninę i naturalne przekąski dentystyczne (np. topinambur). Do menu zwierzaka można dodatkowo włączyć karmę ze specjalną formułą dentystyczną. Dzięki odpowiedniej strukturze i twardości ułatwia ona ścieranie zębów w trakcie jedzenia.
↓ SIANO DLA KRÓLIKÓW ↓
Jak jeszcze możemy dbać o zęby królika? W klatce uszatego podopiecznego warto umieścić także akcesoria do żucia i rozdrabniania. Dobrze sprawdzą się m.in. sizalowe gryzaki, jadalne domki czy kartonowe pudełka. Aby zachęcić uszatego ulubieńca do gryzienia zabawek, można stworzyć z nich kryjówki lub karmniki interaktywne.
↓ JADALNE ZABAWKI DLA KRÓLIKÓW ↓
Problemy z zębami u królików mogą wynikać nie tylko z niewłaściwej pielęgnacji, ale także z niedoboru minerałów (zwłaszcza wapnia) i witamin (witamina D3). Witamina D3 jest syntezowana przez organizm zwierzaków pod wpływem światła słonecznego. Aby wspomóc jej wytwarzanie, warto w lecie umożliwić podopiecznemu wypoczynek na świeżym powietrzu. W przypadku niedoborów wapnia pomogą rośliny bogate w ten pierwiastek (brokuły, szpinak, mięta, rzeżucha, jarmuż) lub specjalne suplementy mineralno-witaminowe.
W profilaktyce stomatologicznej u królików niezwykle istotne są regularne kontrole. Stan siekaczy warto sprawdzać u pupila raz w tygodniu. Gruntowną kontrolę uzębienia w gabinecie weterynaryjnym u zdrowego zwierzaka powinniśmy wykonać przynajmniej co 6 miesięcy. Jeśli nasz ulubieniec ma wadę zgryzu, konieczne mogą być nawet comiesięczne przeglądy dentystyczne połączone z przycinaniem przerośniętych zębów.
↓ GAŁĄZKI I KORZENIE DLA KRÓLIKÓW ↓
Zdjęcie: © Olga Barbakadze — stock.adobe.com
Topniejące ceny w Kakadu Zoo!
Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Od dawna uważa się szczury za zwierzęta obdarzone niezwykłą inteligencją. Te sprytne gryzonie mają doskonałą pamięć, są spostrzegawcze, potrafią uczyć się na błędach i wyciągać wnioski. A przy odrobinie cierpliwości...
Każdy chomik potrzebuje klatki. To jego zaciszne terytorium, w którym może poczuć się naprawdę jak u siebie. To strefa relaksu, zabawy i oczywiście snu. Bardzo ważne jest, aby była odpowiednio...
Karmę dla królika miniaturowego kup w e-sklepie Kakadu » Króliki miniaturowe należą do jednych z najbardziej ulubionych domowych zwierzątek. Przede wszystkim z powodu swojego wyjątkowo uroczego wyglądu. Nie bez znaczenia...
[…] Jak dbać o zęby królika? […]