Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Niemal każdy kot w swoim życiu zetknął się z pchłami. Inwazja krwiopijnych insektów bywa dla mruczka nie tylko nieprzyjemna, ale też niebezpieczna. Pchły mogą spowodować schorzenia skóry, a także przenosić pasożyty wewnętrzne. Z tego względu należy zadbać o zapewnienie pupilowi skutecznej ochrony przed tymi owadami. Jakie preparaty przydadzą się w walce z pchłami?
Krople przeciwpchelne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród właścicieli kotów. Preparaty tego typu są łatwe w aplikacji i zapewniają ochronę przed insektami nawet przez 4-5 tygodni. Krople, za pomocą pipetki, nanosi się na kark zwierzaka. Zawarta w nich substancja czynna (np. fipronil) rozprzestrzenia się po całej powierzchni skóry i stale oddziałuje na pasożyty bytujące w futerku kota. Produkty spot-on, dzięki składnikom zaburzającym prawidłowy rozwój owadów, przerywają cykl życiowy pcheł – niszczą jaja i zapobiegają przepoczwarczeniu się larw. Warto wiedzieć, ze wiele specyfików znajduje zastosowanie także w walce z innymi pasożytami zewnętrznymi, np. wszołami i kleszczami.
Aby właściwie zastosować krople przeciwpchelne, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim dawka preparatu musi być dobrana do wagi naszego zwierzaka. Trzeba również upewnić się, czy zaaplikowaliśmy kotu całą zawartość tubki. Krople muszą zostać wyciśnięte bezpośrednio na skórę mruczka, dlatego powinniśmy starannie odgarnąć sierść, zanim przystąpimy do ich nanoszenia. Lepiej też nie kąpać zwierzaka przed i natychmiast po zastosowaniu produktu.
Większość kotów dobrze toleruje krople. Warto jednak pamiętać, że najczęściej w preparatach znajdują się substancje biobójcze. Właśnie dlatego musimy zachować ostrożność. Nie stosujmy insektobójczych specyfików spot-on u kociąt poniżej 12. tygodnia życia oraz u ciężarnych i karmiących kotek. Jeśli nasz mruczek jest alergikiem, powinniśmy uważnie obserwować, czy krople nie wywołały u niego niepożądanej reakcji. U zwierząt, którym nie można aplikować silnych preparatów, warto wypróbować krople na bazie dimetikonu lub naturalnych substancji odstraszających owady (przeczytaj więcej na temat kropli przeciwpchelnych dla kotów KLIK).
W walce z insektami u kota pomocne mogą być także inne produkty, takie jak: spraye, szampony i obroże przeciwpchelne. Preparaty różnią się między sobą czasem działania i sposobem aplikacji.
Najdłuższą ochronę zapewniają obroże – są skuteczne nawet przez 6-8 miesięcy. Zawarta w nich substancja czynna jest stale uwalniana, dzięki czemu może oddziaływać na pchły w sposób kontaktowy. Jeśli więc prawidłowo założymy akcesorium, nasz kot na długo będzie mógł zapomnieć o krwiopijnych insektach. Dla zwierząt, które nie zmagają się z dużą inwazją pasożytów, można zakupić obróżkę na bazie naturalnych olejków eterycznych. Ma ona właściwości odstraszające, dlatego może pomóc ustrzec mruczka przed atakiem owadów.
Preparaty w sprayu wykazują podobny czas działania jak krople. Rozpyla się je na całą powierzchnię skóry kota. Na szczególną uwagę zasługują spraye, które mają za zadanie zwalczyć pasożyty w otoczeniu zwierzaka. Tego typu specyfikami można spryskać kocie posłanie. Dzięki temu wyeliminujemy insekty z całego domu, co jest niezbędne, aby nie doszło do ponownej inwazji.
W profilaktyce przeciwpchelnej możemy wykorzystać także specjalne szampony. Zazwyczaj mają one działanie jedynie odstraszające. Zawierają najczęściej naturalne repelenty. O ile nie rozwiążą problemu z pchłami, z pewnością mogą wspomóc walkę z nimi.
Mimo zastosowania najlepszych środków nigdy nie można uznać, że pchły już nigdy nie pojawią się u naszego pupila. Bądźmy więc wyczulenie na wszelkie sygnały, które mogą świadczyć o ponownej inwazji. Nie zaniedbujmy też regularnego wyczesywania kota, podczas którego łatwo zauważyć ewentualne insekty.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wybór pokarmów dla zwierząt na rynku zoologicznym jest tak duży, że właściwie trudno się w nim rozeznać. W końcu nie każdy z nas wie, czym powinna odznaczać się zdrowa i...
W życiu mruczących zwierzaków z pewnością nie może zabraknąć drobnych przyjemności. Nawet najbardziej zdystansowane koty nie potrafią pohamować emocji, kiedy czekają na porcję swoich ulubionych łakoci. Przysmaki to dla wielu...
Brak apetytu u kota to coś, czego zdecydowanie nie należy bagatelizować. Nawet dwudniowy post może poważnie odbić się na zdrowiu i kondycji mruczka. Dlatego, gdy Twój kot odmawia jedzenia, warto...
Dziękuję Panu który pomógł mi w wybraniu preparatu dla mojej drużyny 9 kotów 😀 i ziarenek dla gołebia który cudem przetrwał ,,igrzyska śmierci'' w ogrodzie 😉