Sklep online
Sklep online

Infekcje skóry u kota

Choroby i infekcje skóry u kotów to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w poradniach weterynaryjnych. Dolegliwości tego rodzaju nader często przytrafiają się mruczkom, a powodów takiego stanu rzeczy jest naprawdę wiele. Zdarza się, że infekcja dermatologiczna jest objawem innej choroby rozwijającej się w orgiazmie pupila, dlatego odwiedziny u weterynarza to podstawa. Na jakie objawy warto zwracać szczególną uwagę? Co powoduje infekcje skóry u kota i jak je wyleczyć?

https://kakadu.pl/blog/wordpress/grzybica-u-kota/

 

Najczęstsze przyczyny infekcji skóry u kota

Jak już wspomnieliśmy, czynników wywołujących infekcje skórne u kotów jest bardzo wiele. Jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości tego rodzaju jest alergia, przeważnie alergia pokarmowa (dowiedz się więcej na temat alergii u kota KLIK). Uczulenie na składnik diety często objawia się niestrawnością, ale co ciekawe, wpływa także na kondycję skóry pupila. Pod wpływem alergenu mogą pojawić się kłopoty z nadmiernym wypadaniem sierści, opuchnięcia i zaczerwienienia.

Trzeba pamiętać, że dieta to często decydujący czynnik, jeśli chodzi o kondycję kociej skóry oraz sierści. Pokarm ubogi w witaminy, minerały i substancje odżywcze osłabia skórę, czyni ją podatną na urazy oraz infekcję, a ponadto prowadzi do pogorszenia się wyglądu sierści, nadmiernego wypadania lub zmatowienia włosów.

↓ WITAMINY DLA KOTA WSPOMAGAJĄCE STAN SIERŚCI ↓

Dolegliwości dermatologiczne u kotów mogą wiązać się także z infekcją bakteryjną, grzybiczą lub zakażeniem pasożytami skóry (dowiedz się więcej na temat pasożytów u kota KLIK). Żerujące na niej grzyby, roztocza albo drobnoustroje stopniowo doprowadzają do wyniszczenia kociego naskórka oraz mieszków włosowych. Szczególnie niebezpieczne dla kota jak alergiczne pchle zapalenie skóry oraz zakażenie zarodnikami świerzbowca » i nużeńca.

Widoczne zmiany na skórze pupila mogą pojawić się także pod wpływem chorób nowotworowych lub zaburzeń hormonalnych, a dokładnie niedoczynności jednego z gruczołów, przeważnie tarczycy.

Objawy infekcji skóry u kota

Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że nasz mruczek boryka się z infekcją skóry? Jednym z najczęstszych symptomów chorób dermatologicznych u kotów jest świąd skóry. Nasz pupil może się nieustannie drapać, ocierać o meble, a nawet wygryzać sobie sierść.

Charakterystyczne dla infekcji tego rodzaju są także widoczne zmiany skórne. Najczęściej pojawiają się na pysku i łapach pupila, ale z czasem przenoszą się także na pozostałe partie ciała, głównie brzuch, grzbiet oraz głowę. W zależności od rodzaju i przyczyny infekcji na ciele czworonoga mogą pojawić się krosty, strupy, owrzodzenia oraz miejscowe wyłysienia.

Silny świąd sprawia, że zwierzak mocno się drapie, a tym samym jeszcze bardziej podrażnia skórę. Z czasem na jej powierzchni mogą więc pojawić się rany z wydzieliną ropną, podatne na zakażenia i infekcje grzybicze oraz bakteryjne.

Warto wiedzieć, że przy zaawansowanych infekcjach i problemach skórnych u kotów » możemy zaobserwować także niepokojące zmiany w zachowaniu pupila. Naszą czujność powinien wzbudzić widoczny spadek energii zwierzaka, brak apetytu, senność, problemy z utrzymaniem równowagi, a także biegunka i wymioty.

Leczenie infekcji skóry u kota

Większość infekcji skóry u kota daje bardzo podobne objawy. W związku z tym, że nie są one jednoznaczne, bardzo trudno samodzielnie orzec, z jakim problemem właściwie mamy do czynienia. Wizyta u weterynarza i odpowiednia diagnostyka są niezbędne. Leczenie pupila na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli więc zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy, koniecznie zabierzmy zwierzaka do specjalisty.

↓ SZAMPONY DLA KOTA ↓

Diagnostyka infekcji skórnych u kota opiera się na wykonaniu odpowiednich badań mikroskopowych. Jeżeli przyczyną kłopotów jest alergia należy przede wszystkim zmienić jadłospis pupila, przechodząc na tak zwaną dietę eliminacyjną. Po usunięciu szkodliwego składnika z diety kota, objawy powinny ustąpić.

Bardziej skomplikowane jest leczenie infekcji bakteryjnych, grzybic oraz zakażeń pasożytniczych. Terapia tych dolegliwości polega zwykle na podawaniu antybiotyków doustnych oraz stosowaniu preparatów miejscowych, takich jak szampony, maści czy kremy.

↓ ŚRODKI PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA KOTA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak skutecznie odrobaczyć kota?

Pasożyty wewnętrzne u kota to nic przyjemnego. W zależności od trybu życia, nasz mruczek jest mniej lub bardziej narażony na „złapanie” robala. Jednak te wychodzące regularnie z mieszkania i mieszkające...

Czytaj więcej
Ile powinien jeść kot?

Jeśli jesteś świeżo upieczonym właścicielem kota, z pewnością nurtuje Cię kilka pytań, dotyczących opieki nad nowym pupilem. Zastanawiasz się pewnie ile powinien jeść Twój mruczek i jak często go karmić....

Czytaj więcej
Dlaczego kot pod wpływem stresu gubi sierść?

Koty podwórkowe lub te, które mieszkają w domu, ale często wychodzą na zewnątrz, intensywnie linieją na wiosnę. W przypadku domowych zwierzaków ów naturalny cykl często ulega zaburzeniu. Ogrzewanie i brak...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram