Sklep online
Sklep online

Hodowla krewetek w akwarium słodkowodnym

Przejdź do działu akwarystyki w e-sklepie Kakadu »

Krewetki podbijają serca wielbicieli akwarystyki. Urzekają oryginalnym wyglądem i fascynują ciekawym zachowaniem. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tych drobnych skorupiaków, musimy zapoznać się z ich specyficznymi wymaganiami.

Jakie krewetki wybrać?

Różnorodność krewetek słodkowodnych jest bardzo duża. Najbardziej popularne są gatunki należące do dwóch rodzin: Neocaridina i Caridina. Do pierwszej z nich zalicza się m.in. Red Cherry, Fire Red, White Pearl czy Blue Pearl, drugą grupę tworzą natomiast m.in. Crystal Red, Amano czy Babaulti Green. Często w akwariach spotkać można również krewetkę filtrującą (Atyopsis moluccensis).

Na który gatunek się zdecydować? Początkującym polecane są łatwiejsze w hodowli krewetki z rodziny Neocaridina, a szczególnie krewetki Red Cherry, które uważane są za najbardziej odporne na błędy nowicjuszy. Ten gatunek warto wybrać także w sytuacji, gdy chcemy pokusić się o założenie małej hodowli. Rozmnażanie Red Cherry nie sprawia większych trudności, w przeciwieństwie do np. krewetek Amano, w przypadku których na etapie larwalnym niezbędna jest woda słona.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jednym akwarium hodować kilka różnych gatunków krewetek. Warto jednak zapoznać się wówczas z tzw. tabelą krzyżowań i wybrać te gatunki, które nie będą się ze sobą krzyżowały. Trzeba także uwzględnić wymagania poszczególnych gatunków, tak aby znacząco nie odbiegały od siebie. Wielbiciele rybek nie muszą z nich rezygnować. Krewetki i rybki dobrze czują się w swoim towarzystwie, ale pod warunkiem, że wybierzemy rybki o niewielkich wymiarach i przede wszystkim – roślinożerne. Dobrze w tej roli sprawdzą się np. otoski czy neonki.

Akwarium dla krewetek

Popularność krewetek wynika między innymi z ich niewielkich wymagań przestrzennych. Nawet 10-litrowe akwarium wystarczy dla kilku skorupiaków. Należy jednak oczywiście pamiętać o tym, że im większa jest populacja, tym bardziej pojemny musi być zbiornik. W przypadku kilkunastu krewetek powinno to być już co najmniej 20-25 litrów.

Akwarium to podstawowy element wyposażenia, ale samo akwarium nie wystarczy. Konieczny jest zakup filtra. Jakiego? Wybór jest właściwie dowolny, dobrze jednak zdecydować się na filtr gąbkowy: gąbka uniemożliwi wciągnięcie do środka drobniejszych osobników. Jeśli decydujemy się na inny typ filtra, taką gąbką (lub naciągniętym fragmentem pończochy) należy zabezpieczyć jego wlot.

Hodowla krewetek w akwarium słodkowodnym_2

Czy warto kupować grzałkę? I tak, i nie. Większość gatunków krewetek akwariowych najlepiej czuje się w temperaturze 20-24°C. Jeśli więc podobna temperatura panuje w mieszkaniu i w takim zakresie mieści się temperatura wody w akwarium, nie ma potrzeby kupowania grzałki. Warto mieć jednak na uwadze, że niektóre gatunki (np. krewetka filtrująca) wymaga nieco wyższych wartości (22-28°C). W takim przypadku grzałka będzie konieczna.

A co z oświetleniem? Krewetki nie przepadają za mocnym światłem. Światła potrzebują jednak rośliny, które będą zdobić akwarium i zapewniać jego mieszkańcom kryjówki. Może to być świetlówka o mocy ok. 8 W. W krewetkarium ciekawie prezentuje się również oświetlenie LED-owe.

Na koniec warto pamiętać o pokrywie. Zdarza się, że pod wpływem stresu krewetki... wyskakują z akwarium.

Podłoże i woda w krewetkarium

Jako podłoże do krewetkarium polecany jest zwykle drobny żwirek, o granulacji 1-3 mm, który krewetki z łatwością mogą przeszukiwać. Najlepiej, aby był ciemny: nasze skorupiaki będą wówczas lepiej widoczne. W sklepach znajdziemy także specjalne podłoża przeznaczone dla krewetek. Tego typu substraty stabilizują pH wody, zapewniają jej klarowność, dostarczają substancji odżywczych roślinom. Żwirek przed umieszczeniem na dnie zbiornika należy dokładnie przepłukać, nie robimy tego w przypadku substratów.

Zapewnienie wody o odpowiedniej jakości sprawia początkującym hodowcom najwięcej problemów, szczególnie że gatunki różnią się wymaganiami co do jej twardości i pH. Co więcej, krewetki źle znoszą wszelkie gwatłowne zmiany parametrów, są również bardzo wrażliwe na obecność w wodzie azotanów, fosforanów i metali ciężkich. Krewetki wymagają wody czystej, dobrze napowietrzonej, o stabilnych parametrach.

Dla kogoś, kto zakłada swoje pierwsze krewetkarium, może to brzmieć zniechęcająco. Jak sobie poradzić? Warto rozpocząć hodowlę od wspominanego już gatunku Red Cherry. Dobrze radzi sobie nawet w zwykłej odstanej wodzie kranowej. W przypadku innych gatunków warto włożyć nieco wysiłku w przygotowanie wody. Jak to zrobić?

Zwykle polecane są dwa sposoby. Pierwszy polega na użyciu tzw. filtra odwrotnej osmozy (filtr RO). Do uzyskanej w ten sposób wody dodajemy gotowy zestaw minerałów (do nabycia w sklepach zoologicznych). W drugiej metodzie woda kranowa oczyszczana jest za pomocą specjalnego preparatu uzdatniającego. Bez względu na wybraną drogę należy pamiętać o regularnej podmianie wody na świeżą: 20-30% objętości co tydzień.

Rośliny w krewetkarium

Akwarium będzie sprawiało wrażenie pustego, jeśli zabraknie w nim roślin. Ich obecność jest ważna także z innego powodu: krewetki uwielbiają wszelkiego rodzaju kryjówki, szczególnie w okresie linienia, gdy zrzucają stary pancerz. Chowają się wówczas nawet na kilka dni. Oprócz roślin (takich jak np. mech, gałęzatka, wywłócznik rdzawy) warto włożyć do zbiornika również korzenie, kamienie (obojętne chemicznie, niewskazane są więc skały wapienne). Doskonale nada się skorupa kokosa oraz szyszki olchy.

Transport i aklimatyzacja krewetek

Krewetki są zwierzętami, które lubią żyć w grupach. Oznacza to, że już na samym początku dobrze jest zakupić co najmniej kilka, a nawet kilkanaście sztuk. Najlepiej bezpośrednio u hodowcy, mamy wówczas możliwość dokładnego przyjrzenia się krewetkom, które zabierzemy ze sobą do domu. Na czas transportu warto umieścić w worku również np. kawałek gąbki, tak aby krewetka mogła na niej „przysiąść”.

Zanim kupimy krewetki i uwolnimy je do wody, przygotowane wcześniej akwarium (z podłożem, roślinami i wodą) powinno dojrzeć. Musi to potrwać nawet 3-4 tygodnie. Dopiero po tym czasie zapanują w nim odpowiednie warunki biologiczne. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest stopniowa aklimatyzacja skorupiaków. Worek, w którym krewetki były transportowane, zanurzamy na ok. godzinę w akwarium, tak aby wyrównała się temperatura między akwarium a pojemnikiem. Warto również po tym czasie nalać trochę wody ze zbiornika do woreczka, odczekać chwilę i dopiero później wpuścić skorupiaki do naszego krewetkarium.

Karmienie krewetek

Podstawę diety krewetek stanowi pokarm pochodzenia roślinnego. Skorupiaki będą się żywić rosnącymi w akwarium glonami, ale same glony nie wystarczą. Krewetki chętnie zjadają też suszone liście, np. buku, dębu, migdałecznika (tzw. ketapang), a także suszone pokrzywy, jarmuż i szpinak. Liście nie tylko stanowią pożywienie dla krewetek, ale również uwalniają garbniki, które odkażają wodę.

Zdjęcia: Fotolia

banerek promocyjny kakadu

sklep_akwarystyczny_ch_zielony_park

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Redaktorka, dziennikarka, copywriterka, blogerka. Prywatnie żona, matka i fascynatka psychologii. Swoją przygodę ze zwierzętami rozpoczynała od dokarmiania dżdżownic, łapania koników polnych i męczenia rodziców o świnkę morską, co skończyło się na trzech świnkach morskich, dwóch chomikach i jednym króliku. Obecnie swoją miłość do zwierząt przelewa na mieszkającego u wspomnianych rodziców labradora o anielskim usposobieniu.

Powiązane artykuły

Skrzydlice

Skrzydlice to jedne z najpiękniejszych ale zarazem niebezpiecznych mieszkańców mórz. Są piękne, ale mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Dysponują bowiem jadem, który może być zabójczy dla człowieka. Dlatego opiekując się nimi,...

Czytaj więcej
Wewnętrzne filtry do akwariów

W sklepach zoologicznych znajdziemy szeroki asortyment filtrów wewnętrznych. Bywają stosowane nawet w większych akwariach, zależnie od swej wydajności. Większość z nich nadaje się jednak raczej do mniejszych zbiorników. We wszystkich...

Czytaj więcej
Termometr do akwarium

Dlaczego temperatura w akwarium jest ważna Utrzymywanie odpowiedniej temperatury wody w akwarium jest bardzo ważne. Żyjące w nim zwierzęta, rośliny i przyjazne mikroorganizmy, muszą mieć odpowiednio ciepło, by czuć się...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram