Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Koty każdego dnia poświęcają mnóstwo czasu na pielęgnację sierści. Staranne wylizywanie pomaga im wyczyścić i wygładzić futerko. Nie znaczy to jednak wcale, że mruczki mogą obyć się bez zabiegów pielęgnacyjnych. Aby utrzymać okrywę włosową pupila w nienagannym stanie, warto zaopatrzyć się w grzebień dla kota. Jaki będzie najlepszy dla naszego futrzaka?
Choć za uniwersalne narzędzie do pielęgnacji sierści mruczków uchodzi szczotka, z pewnością warto mieć w zanadrzu również dobrej jakości grzebień dla kota. Będzie on niezastąpiony przede wszystkim do wyczesywania sierści kotów długowłosych – pozwoli dogłębnie rozczesać szatę, rozplątać kołtuny i supły oraz wykończyć fryzurę. Właścicielom zwierzaków krótkowłosych grzebień może natomiast przydać się do usuwania insektów, zanieczyszczeń i martwych włosów. Szczególnie pomocny może okazać się zatem w okresie linienia czy inwazji pasożytniczych.
Grzebień dla kota należy dobrać przede wszystkim do długości i rodzaju sierści. Według ogólnej zasady – im gęstsza jest sierść naszego pupila, tym większy musi być rozstaw zębów w akcesorium. Mruczki o obfitym podszerstku potrzebują narzędzi z wydłużonymi zębami, które pozwolą rozczesać nie tylko włos okrywowy, ale również spodnią warstwę futra. Specjalne wymagania pielęgnacyjne mają także koty o cienkim, jedwabistym włosie. Potrzebują one akcesoriów, które nie uszkodzą ich delikatnej szaty.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając grzebień dla kota? Przede wszystkim na jego jakość. Zęby akcesorium muszą być wyprofilowane, zaokrąglone na końcach, gładkie i dobrze osadzone. Dzięki temu grzebień nie będzie wyrywał czy szarpał sierści, a co za tym idzie – czesanie będzie dla kota dużo przyjemniejsze. Aby sierść mruczka w czasie pielęgnacji się nie elektryzowała, najlepiej zdecydować się na grzebień metalowy. Akcesorium powinno posiadać ergonomiczną rączkę z antypoślizgową nakładką. Pamiętajmy także, by dobrać rozmiar grzebienia do kocich potrzeb. Większe narzędzia dobrze sprawdzą się do wyczesywania całego futra. By ułożyć kryzę, pędzelki na uszach czy sierść na łapkach, lepiej posłużyć się natomiast mniejszymi akcesoriami.
Dla kotów krótkowłosych godne polecenia są gęste grzebienie (o małym rozstawie zębów) i niezbyt długich igłach. Pozwalają one sprawnie usunąć z sierści zanieczyszczenia, wygładzić i nabłyszczyć futro. Jeśli chcemy zapewnić mruczkowi relaksujący masaż, poprawić ukrwienie jego skóry i pobudzić pracę gruczołów łojowych, powinniśmy wybrać model o wydłużonych igłach. Do pielęgnacji mruczków o krótkiej sierści może posłużyć nam również gumowa szczotka albo rękawica do czesania kotów ».
Aby dokładnie rozczesać sierść kota długowłosego, potrzebne będą nam dwa grzebienie o różnym rozstawie zębów. Akcesorium o szeroko rozstawionych igłach pozwoli nam rozplątać wszelkie supły i kołtuny. Sprawdzi się więc na samym początku wyczesywania mruczka. Za pomocą grzebienia z gęstymi igłami gruntownie rozczeszemy natomiast sierść na całym ciele pupila i ułożymy kocią fryzurę. Grzebienie dla kotów długowłosych nie mogą posiadać żadnych ostrych ani nierównych elementów, o które mógłby zaczepiać się włos. Dzięki temu unikniemy niszczenia futra w trakcie częstych zabiegów pielęgnacyjnych.
Nasz mruczek boi się wyczesywania? Jest bardzo wrażliwy na dotyk? A może zależy nam na zachowaniu jego włosa w nienaruszonym stanie, by mógł błyszczeć na każdej wystawie piękności? Z pewnością powinniśmy wypróbować grzebień z obrotowymi zębami. Akcesorium tego typu ułatwia pielęgnację sierści mruczków długowłosych, zwłaszcza obdarzonych kręconą i jedwabistą sierścią. Igły grzebienia obrotowego w czasie użytkowania obracają się wokół własnej osi. Nie zaczepiają się o włos, ani go nie wyrywają. Zwierzak w trakcie wyczesywania nie odczuwa też nieprzyjemnego ciągnięcia czy szarpania, dzięki czemu pielęgnacja przestaje być dla niego stresująca i uciążliwa.
Grzebienie odkłaczające dla kotów mają za zadanie usuwać z futra martwe włosy, by w ten sposób ograniczyć ilość sierści połykanej przez zwierzaki. Narzędzia tego typu najczęściej są dwustopniowe – zęby długie i krótkie są ułożone w nich naprzemiennie. Dzięki temu używając ich, w trakcie jednego zabiegu można rozczesać zarówno włos okrywowy, jak i podszerstek. Grzebienie odkłaczające docierają niemal do skóry, pobudzają mikrokrążenie i pracę gruczołów łojowych. Mogą więc pomóc poprawić stan okrywy włosowej i zmniejszyć utratę włosa przez mruczki. Warto wykorzystać je zwłaszcza w przypadku linienia czy problemów z futrem. Przydadzą się także do codziennej pielęgnacji kotów o średniej i długiej sierści oraz o grubym podszerstku.
W ramach profilaktyki antypasożytniczej do wyczesywania kociego futra warto używać bardzo gęstego grzebienia. Jest on niezwykle pomocny do usuwania z szaty insektów i ich jaj. Pomaga także pozbyć się łupieżu czy zanieczyszczeń. Grzebień tego typu jest szczególnie użyteczny do pielęgnacji sierści kotów wychodzących, cierpiących na problemy dermatologiczne i inwazje pasożytnicze.
↓ GRZEBIENIE DLA KOTÓW ↓
Zdjęcie: Canva.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Dobrze dobrana miska może ułatwić życie nie tylko samemu mruczkowi, ale i jego właścicielowi. Wybierając odpowiedni model raz na zawsze uporamy się z problemami, takimi jak wynoszenie jedzenia poza miskę,...
Wybór żwirku do kociej kuwety ma dosyć duże znaczenie. Wielu kotom nie robi to różnicy, ale są i takie zwierzaki, które odmawiają korzystania z kuwety, gdy rodzaj wypełnienia nie do...
W przypadku kota obroża sprawdzi się wówczas, gdy w udziale przypadnie jej funkcja przeciwpchelnej ochrony bądź akcesorium, do którego przymocowywana jest adresówka. Nigdy nie powinniśmy jednak wprost do niej dopinać...