Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Zdrowie i kondycja zwierzęcia w dużej mierze zależy od tego co je. Karma dla kota musi zawierać wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu. Powinna być przy tym smaczna, by chętnie ją przyjmował. Można oczywiście samemu przygotowywać mu posiłki, ale wymaga to czasu i trudu. Znacznie lepiej kupić mu odpowiednio zbilansowaną gotową karmę dla kotów.
Zacznijmy od tego, że wszystkie karmy dla kotów możemy podzielić najbardziej ogólnie na dwie grupy:
Karmy mokre dla kotów, czyli po prostu puszki, saszetki, tacki, cechują się sporą zawartością wody. Dzięki temu są bardzo miękkie i łatwo je kotom zjadać. Z drugiej jednak strony wysoka wilgotność sprawia, że karmy te szybko się psują i po otwarciu oryginalnego opakowania można je przechowywać co najwyżej dzień lub dwa.
Suche karmy dla kotów mają niewielką zawartość wody (około 10%), dzięki czemu nie psują się tak szybko i można je długo przechowywać, nawet po otwarciu oryginalnego opakowania. Ponadto procentowa zawartość poszczególnych składników pokarmowych w karmie suchej jest większa niż w tej samej objętości karmy mokrej Oznacza to, że wystarczy mniejsza porcja suchego pokarmu, by zwierzę się najadło i, co najważniejsze, otrzymało wystarczającą dawkę niezbędnych składników pokarmowych.
Wśród karm mokrych i suchych, zwłaszcza wśród suchych, możemy znaleźć produkty przeznaczone dla konkretnych grup kotów, np. karmy dla kociąt, kotów dorosłych, kotów wychodzących z domu, kotów z nadwagą, itd.
Karmy dla kotów w różnym wieku
Na każdym etapie życia kot wymaga innego żywienia. Wiadomo, pożywienie kociaka musi być bardziej pożywne od karmy dla kota dorosłego. Rozwijający się organizm potrzebuje więcej białka, witamin, wapna, fosforu, itp. niż ten, którego rozwój już się zakończył.
Wszyscy producenci karm dla kotów zdają sobie doskonale z tego sprawę, dlatego mają w swojej ofercie produkty przeznaczone wyłącznie dla kociąt i produkty przeznaczone dla kotów dorosłych.
Także na starość zmienia się u kota zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Nadchodzi zatem czas na zmianę diety i przejście odpowiednią karmę dla seniorów.
Różnice w wielkości i budowie ciała między poszczególnymi rasami kotów nie są tak duże, jak pomiędzy rasowymi psami. Wśród kotów nie ma olbrzymów na miarę bernardyna, ani miniaturek takich, jak yorki.
Generalnie trudno jest zatem znaleźć pokarm dla kocich olbrzymów, chociaż na polskim rynku dostępna jest karma Sanabelle Grande, która przygotowana jest z myślą o największych rasach. Szeroko dostępne są natomiast karmy dla konkretnych ras, np. karma dla maine coonów.
Wśród kotów domowych jest wiele takich, które mają możliwość korzystania z uroków spacerów na świeżym powietrzy, oraz równie dużo, jeśli nawet nie więcej, takich, które całe swoje życie spędzają w zaciszu czterech ścian.
Obydwie grupy różnią się zapotrzebowaniem na składniki odżywcze, co uwzględnia wielu producentów pokarmów dla kotów, wypuszczając na rynek karmy dla kotów wychodzących i karmy dla kotów niewychodzących.
Karmy dla kotów z nadwagą
Problem nadwagi dotyczy coraz częściej także zwierząt domowych. Rożne bywają przyczyny tej przypadłości, jednak zawsze należy z nią walczyć, może bowiem sprzyjać wielu chorobom.
Karma dla kotów z nadwagą przede wszystkim jest niskokaloryczna. Może jednak zawierać również związki wpływające na metabolizm.
Koty czyszczą sobie futro przy użyciu własnego języka. Niestety, przy tej okazji połykają wiele włosów. Zwykle nie stanowi to poważnego problemu, zdarza się jednak, że połknięte włosy zatykają przewód pokarmowy. Szczególnie wówczas, gdy jest ich bardzo dużo. Karma odkłaczająca dla kota ma za zadanie zapobiegać powstawaniu kuł włosowych.
Wielu właścicieli kotów poszukuje specjalnych karm dla kastratów. Obawiają się, że ich pupil może po kastarcji przytyć i, co ważniejsze, obawiają się o o jego zdrowie. Chodzi o tzw. syndrom urologiczny, czyli zatykanie cewki moczowej „piaskiem”, który wytrąca się w drogach moczowych. Powszechnie uważa się, że koty kastrowane są bardziej podatne na tę chorobę.
Karmy dla kastratów jest tak „skonstruowana”, by zmniejszać ryzyko wystąpienia syndromu urologicznego. Jeśli jednak kot otrzymuje karmę renomowanych marek, nie trzeba koniecznie podawać mu karmy dla kotów kastrowanych.
Prawda jest bowiem taka, że wszystkie produkty czołowych firm zawierają związki utrzymujące właściwe pH moczu – główną przyczynę tworzenia się kamieni moczowy, i tym samym główną przyczynę syndromu urologicznego.
Wszystkie zwierzęta czasami chorują. Koty również. W wielu sklepach zoologicznych można kupić karmy wspomagające leczenie rozmaitych chorób, nazywane potocznie weterynaryjnymi.
Są godne polecenia, ale należy pamiętać o tym, że weterynaryjna karma dla kotów nie leczy, tylko wspomaga leczenie, a jej podawanie powinno być konsultowane z lekarzem weterynarii.
Pies jest w zasadzie wszystkożercą. Mimo że mięso jest podstawą jego diety, w toku ewolucji do pewnego stopnia przystosował się również do trawienia pokarmu roślinnego. Natomiast kot jest typowym mięsożercą, który wszystkie niezbędne do życia składniki pokarmowe czerpie z mięsa.
Jego układ pokarmowy zupełnie nie radzi sobie z trawieniem pokarmu roślinnego. Owszem koty czasami zjadają na przykład trawę, jednak do końca nie wiadomo, dlaczego to robią.
Mięso to przede wszystkim białko. W karmach dla kotów znajdziemy zatem znacznie większą zawartość białka. Jest go średnio 30 – 40%, podczas gdy w karmach dla psów zawartość białka waha się średnio w granicach 25 – 30%.
Z powodu tych istotnych różnic nie powinno się podawać psom kociej karmy, a kotom psiej karmy, ze względu na konsekwencje zdrowotne. Koty karmione psią karmą będą niedożywione, natomiast u psów, które przez dłuższy czas otrzymują karmę dla kotów, mogą wystąpić poważne schorzenia nerek, spowodowane nadmiarem białka.
Koci organizm nie produkuje aminokwasu o nazwie tauryna, a jego niedobór powoduje degenerację siatkówki, zamieranie płodów, wady rozwojowe układu nerwowego i szkieletu, zwyrodnienie mięśnia sercowego, wolniejszy wzrost, poronienia i zmniejszenie płodności.
Zapotrzebowanie kotów na taurynę się duże, a jedynym jej źródłem jest pożywienie, dlatego pokarmy dla nich przeznaczone muszą zawierać ten związek, i to w sporych ilościach.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Karmy Gourmet, a dokładniej Purina Gourmet, dla kotów produkowane są przez ogromny koncern o nazwie Nestle Purina. Ten sam, który wytwarza również odżywki dla niemowląt, słodycze, płatki śniadaniowe i wiele...
Miauczenie, ocieranie się o nogi lub po prostu wymowne patrzenie – kocie prośby o jedzenie bywają natarczywe lub bardzo subtelne. Zanim jednak kolejny raz damy się przekonać naszemu mruczkowi zastanówmy...
Mruczący seniorzy to często wyjątkowo wymagający i wrażliwi podopieczni. Starsze koty szczególnie cenią sobie domowe ciepło, troskliwą opiekę i smaczne jedzenie. Jeśli więc nasz pupil wkracza właśnie w jesień życia,...