Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Gorączka u psa może mieć wiele różnych przyczyn. Często bywa objawem przeziębiania albo innych, poważniejszych chorób, ale może też pojawić się pod wpływem silnego stresu lub jako reakcja na szczepienie. Dziś podpowiemy, jak rozpoznać objawy gorączki u psa, jak zmierzyć mu temperaturę i co zrobić, by pomóc pupilowi przetrwać ten stan!
Co ciekawe, nie każdy pies ma taką samą temperaturę. Naturalna ciepłota ciała czworonoga zależy od jego wieku oraz wielkości. Szczenięta mogą mieć znacznie obniżoną temperaturę, z racji niewykształconych mechanizmów termoregulacji organizmu. Temperatura ciała osesków może wynosić nawet 34°C, a w ciągu kilku kolejnych dni po narodzinach wzrasnąć do około 37°C. Dopiero w czwartym tygodniu życia temperatura ciała szczeniąt osiąga wartość prawidłową dla dorosłego osobnika.
A jednak i pośród dorosłych psów można znaleźć pewne różnie. Okazuje się, że psia temperatura zależy również od jego rasy, wielkości oraz cech indywidualnych. Prawidłowe wartości oscylują w granicach:
A zatem normalna temperatura ciała zdrowego psa może wynosić od 37,5 do nawet 39°C. Kiedy zatem można mówić o gorączce u psa?
Każdy opiekun powinien mieć przynajmniej ogólne pojęcie o psiej fizjologii, a przynajmniej o tak podstawowych aspektach, jak normalna temperatura ciała u psa. Dzięki temu łatwiej będzie zauważyć wszelkie odchylenia od normy i wyłapać każdeą zmianę w zachowaniu czy wyglądzie pupila. Podczas jednej z kontrolnych wizyt warto poprosić weterynarza o zmierzenie temperatury, kiedy stan pupila jest w normie i zanotować sobie poprawną wartość. Notatki te będzie można wykorzystać później, gdy ze zdrowiem pupila zacznie dziać się coś niedobrego. Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić i jaka temperatura to już gorączka?
Kiedy temperatura ciała psa przekroczy wartość 39,5°C, możemy mówić o stanie podgorączkowym. Nie zagraża on życiu czworonoga, ale na tym etapie powinniśmy już zwracać baczną uwagę na jego samopoczucie i cały czas kontrolować temperaturę. Za wysoką gorączkę uznaje się temperaturę od 40°C do 42°C. Trzeba pamiętać, że górna granica to wartość na poziomie krytycznym, a dalszy wzrost temperatury może stanowić poważne zagrożenie dla życia psa. Gorączka na poziomie 43°C powoduje trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych.
Pies o właściwej temperaturze ciała jest wesoły i cieszy się dobrym apetytem. Nos psa jest mokry i zimny, język różowy, a oczy błyszczące. Podwyższona temperatura wpływa jednak na cały organizm psa oraz jego ogólne samopoczucie. Dlatego spostrzegawczy opiekun będzie mógł zauważyć pierwsze objawy gorączki u psa, jeszcze zanim zmierzy jego temperaturę. Symptomami świadczącymi o wyższej temperaturze u psa są:
Dodatkowo podczas gorączki mogą wystąpić wymioty albo biegunka. Często towarzyszy jej także podwyższone tętno (ponad 100 u psów średnich czy dużych oraz ponad 120 u małych psów), kaszel oraz charakterystyczne dyszenie. Psy z gorączką miewają też bardzo ciepłe w dotyku uszy, a przy bardzo wysokiej temperaturze mogą wystąpić omdlenia, drgawki, a nawet utrata przytomności. Jak mierzyć psu temperaturę?
Temperaturę u psa można mierzyć na dwa sposoby. Pierwszy z pomiarów, bardziej tradycyjny, wykonuje się doodbytniczo, za pomocą elektrycznego termometru z elastyczną końcówką. Przed badaniem można nasmarować końcówkę termometru wazeliną, gliceryną lub oliwką, by ograniczyć dyskomfort zwierzęcia. Następnie termometr należy wsunąć do odbytnicy czworonoga, na głębokość około 2,5 cm. Większość psów buntuje się przeciwko takim zabiegom, więc warto mieć do pomocy drugą osobę, która przytrzyma pupila. Miarodajny wynik uzyskamy po około 1 minucie.
Druga metoda jest znacznie prostsza i zupełnie nieinwazyjna, ale wymaga nieco bardziej nowoczesnego sprzętu. Za pomocą specjalistycznego termometru weterynaryjnego możemy zbadać temperaturę bezdotykowo lub w uchu. Takie nowoczesne narzędzia pozwalają łatwo i szybko sprawdzić, czy nasz pies nie ma gorączki. Warto mieć je pod ręką zwłaszcza w przypadku bardzo delikatnych i nerwowych czworonogów.
Kiedy wiemy lub podejrzewamy, że nasz zwierzak ma wysoką gorączkę, powinniśmy przede wszystkim skontaktować się z gabinetem weterynarii. Powstrzymajmy się od podawania psu jakichkolwiek leków, zwłaszcza tych przeznaczonych dla ludzi. Niestety wszelkie ludzkie lekarstwa, takie jak paracetamol czy ibuprofen mogą jedynie jeszcze bardziej zaszkodzić zwierzęciu. Odpowiednie dla psa leki przeciwgorączkowe przepisze weterynarz, dlatego to do niego należy udać się z chorym psem. Lekarz dokładnie zbada psa i ustali przyczynę gorączki, a dopiero na tej podstawie dobierze właściwe leczenie. Jeśli gorączce towarzyszą inne objawy, należy powiadomić o nich weterynarza.
Jedynym bezpiecznym sposobem na zbicie gorączki u psa w domowych warunkach jest schładzanie jego ciała. Możemy robić to za pomocą:
Wyższa temperatura u psa nie zawsze musi być oznaką choroby. Czasem wiąże się to z zupełnie innymi, niegroźnymi czynnikami, więc nie ma powodu, by od razu wpadać w panikę. Pies może mieć lekką gorączkę, na przykład po:
Jeśli temperatura psa odbiega od normalnej o około 0,5 czy 1°C i nie towarzyszą jej żadne inne niepokojące objawy, skupmy się przede wszystkim na obserwowaniu pupila. Zapewnijmy mu zaciszne miejsce od odpoczynku i miskę świeżej wody. Nie forsujmy go męczącymi spacerami, zadbajmy jedynie o to, by mógł załatwić swoje potrzeby i odetchnąć świeżym powietrzem. Róbmy zimne okłady i dalej kontrolujmy jego stan. Jeśli temperatura utrzymuje się dłużej niż jedną dobę albo rośnie, zabierzmy zwierzaka do lecznicy.
Oczywiście gorączka u psa może być także oznaką wielu poważnych chorób i dolegliwości. Jeśli więc temperatura wynosi ponad 40°C i utrzymuje się przez dłuższy czas, nie należy tego lekceważyć. Taki stan może wskazywać na:
W takich wypadkach gorączka pojawia się nie bez przyczyny. Większa temperatura ciała hamuje rozwój wielu bakterii i pobudza białe krwinki do wzmożonej aktywności. Jest to więc specjalny mechanizm służący organizmowi do walki z atakującymi go czynnikami chorobotwórczymi. Dlatego właśnie tak ważna jest wizyta w lecznicy i postawienie właściwej diagnozy.
Psy, podobnie jak ludzie narażone są na przeziębienie, katar oraz różnego rodzaju infekcje wirusowe. Na takie dolegliwości zapadają zwłaszcza psy starsze, szczeniaki oraz zwierzaki o obniżonej odporności. Dlatego zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym warto zapytać weterynarza o odpowiednie witaminy i suplementy dla psa, które pomogłyby mu przetrwać chłodniejszą porę roku.
Gorączka jest jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów świadczących o przeziębieniu u psa. Poza nią można wymienić również kaszel, kichanie, brak apetytu, łzawienie z oczu oraz apatię. Katar u psa o podłożu bakteryjnym, alergicznym lub wirusowym wymaga właściwej terapii farmakologicznej oraz konsultacji z weterynarzem. Nieleczona infekcja może prowadzić do poważnych konsekwencji i powikłań, takich jak angina czy zapalenie płuc.
Podwyższana ciepłota ciała u psa nie zawsze oznacza gorączkę. Innym stanem, który wiąże się ze wzrostem temperatury, jest tak zwana hipertermia, czyli przegrzanie organizmu. Mowa o niej, gdy temperatura organizmu psa przekroczy 40,5°C. W przeciwieństwie do gorączki, nie wywołują jej chorobotwórcze czynniki wewnętrzne lub drobnoustroje, a temperatura panująca za zewnątrz.
Na hipertermię narażone są między innymi przedstawiciele ras brachycefalicznych, czyli psy ze spłaszczoną kufą, takie jak buldogi, pekińczyki oraz mopsy. Nie jest to jednak regułą, a przegrzanie organizmu grozi każdemu psu:
Jeśli nie zapobiegniemy hipertermii i nie udzielimy pomocy psu, może doprowadzić ona do udaru cieplnego, a w efekcie nawet do śmierci zwierzęcia. Dlatego, gdy tylko zauważymy jakiekolwiek alarmujące sygnały, powinniśmy działać. Co można zrobić? Po pierwsze, należy przenieść psa w chłodne i zacienione miejsce. Pamiętajmy jednak, że chłodne, nie oznacza zimne – nie wolno polewać psa zimną wodą ani wkładać go do wypełnionej nią wanny. Przegrzany organizm pod wpływem nagłego kontaktu z lodowatą wodą mógłby doznać szoku termicznego.
Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będą zimne okłady na brzuch, pachwiny i łapy psa. Mokry ręcznik można położyć też na jego głowie oraz szyi. Jeśli zwierzak jest przytomny, postarajmy się zachęcać go do picia wody. Przez cały czas miejmy oko na termometr, a jeśli temperatura nie spada, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u weterynarza. W lecznicy pies otrzyma dawkę elektrolitów, a jeśli zajdzie taka potrzeba – leków nasercowych lub innych, które lekarz uzna za niezbędne.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Kołnierze pooperacyjne to ochronny element zwierzęcej „garderoby”, który to pupil nasz otrzymuje, opuszczając po zabiegu weterynaryjną klinikę. Ze względu na podobieństwo do elementu stroju, który powodzeniem cieszył się wśród XVI-wiecznej...
Alergie pokarmowe występują tak samo u ludzi, jak i u zwierzaków domowych. Stają się też niestety coraz bardziej popularne. Towarzyszą im liczne nietolerancje pokarmowe czy kłopoty ze strawieniem pewnych składników....
Nowofundland, mastif hiszpański czy dog niemiecki to tylko jedni z wielu przedstawicieli psów ras olbrzymich. Do grona tego zalicza się tych czworonożnych towarzyszy, których waga w wieku dorosłym przekracza 45...