Sklep online
Sklep online

Dlaczego koty zrzucają przedmioty?

Jednym z dziwniejszych zachowań w kocim repertuarze jest celowe strącanie przedmiotów ze stolików i półek. Dlaczego zwierzaki robią coś takiego? Niektórzy widzą w tym przejaw kociej złośliwości, a inni chęć do psot. Jak jest naprawdę? I co można zrobić, by oduczyć kota zrucania przedmiotów, które staną mu na drodze?

Zrzucanie przedmiotów jest bez wątpienia jednym z bardziej zastanawiających kocich zwyczajów. Kiedy ofiarą mruczka padają długopisy, cukierki, kable i inne drobne przedmioty to jeszcze pół biedy. Gorzej, gdy z regału spadnie porcelanowa pamiątka rodzinna albo gdy szklanka z wodą przewróci się na laptop lub ważne dokumenty. Co gorsza, wydaje się, że koty wprost nie mogą oprzeć się pokusie spłatania takiego figla. Tylko czy za tym dziwnym zachowaniem naprawdę kryje się zwykła złośliwość? Otóż nie – okazuje się, że koty mają zupełnie inne i to całkiem logiczne powody!

Kot zrzuca przedmioty? To może być nuda!

Niestety nie każdy kociarz zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę w życiu kota pełni zabawa. Mruczki potrzebują jej zawsze, to znaczy na każdym etapie życia. Zabawa zapewnia im odpowiednią dawkę ruchu, pozwala rozładować nadmiar energii i stymuluje umysł do pracy. Koty, które nie mają do dyspozycji żadnych zabawek, a opiekun nie poświęca im wystarczającej uwagi, same znajdują sobie zajęcie.

Zrzucanie przedmiotów ze stołu to zatem nic innego, jak próba znalezienia sobie nowej zabawki i zajęcia dla zabicia nudy. Łato nawet zauważyć, że ofiarą mruczka najczęściej padają drobne przedmioty, takie jak długopisy, breloczki, gumki do włosów czy pierścionki. Są lekkie i nieduże, więc lepiej nadają się do zabawy.

Zrzucanie przedmiotów a instynkt łowiecki kota

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi naszemu kotu, z pewnością chodzi o polowanie! Instynkt łowiecki jest silnie zakorzeniony w kociej naturze. Nawet kanapowy pieszczoch, który przesypia większość dnia, potrzebuje polowania lub jego ekwiwalentu w postaci zabawy. Jeśli my nie zapewnimy kotu możliwości realizowania tej naturalnej potrzeby, nasz pupil sam zorganizuje sobie łowy.

Zrzucanie przedmiotów ze stołów i blatów może być właśnie formą polowania. Jeśli po zrzuceniu przedmiotu, mruczek rzuca się za nim w pościg, a następnie gryzie go lub trąca łapą, to możemy mieć pewność, że tym, czego mu brakuje, jest właśnie porządne polowanie.

Koty zrzucają przedmioty, by je zbadać

Koty to niezwykle inteligentne stworzenia. Potrafią uczyć się na błędach, wyciągać wnioski z własnych doświadczeń i na tej podstawie zmieniać swoje zachowanie. Zwierzęta te z ogromną ciekawością obserwują świat, a otaczające je przedmioty badają między innymi za pomocą dotyku. Kiedy kot trąca łapą jakiś przedmiot, robi to po prostu, żeby sprawdzić, co się stanie. Zrzucona rzecz może wydać jakiś dźwięk, rozpaść się na wiele mniejszych kawałków albo potoczyć dalej, niczym uciekająca zdobycz. Takie kocie „eksperymenty” dostarczają kotu nowych doświadczeń, a przy okazji stanowią świetną rozrywkę.

↓ ZABAWKI DLA KOTA ↓

Kot zrzuca przedmioty, by zwrócić na siebie uwagę

Przyjęło się, że każdy kot to samotnik, który człowieka potrzebuje jedynie do napełniania miski i sprzątania kuwety. Nic bardziej mylnego! Futrzaki bardzo mocno przywiązują się do swych opiekunów, a czas spędzony na wspólnej zabawie to dla nich prawdziwa frajda. Jeśli poświęcamy kotu zbyt mało uwagi, to ten wykorzysta każdą nadarzającą się okazję, by ją przyciągnąć. A czy jest na to lepszy sposób niż zrzucenie czegoś ze stołu?
W takiej sytuacji zwykle wykrzykujemy imię kota, podbiegamy i podnosimy go lub odciągamy od „zdobyczy”. Jeśli spadło coś ciężkiego, co na dodatek narobiło sporo hałasu, to tym lepiej dla mruczka. Z pewnością przytulimy go i pocieszymy po tym traumatycznym przeżyciu. Z punktu widzenia kota jego cel został osiągnięty – właśnie wzięliśmy udział w jego zabawie i skierowaliśmy całą uwagę tylko na niego.
Czy można oduczyć kota zrzucania przedmiotów?

Odpowiedź jest prosta – tego nie da się zrobić. Kota nie da się wytresować tak, jak psa, więc komendy typu „nie” albo „zostaw” zupełnie na nic się nie zdadzą. Dla mruczka nic one nie znaczą, więc po prostu puści je mimo uszu. Co zatem robić? Cała sztuka polega na tym, by wykazać się sprytem większym od kociego. Jeśli nie chcemy, by kot robił coś, co nam nie odpowiada, na przykład zrucał cenne przedmioty z regałów, dajmy mu w zamian coś innego, równie atrakcyjnego. Co to może być?

Kot zrzuca przedmioty: co robić?

Przede wszystkim zadbajmy o zaspokojenie kocich potrzeb. Każdego dnia postarajmy się znaleźć chwilę na zabawę w polowanie. Wyposażmy się w piszczące, pluszowe myszy, wędki z piórkami i inne akcesoria do zabawy w łowy. Zapewnijmy kotu rozrywkę i porcję ruchu, która zmęczy go zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Pamiętajmy też, by poświęcać pupilowi należytą uwagę, tak aby nie musiał sam o nią zabiegać.

Jeśli kot polubił zabawę w zrzucanie rzeczy, spróbujmy go do niej zniechęcić. Jak? Wystarczy nie zwracać na to uwagi i zachowywać tak, jakby nic się nie stało. Nie patrzymy na kota, nie wołamy go i nie podbiegamy, by sprawdzić, co tym razem spadło. Oczywiście, zanim pupil pogodzi się z tym, że w ten sposób nie zachęci nas do zabawy, minie trochę czasu. Dlatego lepiej nie zostawiać na wierzchu żadnych cennych przedmiotów.

 

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Tauryna dla kota

Każdy koci właściciel słyszał z pewnością, że w diecie mruczków nie może zabraknąć tauryny. Tego niezbędnego dla zachowania zdrowia aminokwasu koty praktycznie nie potrafią syntetyzować samodzielnie. Należyta jego ilość musi...

Czytaj więcej
Karma Miamor dla kociąt

Właściwe żywienie w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia kociaka to gwarancja zdrowego i pewnego startu w dorosłe życie. Dieta młodych futrzaków powinna być bogata w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego...

Czytaj więcej
Jak dbać o sierść persa?

Persy słyną z pięknego, długiego i grubego futra. Choć zwierzaki te wyglądem swym naprawdę potrafią zachwycić, pielęgnacja takiej kociej sierści wymaga nieco wysiłku. Mając persa w domu, liczyć musimy się...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram