Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Szczury nie mają sobie równych w wyszukiwaniu smakowitych kąsków. Sprytne gryzonie są w stanie najeść się do syta praktycznie w każdych warunkach. Jeśli więc chcemy zapewnić domowym milusińskim odpowiednią dietę, musimy przygotować dla nich niezwykle bogatą ofertę produktów. Co powinno znaleźć się w menu gryzoni? Jak skomponować dietę szczura?
Szczury to zwierzęta, które doskonale odnajdują się w różnych środowiskach. Inteligencja, świetny węch, sprawność fizyczna i ogromna elastyczność w doborze pokarmu umożliwiły im życie w otoczeniu człowieka i korzystanie ze zgromadzonych przez niego zapasów. Szczury to stworzenia wszystkożerne, chętnie zjadające zarówno produkty zwierzęce, jak i roślinne. W miastach ich główną bazą pokarmową są resztki pożywienia pozostawiane przez ludzi. Gryzonie często można zaobserwować w pobliżu śmietników. Na obszarach wiejskich szczury przebywają przede wszystkim w budynkach gospodarczych, magazynach zbożowych lub piwnicach. W diecie szczurów znajdują się głównie rośliny - nasiona, warzywa, owoce, kwiaty, korzonki, liście, gałązki. Gryzonie z przyjemnością pałaszują również drobne bezkręgowce, jaja i padlinę. Potrafią także polować, a nawet łowić ryby. Choć naturalny jadłospis szczurów jest bardzo urozmaicony, nie wszystkie produkty cieszą się takim samym zainteresowaniem zwierzaków. Do ulubionych przekąsek gryzoni należy mięso. Upodobania co do produktów roślinnych zależne są od ich formy. Spośród czterech roślin (rozplenicy perłowej, kukurydzy, pszenicy i ryżu) szczury preferują pszenicę (w postaci pełnych ziaren i śruty) oraz rozplenicę perłową (w postaci zmielonej). Słodkie dodatki – cukier czy miód – zachęcają gryzonie do konsumpcji produktów [1].
Naturalna dieta szczurów jest podstawą do opracowania właściwego jadłospisu dla domowych milusińskich. Na wolności gryzonie świetnie radzą sobie z urozmaicaniem swojego menu. Każdego dnia napotykają bowiem na nowe przekąski. W warunkach domowych to na nas spoczywa cała odpowiedzialność za stworzenie dla nich bogatego, a przy tym odpowiednio zbilansowanego, jadłospisu. Wykorzystajmy jak najwięcej wartościowych produktów, które zwierzaki spożywają w naturze. Podstawą diety każdego szczura powinna być pełnoporcjowa karma, oparta na zbożach. Zaleca się, aby stanowiła ona około 75-80% menu. Niezbędnym elementem jadłospisu każdego domowego gryzonia są także bogate w witaminy, minerały i substancje prozdrowotne warzywa, owoce oraz zioła. Ich optymalna zawartość w diecie to 15-20%. Nie zapomnijmy ponadto o mięsie i dodatkach pochodzenia zwierzęcego, gałązkach oraz innych szczurzych rarytasach. Zadbajmy, aby udział tego typu przekąsek w menu wyniósł około 5%.
↓ SUSZONE OWOCE I WARZYWA DLA SZCZURA ↓
Dobrze skomponowana karma pełnoporcjowa to kluczowy element diety szczura. Dostarcza ona zwierzakowi niezbędnych składników odżywczych i pozwala cieszyć się bogactwem smaków. Karma dla szczura musi zawierać większość składników znajdujących się w naturalnym menu gryzonia. Powinna zatem składać się ze zbóż (m.in. pszenicy, owsa, jęczmienia, ryżu), nasion, warzyw, owoców, produktów zwierzęcych (np. mięsa, jaj, olejów rybnych). Nie może w niej zabraknąć również składników funkcjonalnych (m.in. prebiotyków, przeciwutleniaczy) i komponentów podnoszących walory smakowe (np. kwiatów, ziół, orzechów). Bardzo istotne są odpowiednie proporcje wszystkich składników. W pokarmie dla szczura musi znajdować się około 75-80% węglowodanów, 12-20% białka, 4-6% tłuszczu i 4-5% włókna.
↓ KARMY DLA SZCZURA ↓
Warzywa, owoce oraz zioła to znakomite, zdrowe wzbogacenie menu gryzoni. Szczurom można podawać wiele pospolitych przekąsek roślinnych. Do tych najbardziej lubianych należą m.in. banany, jabłka, morele, gruszki, ananasy, maliny, truskawki, arbuzy, borówki, marchewki, ogórki, brokuły, dynie, pomidory, buraki. Aby pobudzić zmysły zwierzaków i wspomóc funkcjonowanie ich organizmu, warto serwować im aromatyczne zioła. Dobrze sprawdzą się gotowe suszone mieszanki. Wiosną można dokonać również samodzielnego zbioru zieleniny. Jakie rośliny trafią w gust małych podopiecznych? Mniszek lekarski, babka lancetowata, melisa, mięta, pokrzywa, rumianek, ostropest plamisty, krwawnik pospolity, bazylia, oregano – to tylko niektóre smakowite zioła. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by uzupełnić dietę szczura kwiatami nagietka, hibiskusa, stokrotki czy malwy. Wspaniałą chrupiącą przekąską będą korzonki (np. mniszka lekarskiego).
↓ ZIOŁA DLA SZCZURA ↓
Aby uniknąć żywieniowej monotonii, do diety szczura warto włączać pyszne i odżywcze smakołyki. Niezastąpione będą przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego. Pupilowi możemy zaserwować mięso drobiowe, krewetki, ryby. Nie lada atrakcją dla zwierzaka będą owady karmowe. Od czasu do czasu warto uraczyć podopiecznego jajami lub jogurtem.
Idealną przekąską dla szczurów są zboża i wszelkie produkty stworzone na ich bazie. Makaron, płatki owsiane i kukurydziane, ciasteczka ryżowe i owsiane, kłosy włośnicy ber z pewnością sprawdzą się wyśmienicie.
Koniecznie zaoferujmy pupilowi twarde smakołyki, wspomagające pielęgnację uzębienia. Świetne będą gałązki drzew owocowych lub kolby. Ich obgryzanie sprawi zwierzakowi ogromną frajdę i zaspokoi naturalną potrzebę żerowania.
↓ KOLBY DLA SZCZURA ↓
Do dosyć kalorycznych, ale także wyjątkowo lubianych przez szczury, smakołyków należą orzechy i nasiona słonecznika. Nie wolno przesadzać z ich podawaniem. Najlepiej stosować je jako przynęty lub nagrody.
Warto sięgnąć też po sprawdzone receptury i wybrać coś z bogatej oferty gotowych karm uzupełniających. Smakołyki w takiej formie nie tylko zadowolą szczurze podniebienie, ale niejednokrotnie również uzupełnią dietę gryzonia o cenne substancje.
↓ POKARMY DLA SZCZURA ↓
Zdjęcie: © Kirill Kurashov — stock.adobe.com
Źródła: [1] https://jebsharidwar.org/food-preference-and-influence-of-additives-on-the-acceptability-of-bait-in-rattus/
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Pomór królików, zwany też krwotoczną bronchopneumonią lub pomorem chińskim, jest chorobą niezwykle zakaźną. Najczęściej zapadają na nią osobniki powyżej 2 miesiąca życia. Niestety szanse na wyleczenie są bliskie zeru i...
Jeże to zwierzaki, o których wciąż jeszcze niewiele wiadomo. Opieka nad nim może sprawiać więc pewne kłopoty, zwłaszcza w zakresie prawidłowego żywienia. Aby nie popełnić błędu i nie narazić pupila...
Mówiąc szynszyla, mamy zwykle na myśli szynszylę małą – jeden z dwóch gatunków z rodzaju Chinchilla. To właśnie one podbiły serca licznych miłośników zwierząt na całym świecie. Niestety, hodowana jest...