Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Co powinno wchodzić w skład diety chomika? Niestety same ziarna i nasiona nie wystarczą. Chomik to gryzoń wszystkożerny, co oznacza, że poza typowo roślinnym pokarmem potrzebuje także odrobiny zwierzęcego białka. Tylko właściwe proporcje wszystkich składników odżywczych zapewnią mu zdrowie, dobrą kondycję oraz samopoczucie każdego dnia.
Główne miejsce w naturalnej diecie chomika zajmuje pokarm pochodzenia roślinnego. Na wolności gryzonie te żywią się przede wszystkim ziarnami zbóż, rozmaitymi ziołami, korzeniami oraz zielonymi częściami roślin. Jeśli mają taką możliwość, nie stronią także od warzyw i owoców. Warto wiedzieć, że chomiki potrafią elastycznie dostosowywać się do zmian pogodowych i korzystać z sezonowych rarytasów. Są także mistrzami w magazynowaniu zapasów, dzięki czemu w warunkach naturalnych nie grozi im głód.
Chomiki w naszych domach powinny odżywiać się podobnie. Przede wszystkim warto zapewnić im różnorodność pokarmu i zadbać o to, by w ich menu nie zabrakło żadnych kluczowych składników. Czego bez wątpienia nie może zabraknąć w diecie chomika?
Podstawą diety naszego chomika może być gotowa karma w postaci mieszanki lub granulatu. W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy wiele produktów tego typu, stworzonych tak, aby spełniały potrzeby żywieniowe konkretnych gryzoni. Wybierając najlepszą karmę dla chomika » warto zwrócić uwagę na jej skład. Powinny znaleźć się w niej przede wszystkim zboża, takie jak owies, pszenica, kukurydza, proso i sorgo. W karmie dla chomika nie może zabraknąć także dodatków roślinnych, warzyw oraz nasion, będących źródłem ważnych dla zdrowia minerałów i witamin. W produktach dobrej jakości znajdziemy także suszone owoce, zioła oraz ekstrakty roślinne, które wzmacniają odporność, wspomagają procesy trawienne i pobudzają apetyt gryzonia.
↓ KARMY DLA CHOMIKA ↓
Oprócz składu pokarmu duże znaczenie ma także jego struktura. Pożywienie powinno być twarde i dosyć kruche, tak aby zachęcało gryzonia do dokładnego rozgryzania każdego kąska. Wspomaga to ścieranie zębów oraz higienę jamy ustnej chomika.
Karmy dla chomików dostępne są w postaci mieszanek oraz granulatów. Jedne i drugie mają swoje zalety, więc wybór to całkowicie indywidualna kwestia. Warto pamiętać jednak, że granulaty zapobiegają selektywnemu wyjadaniu pokarmu i dają pewność, że dieta gryzonia jest dobrze zbilansowana. Mieszanki z kolei pozwalają realizować chomikom naturalne zachowania związane z magazynowaniem pożywienia.
Ważnym elementem diety chomika jest także białko pochodzenia zwierzęcego. Wbrew pozorom gryzoń bardzo potrzebuje go do prawidłowego rozwoju i zachowania należytej kondycji. Niektóre karmy zawierają je w swoim składzie, ale od czasu do czasu warto zaserwować chomikowi coś jeszcze w formie smakołyku. Mogą to być na przykład larwy mącznika lub niewielki kawałek mięsa drobiowego ugotowanego bez przypraw. Pupilowi z pewnością posmakuje także biały ser, jednak specjały tego rodzaju możemy podawać gryzoniowi nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.
↓ ZIOŁA DLA CHOMIKA ↓
Dieta chomika w warunkach domowych powinna być odpowiednio urozmaicona. Gotowa karma z pewnością nie wystarczy. Jako uzupełnienie możemy podawać między innymi świeże warzywa i owoce. Mogą to być na przykład jabłka, marchewki, banany truskawki, borówki, dynia oraz cukinia. Pamiętajmy tylko, by podawać je w niewielkich porcjach, które pupil zje od razu, dzięki temu w klatce nie będzie żadnych zalegających, psujących się resztek.
W roli przekąski doskonale sprawdzą się także zioła, między innymi mniszek lekarski, babka lancetowata czy gwiazdnica pospolita. Pamiętajmy także o gałązkach i korze drzew, których chrupanie sprzyja ścieraniu zębów gryzonia.
↓ GAŁĄZKI DLA CHOMIKA ↓
Jeśli zaś chodzi o orzechy, ziarna dyni lub słonecznika, to owszem – chomik z pewnością doceni taką przekąskę. Miejmy jednak na uwadze, że takie rarytasy są dosyć kaloryczne i podawane w nadmiarze mogłyby spowodować nadmierny przyrost wagi pupila. Serwujmy je więc jedynie od czasu do czasu, w bardzo niewielkich ilościach.
↓ POKARMY I PRZYSMAKI DLA CHOMIKA ↓
Zdjęcie: © Artemy Sobov — stock.adobe.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Myszy domowe », kiedyś rzadko hodowane, dziś cieszą się coraz większą popularnością. Są wyjątkowo przyjazne, towarzyskie, a do tego bardzo inteligentne. Hodować może je niemal każdy, bo ich utrzymanie nie...
Tak, szczury są bardzo inteligentne. Jest to dosyć powszechna, można nawet powiedzieć, że obiegowa opinia, ale ma w sobie bardzo dużo prawdy. Nowoczesne badania z zakresu zoopsychologii, jak również szeroko...
Króliczki miniaturowe należą do ulubionych zwierząt domowych. Każdy opiekun tych sympatycznych zwierząt stara się dogadzać im jak może. A trzeba przyznać, że króliki potrafią być wybredne. Co zatem lubią jeść...