Sklep online
Sklep online

Czy pies musi mieć kaganiec?

Kaganiec jest jednym z najważniejszych elementów wyprawki każdego psa. Mimo to przedmiot ten wzbudza sporo kontrowersji i wielu psiarzy niechętnie z niego korzysta. Są jednak takie sytuacje, w których kaganiec bywa potrzeby, a nawet może uratować życie samego czworonoga! Kiedy zakładać psu kaganiec?

Czy kaganiec to naprawdę największe zło, jakie może spotkać Twojego psa? Nic podobnego! Kaganiec wcale nie musi sprawiać dyskomfortu pupilowi ani ograniczać podstawowych ruchów szczęki. Wiele zależy od tego, jaki model i rozmiar kagańca wybierzesz. Co więcej, noszenie namordnika bywa konieczne w wielu sytuacjach, a czasem może nawet uchronić pupila przed przykrymi wypadkami. Dowiedz się, kiedy pies powinien nosić kaganiec oraz co mówią o tym przepisy polskiego prawa!

Czy pies musi nosić kaganiec – przepisy prawa polskiego, przepisy lokalne i praktyka

Co o smyczy i kagańcu mówią przepisy prawa? Aby się tego dowiedzieć, należy zerknąć do art. 77 kodeksu wykroczeń:

  • §1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
  • §2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Obowiązujące przepisy weszły w życie 10 kwietnia 2021 roku. Niestety, jak widać, nie są one do końca jasne, ponieważ nikomu nie nakazują wprost wyprowadzania psa w kagańcu. Wspomina się w nich jedynie o zwykłych lub nakazanych środkach ostrożności. Czym one są?

Zwykłe środki ostrożności to takie, które są właściwe dla danego gatunku zwierzęcia, uwzględniając jego indywidualne cechy i potencjalne zagrożenie. Nie zawsze więc musi to być kaganiec. Każdy opiekun, który chce spacerować ze swym pupilem w miejscach uczęszczanych, musi sprawować nad nim pełną kontrolę. To znaczy, że pies:

  • powinien reagować na komendy i przywołania,
  • swoim zachowaniem nie może stanowić zagrożenia dla ludzi i zwierząt,
  • nie powinien być uciążliwy dla otoczenia, tzn. nie może zaczepiać innych psów ani zachowywać się nachalnie wobec ludzi.

Z tak ułożonym psem nie musisz obawiać się mandatu. Chyba że przepisy dotyczące wyprowadzania psów w danej gminnie wprost nakazują zakładanie kagańca w określonym miejscu.

Nakazane środki ostrożności, czyli kiedy pies powinien mieć założony kaganiec?

Nakazane środki ostrożności to takie, które regulują przepisy lokalne. Każda gmina ma prawo nałożyć na opiekuna obowiązek prowadzenia psa na smyczy lub w kagańcu w określonych miejscach i sytuacjach. Oznacza to, że przepisy w poszczególnych miastach mogą być różne i zawsze należy zajrzeć do uchwały swojej gminy przed wyruszeniem z psem na spacer. Warto dodać, że niektóre gminy wymagają zakładania kagańca każdorazowo w przypadku psów, które figurują na liście ras psów agresywnych.
Na przykład w Warszawie na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku psy powinny być wyprowadzone na smyczy. Z kolei zwierzęta mogące stanowić zagrożenie dla otoczenia oraz psy rasy uznawanej za agresywną muszą także chodzić w kagańcu na każdym spacerze i znajdować się pod opieką właściciela. Spuszczenie psa ze smyczy podczas spaceru dopuszcza się tylko, jeśli zwierzę jest oznakowane w sposób umożliwiający identyfikację właściciela i kiedy właściciel lub opiekun sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem.

Kiedy pies musi mieć kaganiec i smycz?

Istnieje kilka sytuacji, w których obligatoryjnie pies powinien mieć kaganiec. Obowiązek ten dotyczy przede wszystkim środków transportu komunikacji miejskiej. Jeśli często podróżujesz z psem tramwajem, autobusem lub pociągiem, koniecznie wyposaż się w odpowiedni kaganiec. Będzie Ci on potrzebny niezależnie od tego, jak łagodny i ułożony jest Twój pupil.

Nigdy nie wiadomo, co może wydarzyć się podczas takiej podróży. Tłok, hałas, gwałtowne hamowanie – wszystko to wywołuje stres i niepokój u psa. A od tego blisko już do nieprzewidzianych reakcji. Dzięki osłonie na pysk możesz mieć pewność, że Twój pies nikomu nie zrobi krzywdy.

Obowiązek prowadzenia psa na smyczy i w kagańcu dotyczy również niektórych parków narodowych. Pies nie może chodzić tam luzem ze względu na potencjalną obecność innych dzikich zwierząt oraz występowanie rzadkich okazów roślin.

Kiedy jeszcze pies powinien nosić kaganiec?

Kagańce dla psów to akcesoria cieszące się wyjątkowo złą sławą. Właściciele czworonogów korzystają z nich niechętnie, sądząc, że ograniczają swobodę psa, sprawiają mu dyskomfort i uniemożliwiają naturalne odruchy, takie jak ziajanie czy węszenie. Niektórzy sięgają więc po kaganiec wyłącznie wtedy, gdy wymagają tego przepisy. Czy słusznie?

Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrany kaganiec zapewnia psu pełną swobodę w poruszaniu szczęką i otwieraniu pyska w odruchu ziajania. Co więcej, wyprowadzanie psa w kagańcu zapewnia bezpieczeństwo nie tylko jego otoczeniu, ale i samemu zwierzakowi. Kiedy warto zakładać mu kaganiec?

Wizyta u weterynarza albo groomera

Osłona na pysk może być przydatna podczas wizyt u weterynarza albo psiego fryzjera. Niestety nie wszystkie czworonogi znoszą spokojnie zabiegi związane z opatrywaniem ran czy podawaniem zastrzyków. Co więcej, obecność i zapach innych zwierzaków może wywoływać niepokój, a nawet agresję u bardziej nerwowych psów. Zdenerwowany psiak w stresie lub odruchu obronnym mógłby pogryźć Ciebie, weterynarza albo innego psa. Dla bezpieczeństwa warto zakładać psu kaganiec i nie ryzykować, że zdarzy się wypadek.

Zjadanie śmieci, odchodów innych zwierząt itp.

Niestety niektóre czworonogi mają prawdziwe upodobanie do zjadania wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu pyska. Wszelkie śmieci porzucone przy drodze, resztki jedzenia, a nawet odchody innych zwierząt stanowią dla nich nie lada gratkę. Oduczenie psa podobnych zwyczajów może zając nieco czasu, a spożywanie podobnych „smakołyków” wiąże się z zakażeniem pasożytami oraz wieloma innymi groźnymi chorobami. Nieraz jedynym sposobem na uchronienie pupila przed skutkami jego własnego łakomstwa jest właśnie zakładanie na pysk kagańca.

Kaganiec dla psa jaki wybrać?

Wybierając kaganiec dla swojego psa, zwróć uwagę na właściwy rozmiar. Osłonka musi być dopasowana nie tylko do wielkości kufy, ale również do temperamentu i gabarytów zwierzaka. Powinna umożliwiać mu swobodne oddychanie, otwieranie pyska, a nawet podjadanie smakołyków podanych przez opiekuna. Nie może natomiast ocierać się o skórę na psim pysku ani za bardzo go opinać. Mogłoby to powodować bolesne otarcia, rany i odparzenia.

W sklepach zoologicznych znajdziesz różne rodzaje kagańców dla psów:

Kaganiec weterynaryjny

To kaganiec wykonany z wytrzymałego nylonu lub ortalionu. Powinien ściśle przylegać do pyska i dociskać szczęki tak, aby pies nie mógł ich rozewrzeć. Osłona tego typu całkowicie uniemożliwia psu gryzienie, szczekanie, ziajanie, picie oraz jedzenie. Jak można się domyślić, jej stosowanie wskazane jest tylko w określonych sytuacjach, takich jak odwiedziny u weterynarza. Kaganiec weterynaryjny zupełnie nie sprawdza się na co dzień.

Kaganiec fizjologiczny

Jest to nowoczesny kaganiec, wyjątkowo lekki i elastyczny. Pies może w nich swobodnie dyszeć, pić a nawet podjadać przekąski. Jest bezpieczny i wygodny dla psa. Doskonale sprawdza się podczas codziennych spacerów, jak i do tresury.

Kaganiec koszykowy ze skóry, metalu lub tworzywa sztucznego

To najpopularniejszy rodzaj namordników. Modele wykonane ze skóry cechuje lekkość i doskonałe dopasowanie do kształtu głowy psa. Z kolei kagańce wykonane z metalu są wytrzymałe i solidne. Odpowiednio dobrane zapewniają psu komfort i możliwość otwierania szczęk na określoną szerokość.

Kaganiec – nie tylko dla agresywnych psów

Osłona na pysk często kojarzona jest z psami agresywnymi i trudnymi do opanowania. Warto obalić ten mit! Nawet najłagodniejszy i najlepiej ułożony psiak może czasem potrzebować kagańca. Narzędzie to przyda Ci się nie tylko u weterynarza, ale i podczas podróży komunikacją miejską. Warto mieć go pod ręką również w czasie wspólnych wojaży, wypraw w góry i nad morze. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebny!

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Obroże dla psów

Wybór obroży dla psa wcale nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Pod uwagę należy wciąć przede wszystkim wygodę oraz bezpieczeństwo naszego czworonoga, ale równie ważne są względy praktyczne,...

Czytaj więcej
Jak często kąpać yorka?

Piękna szata to największa ozdoba yorków. Niewiele psiaków może poszczycić się równie efektowną okrywą włosową. Aby jednak włos uroczych terierów był zawsze zdrowy, błyszczący i miękki, nie można zaniedbywać skrupulatnych...

Czytaj więcej
Zaginięcie psa - co robić?

Trudno wyobrazić sobie, co przeżywa opiekun, którego pupil zaginął. W takiej sytuacji należy jednak zapanować nad emocjami, bo od tego, jak szybko zaczniesz działać, zależy los Twojego psa. Co robić,...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram