Sklep online
Sklep online

Czy można karmić kota tylko suchą karmą?

Jaki rodzaj pokarmu jest najlepszy dla kota? Domowe jedzenie, a może gotowa karma w postaci suchych granulek? Wielu właścicieli z pełnym przekonaniem wybiera tę drugą opcję, serwując swemu pupilowi wyłącznie suchy pokarm. Jest to bez wątpienia wygodne i niezwykle ekonomiczne rozwiązanie, ale czy na pewno dobre dla zwierzaka? Przekonajmy się czy suchy pokarm może rzeczywiście zaspokoić wszystkie potrzeby naszych ulubieńców.

Domowe jedzenie dla kota kontra gotowa karma ze sklepu

Wszystkie zalety suchej karmy dla kota

Porządna sucha karma dla kota stanowi kompletny i dobrze zbilansowany posiłek, dostarczający zwierzakom wszelkich niezbędnych do życia substancji odżywczych. Podając ją nie będziemy musimy martwić się o ewentualne niedobory cennych składników, takich jak białko zwierzęce lub tauryna, ani tracić czasu na samodzielne przyrządzanie odpowiednich posiłków dla pupila. Nie ma też wątpliwości co do tego, że sucha karma to na dzień dzisiejszy najwygodniejsze rozwiązanie. Właściwie wystarczy tylko odmierzyć odpowiednią ilość karmy, wsypać do miseczki i obiad dla mruczka gotowy. Produkty tego rodzaju mają także dosyć długi termin przydatności do spożycia, a ich przechowywanie nie sprawia większych problemów.

Warto dodać, że sucha karma ma też zbawienny wpływ na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Rozgryzanie twardych granulek sprzyja redukcji kamienia nazębnego u kota, a ponadto poprawia stan i ukrwienie jego dziąseł (dowiedz się jak dbać o zęby kota KLIK).

Czy kot może jeść wyłącznie suchą karmę?

Teoretycznie tak i trudno się z tym spierać, biorąc pod uwagę, jak doskonale zbilansowane i odżywcze potrafią być niektóre produkty tego rodzaju. Pamiętajmy jednak, że żywienie kota wyłącznie suchym pokarmem może wiązać się z kilkoma problemami. Zdarza się na przykład, że futrzaki karmione tym sposobem często cierpią z powodu chorób nerek oraz dolnych dróg moczowych. Zwierzaki te z natury piją raczej niewiele, a niezbędne do życia płyny pobierają głównie z pożywienia. Niestety suche karmy mają zbyt niską wilgotność, aby mogły dostarczyć zwierzakowi wystarczającej ilości wody. Chociażby z uwagi na to warto włączyć do diety pupila pokarmy mokre, jako dodatek do jego codziennej diety. Ich skład oraz konsystencja dużo bardziej przypomina to, czym nasz mruczek żywiłby się w warunkach naturalnych.

Mieszany model żywienia kota

Warto pamiętać, że dieta dzikich kotów nigdy nie jest monotonna. Zwierzaki te polują między innymi na różne gryzonie, takie jak myszy, nornice czy szczury, ale nie gardzą także kretami, małymi ptakami lub ich jajami. Warto więc zadbać o to, aby i dieta naszego domowego mruczka była różnorodna i odpowiednio urozmaicona (poczytaj więcej o tym, jak karmić kota KLIK).

Mieszany model żywienia, polegający na podawaniu kotu zarówno karmy suchej, jak i mokrej wydaje się zatem najlepszym rozwiązaniem. Wymienne serwowanie pupilowi posiłków o różnej konsystencji zwalcza monotonię i rutynę, a ponadto dostarcza zwierzakowi wielu pozytywnych bodźców.

Metoda ta ma ponadto istotny wymiar praktyczny. Żywiąc pupila pokarmem różnego rodzaju unikniemy zarówno niedoborów, jak i przedawkowania niektórych składników w jego diecie. Nie będziemy mieć także problemu, jeśli ulubiona karma pupila nagle zniknie z rynku. To się zdarza, a zwierzak przyzwyczajony do jednego rodzaju pokarmu o konkretnym smaku może odmówić jedzenia czegokolwiek innego.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓

Jak wprowadzić mieszany model żywienia kota?

Mieszany sposób żywienia ma wiele zalet, a rozsądnie wprowadzony i stosowany może bardzo przysłużyć się zdrowiu naszego mruczka. Od czego zacząć? Przede wszystkim pamiętajmy, by nie zmieniać niczego zbyt szybko. Każdą kulinarną nowość wprowadzajmy do diety pupila powoli i stopniowo. Zwierzak musi mieć czas, by poznać i przyzwyczaić się do nowego pokarmu. Nagła zmiana pożywienia, jego smaku, składu lub konsystencji, może skończyć się bólem brzucha oraz poważnym rozstrojem żołądka. Gwałtowne rewolucje w kocim otoczeniu wpływają także na jego samopoczucie i równowagę emocjonalną. Jeśli z dnia na dzień wymienimy karmę na zupełnie inną, zwierzak z pewnością przypłaci to ogromnym stresem.

Pamiętajmy także, że w mieszanym modelu żywienia to sucha karma pozostaje wciąż podstawą kociej diety. More posiłki stanowią jedynie dodatek, element przełamujący monotonię i dostarczający tych składników, których być może brakuje w karmie suchej. Nie zapominajmy więc o odmierzaniu właściwych porcji zarówno jednego, jak i drugiego pokarmu. Zbyt duże dawki w ciągu dnia mogą prowadzić do nadwagi oraz wielu innych poważnych problemów zdrowotnych.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Co zrobić, gdy kot gryzie kable?

Wiele zwierzaków lubi gryźć kable – najczęściej gryzonie (przodują w tym szczury), ale problem dotyczy także psiaków czy mruczków. Czasami takie zachowania znikają, gdy pupil dorośnie, kiedy indziej jednak pozostają...

Czytaj więcej
Czy kot ma poczucie czasu?

Poranna pobudka, popołudniowa drzemka, a może wieczorne harce – mruczki potrafią doskonale rozplanować cały swój wolny czas. Wraz z porą dnia na ogół wyraźnie zmienia się zachowanie i aktywność futrzaków....

Czytaj więcej
Czy kot potrzebuje drapaka?

I tak, i nie. Wszystko, jak zwykle, zależy od samego kota. Ten, który większość dnia spędza poza domem, niekoniecznie będzie odczuwał chęć drapania czegokolwiek poza drzewem czy płotem. Ale już...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram