Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Najczęściej uczulającymi domowymi zwierzakami są koty, jednak wiele osób źle znosi też kontakt z psami i świnkami morskimi. Wbrew pozorom również alergie na pierzastych pupili nie są rzadkością. Wśród ptaków względnie bezpieczne okazują się jedynie kanarki. Z kolei papugi i papużki faliste u osób nadwrażliwych mogą prowokować niebezpieczne alergiczne reakcje.
W przypadku papużek falistych alergeny wywołujące uczulenie znajdują się w piórach, naskórku i w odchodach ptaków. Najbardziej problematyczną kwestią z jest z pewnością naskórek, który podobnie jak kurz z łatwością przemieszcza się po całym mieszkaniu. Te mikroskopijne drobinki ciężko jest zauważyć gołym okiem. Niezwykle trudno jest też nad nimi zapanować. Ptak nawet wówczas, gdy spokojnie siedzi w klatce, nieustannie trzepocze skrzydłami. Wraz z każdym ruchem piór do powietrza trafia martwy papuzi naskórek.
Kontakt z alergenem niekiedy wywoływać może bardzo silne uczulenie. Alergicy mieszkający pod jednym dachem z papużką falistą nabawić mogą się zapalenia spojówek, astmy czy egzogennego zapalenia pęcherzyków płucnych.[1] Niestety czasem dalsze przebywanie w towarzystwie zwierzaka nie jest możliwe. Jedyną opcją jest wówczas znalezienie dla pupila nowego domu. Z pomocą przyjść nam tu może najbliższe otoczenie. Zdarza się, że wśród rodziny bądź przyjaciół znajdzie się ktoś, kto zaadoptuje naszego milusińskiego. Do poszukiwań odpowiedniego opiekuna zawsze warto też wykorzystać internet. Kanały społecznościowe bądź fora miłośników poszczególnych gatunków w tej sytuacji okazać mogą się niezwykle pomocne.
Rozstanie z domowym pupilem nigdy nie jest prostą sprawą. Stąd często, zanim zdecydujemy się na ten ostateczny krok, wypróbować chcemy inne, mniej radykalne rozwiązania. Zdarza się, że alergik i ptak mogą mieszkać w jednym mieszkaniu. Koegzystencja taka będzie wymagała jednak dostosowania się do paru zasad.
→ Znajdź odpowiednie lokum dla swego pierzastego przyjaciela.
Sypialnia alergika musi być miejscem w pełni bezpiecznym. Z pewnością nie powinniśmy więc stawiać tam klatki z ptakiem. Również pokój, w którym osoba uczulona spędza większość swego czasu, nie nadaje się na lokum dla skrzydlatego pupila.
W miejscu, w którym trzymamy naszego towarzysza, zadbać musimy o stały dopływ świeżego powietrza, dobrą wentylację, a nawet o sprzęt do dezynfekcji powietrza. W przypadku alergików niezwykle pomocny okazuje się filtr HEPA, który to skutecznie radzi sobie nie tylko z ptasim naskórkiem, ale i z kurzem, grzybami, pierwotniakami i bakteriami. W mechanizm taki zaopatrzone mogą być zarówno odkurzacze, jak i klimatyzacja.
→ regularnie sprzątaj ptasią klatkę i jej okolice
O porządek w klatce naszego pupila powinniśmy dbać zawsze, jednak gdy w domu mamy alergika zachowanie odpowiedniego poziomu czystości staje się kwestią priorytetową. Porządkowanie klatki i jej otoczenia to czynności, które zagościć muszą w naszym codziennym grafiku. W ruch pójść powinny tu mokre szmatki, za pomocą których wytrzemy pręty i wszystkie ptasie akcesoria. Odkurzacz i mop też będą niezbędne. Dzięki nim zaprowadzimy czystość w całym pomieszczeniu. Wszystkie te zadania zdecydowanie łatwiej będzie nam wykonać, jeśli zawczasu odpowiednio dostosujemy pokój do skrzydlatych lokatorów. Z zasłon i dywanów lepiej zrezygnować – zbyt dobrze magazynują one alergeny.
Jeśli tylko jest taka możliwość, alergik nie powinien sam brać się za porządki. Zdecydowanie bezpieczniej będzie obowiązki te powierzyć innemu członkowi rodziny. W przeciwnym razie warto zadbać o odpowiednią odzież ochronną. Maseczka na twarz i rękawiczki to zupełna podstawa. Po zakończonych porządkach dobrze jest też wyprać całe ubranie.
→ ogranicz ilość ptaków w klatce
Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności okazać może się, że alergikowi nie będzie przeszkadzać ptasie towarzystwo. Nawet wówczas warto mieć się jednak na baczności i nie przesadzać z ilością trzymanych w domu skrzydlatych towarzyszy. Im więcej ptaków, tym więcej alergenów. Hodowle warto więc ograniczyć do minimum (przeczytaj również o tym, kiedy należy zabrać papużkę falistą do weterynarza KLIK).
Źródło:
[1] https://www.mojealergie.pl/alergia-na-papugi-co-warto-o-niej-wiedziec/
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Choć papugi znane były już w starożytnym Egipcie, to wciąż skrywają przed nami wiele tajemnic. Naukowcy i behawioryści wciąż prowadzą badania nad umiejętnościami tych wyjątkowych ptaków, ich inteligencją i zdolnościami....
Każdy, kto kiedykolwiek hodował papugi wie, że te zwierzaki lubią sobie dobrze zjeść. Podstawę ich diety stanowią głównie różnego rodzaju ziarna, ale nie zapominajmy, że jak przystało na prawdziwych smakoszy,...
Rozella królewska w pełni zasługuje na swoja nazwę ze względu na barwę swojego upierzenia. Ta piękna papuga jest łatwa w hodowli i chętnie przystępuje do lęgów, jeśli tylko zapewnimy jej...