Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Chyba każdy kociarz słyszał kiedyś o tajemniczych właściwościach kocimiętki. Zapach tej niepozornej rośliny może sprawić, że mruczek wpadnie w istną euforię lub wręcz przeciwnie – pogrąży się w błogim relaksie. Co to jest kocimiętka i jak działa? Jak wykorzystać ją, by sprawić przyjemność swojemu pupilowi?
Kocimiętka właściwa, czyli Nepeta cataria (łac.) to krzaczasta roślina zielna z rodziny jasnotowatych. Zaliczana jest do kategorii ziół leczniczych, ponieważ napar z kocimiętki wykazuje działanie:
Powszechnie jednak kocimiętka kojarzy się głównie z „kocim narkotykiem”. Potocznie nazywa się ją także kocim zielem lub kocim balsamem.
Co ciekawe, kocimiętka ceniona jest także jako roślina dekoracyjna i miododajna. Jej zapach wabi pszczoły, a odstrasza inne uciążliwe owady, takie jak muchy czy komary. Z uwagi na ciekawy aromat i atrakcyjne kwiaty kocimiętka znajduje też zastosowanie jako roślina ozdobna. Jej zapach przypomina nieco woń mięty pieprzowej, jest pikantny i lekko cytrynowy. Ziele powinno kwitnąć na biało lub niebiesko. Ciekawą ozdobę stanowią także liście kocimiętki w kształcie serca z ząbkowanymi brzegami i owłosioną powierzchnią.
Wyróżnia się aż 250 gatunków kocimiętki. Uprawa tej rośliny jest szeroko rozpowszechniona w Europie oraz na terenie Azji i Afryki Północnej.
O legendarnych właściwościach kocimiętki wiele mówi już sama nazwa tej rośliny. Jak działa kocimiętka? Porównania do narkotyku nie są tu całkiem przypadkowe. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie koty są podatne na „urok” tej rośliny, a efekty jej działania mogą być różne dla każdego zwierzaka. Zapach kocimiętki może mieć działanie uspokajające i łagodzące lub wręcz przeciwnie – euforyczne i pobudzające.
Kocimiętka jest czymś w rodzaju wabika na koty. Kiedy Twój pupil poczuje jej zapach, na pewno na oprze się pokusie i od razu podejdzie, by zbadać intrygującą woń. To, jak roślina oddziałuje na koty, zależy w dużej mierze od wrażliwości i podatności danego mruczka. Większość kotów reaguje poprzez:
Niektóre koty reagują na zapach kocimiętki wpadając w stan błogiego upojenia. Wiele mruczków domaga się wtedy pieszczot i głaskania. Często obserwuje się u nich także pewne zobojętnienie na bodźce zewnętrzne i opóźnienie reakcji. Co ciekawe, działanie kocimiętki na koty może zmieniać się wraz z wiekiem czworonogów. Najbardziej podane na jej zapach są koty w wieku rozrodczym. Kocięta i starsze zwierzaki wykazują mniejszą wrażliwość lub zupełną obojętność.
W jakich sytuacjach można stosować kocimiętkę, biorąc pod uwagę jej właściwości? Niezwykły aromat rośliny warto wykorzystać, by:
Co sprawia, że kocimiętka jest rośliną tak atrakcyjną dla mruczków? Tajemnica kryje się w jej składzie chemicznym. Otóż liście i pędy kocimiętki zawierają między innymi aktinidynę i nepetalakton, czyli substancje o działaniu zbliżonym do kocich feromonów płciowych. Podobne związki wydzielane są, na przykład przez kotki w okresie rui. To jeden z powodów, dla których dorosłe kocury są tak wrażliwe na działanie tej rośliny.
Znajdujący się w roślinie nepelakton jest olejkiem eterycznym, odpowiedzialnym za nieco bardziej frywolne zachowanie mruczków. To pod jego wpływem czworonogi popadają w stan euforii, głośno miauczą i mruczą. Kot wyczuwa tę substancję za pomocą narządu Jacobsona, umiejscowionego po obu stronach nozdrzy. Używając go, kot przybiera charakterystyczny grymas – lekko otwiera pyszczek, unosi górną wargę i wciąga powietrze, marszcząc nos.
Kocimiętka nie jest trująca i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia Twojego mruczka. Nie musisz obawiać się też uzależniania od jej uwodzicielskich właściwości. Choć roślina nazywana jest „kocim narkotykiem”, nie wykazuje właściwości uzależniających, a reakcje nią wywołane ustępują w ciągu kilkunastu minut. Warto jednak wiedzieć, że spożycie większej ilości tej rośliny może przyprawić kota o problemy trawienne.
Do zatrucia kocimiętką dochodzi jednak niezmiernie rzadko. Zwierzak musiałby skonsumować naprawdę znaczną ilość rośliny, a większość kotów interesuje się wyłącznie jej zapachem. Warto jednak dopilnować, by mruczek nie lizał zbyt często przedmiotów spryskanych olejkiem z kocimiętki.
Warto wspomnieć, że niektóre koty reagują na kocimiętkę nadmiernym pobudzeniem, stają się nerwowe, a nawet agresywne. Dlatego, korzystając z suszonej kocimiętki czy zabawek wypełnionych suszem, należy postępować ostrożnie. Uważnie obserwuj zachowane zwierzęcia, a jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, natychmiast usuń tę roślinę z otoczenia pupila.
Kocimiętka dostępna jest w postaci suszu lub sprayu. W sklepach zoologicznych znajdziesz także olejki, woreczki i zabawki dla kota, a nawet przysmaki z kocimiętką. W zależności od potrzeb możesz aplikować ją na drapaki lub kocie legowiska, by zachęcić mruczka do korzystania z nowych akcesoriów. Kocimiętka w sprayu przyda się, do oduczenia kota drapania mebli i innych domowych sprzętów. Wystarczy spryskać nią drapak lub inną odpowiednią zabawkę, by od razu wydała się kotu bardziej atrakcyjna.
Niewskazane jest jedynie psikanie kocimiętką kuwety. Czując miły zapach, zwierzak może zrobić sobie z kuwety kolejne, przytulne miejsce do odpoczynku, a toaletę urządzić sobie zupełnie gdzieś indziej.
Woreczki z suszonymi liśćmi warto umieścić gdzieś w otoczeniu mruczka w sytuacjach stresujących, na przykład w czasie remontu, przeprowadzki czy pojawieniu się w domu nowego lokatora.
Zabawki z kocimiętką przydadzą się kotom leniwym i unikającym ruchu. Co ciekawe, woń rośliny pobudza instynkt łowiecki mruczka i aktywizuje go do zabawy w polowanie. Warto zaproponować je kotom, które z kanapy ruszają się tylko po to, by coś przekąsić.
Kocimiętkę można z powodzeniem sadzić w ogrodzie lub na balkonie. Jest łatwa w uprawie i nie ma szczególnych wymagań, co do podłoża. Roślina preferuje miejsca nasłonecznione, ale jest odporna na mróz. Nie trzeba więc osłaniać jej ani ściółkować na zimę. Dopiero przy bardzo niskich minusowych temperaturach warto osłonić młodsze sadzonki włókniną lub jutą, aby zapobiec przemarznięciu.
Kocimiętka może być także rośliną doniczkową w pomieszczeniu. Doniczka powinna być jednak duża i a podłoże dobrze przepuszczalne. Roślina najlepiej rozwinie się na dobrze nasłonecznionym parapecie. Kocimiętka kwitnie bardzo długo – od maja aż do września. Stanowi więc piękną ozdobę dla domu, balkonu czy ogrodu przez kilka miesięcy.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Drzwiczki dla kota to wielka wygoda dla zwierzęcia, ale również dla jego opiekuna. Ciągłe otwieranie i zamykanie drzwi, by wpuścić lub wypuścić zwierzaka z domu może być nieco uciążliwe -...
Podłoże, jakim wypełnimy kuwetę, ma dla naszych futrzaków bardzo duże znaczenie. W naturze koty zakopują swoje odchody w piasku, w warunkach domowych to tylko od decyzji opiekunów zależy, jaki żwirek...
Na temat kotów krąży wiele różnorakich mitów. Najczęściej zaś pokutuje przekonanie, że zwierzaki te to nieczuli samotnicy i zdeklarowani indywidualiści. Prawdą jest, że domowe mruczki nieco inaczej wchodzą w relację...