Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Maltańczyk uznawany jest za jedną z najpopularniejszych, a zarazem najpiękniejszych, psich ras. Małe, śnieżnobiałe pieski bez wątpienia podbiły serca miłośników czworonogów. Aby zawsze tryskały wrodzoną energią, potrzebują jednak odpowiednio zbilansowanej diety na każdym etapie swojego życia. Czym karmić maltańczyka? Jakie produkty idealnie sprawdzą się w jego diecie?
Maltańczyki nie bez powodu zaskarbiły sobie ogromną sympatię otoczenia. Choć historia tej rasy sięga starożytności, sympatyczne białe czworonogi wydają się idealnie przystosowane do dzisiejszych czasów. Maltańczyki to małe (ok. 20-25 cm; 2-3 kg) psy, które świetnie czują się nawet w niewielkim mieszkaniu w mieście. Psy te znane są z wysokiego poziomu energii, serdecznego usposobienia i zamiłowania do zabawy. Na ogół doskonale dogadują się z kotami i innymi zwierzętami mieszkającymi w domu. Są niezwykle towarzyskie i nie lubią samotności. Charakterystyczną cechą maltańczyków jest długa, jedwabista, śnieżnobiała szata, pozbawiona podszerstka, która stanowi niewątpliwą ozdobę tych psiaków.
Jak specyficzne cechy maltańczyków przekładają się na ich potrzeby żywieniowe? Mimo niewielkich rozmiarów maltańczyki często mają spory apetyt, co sprawia, że są szczególnie narażone na nadwagę. W przypadku tej rasy duże znaczenie ma więc kontrolowanie wartości kalorycznej posiłków i ilości karmy serwowanej w ciągu dnia. Z drugiej strony psiaki te bywają dość wybredne w doborze pożywienia. Zdarza się więc, że pies nie chce jeść pewnych rodzajów karmy. Dodatkowo maltańczyki są wrażliwe na jakość podawanego im pokarmu. Często cierpią z powodu nietolerancji i alergii pokarmowych. Nie należy karmić ich więc ciężkostrawnymi i wysoko przetworzonymi pokarmami.
Komponując dietę maltańczyka, musisz też wziąć pod uwagę newralgiczne punkty jego organizmu. Ze względu na brak podszerstka i częste zabiegi pielęgnacyjne psy tej rasy są podatne na problemy ze skórą. Ich dieta powinna być zatem bogata w składniki takie jak: biotyna, aminokwasy siarkowe, cynk, miedź czy kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Wyjątkowej uwagi wymagają ponadto oczy psów – pojawiające się zacieki pod oczami mogą świadczyć zarówno o problemach okulistycznych, jak i alergicznych. Aby uchronić zwierzaki przed problemami z narządem wzroku, warto uwzględnić w ich jadłospisie dodatek luteiny. Dodatkowo – z uwagi na wątłą budowę i żywiołowe usposobienie – maltańczyk to rasa zagrożona urazami i chorobami stawów. Pomocne w profilaktyce chorób układu szkieletowego mogą być karmy bądź suplementy o właściwościach chondroprotekcyjnych – z chondroityną i glukozaminą.
By ustalić prawidłową dietę dla psa maltańczyka, warto zapoznać się z zasadami żywienia psów małych i miniaturowych. Psy, których masa ciała w wieku dorosłym nie przekracza 10 kg, odznaczają się szybkim metabolizmem i małą pojemnością żołądka. Z tego powodu powinny otrzymywać skoncentrowane i wysokoenergetyczne pożywienie. Bardzo ważna jest dla nich również odpowiednia granulacja pokarmu. Małe psy mają drobne uzębienie i nie są w stanie rozgryzać bardzo twardych i dużych granulek. Jednocześnie u malutkich psów często obserwuje się tendencję do szybkiego odkładania się kamienia nazębnego, dlatego w ich diecie nie może zabraknąć pokarmów lub smakołyków oczyszczających zęby w sposób mechaniczny.
Wśród hodowców zdania na temat żywienia idealnego dla maltańczyków są podzielone. W przypadku maltańczyków zwykle bez problemu można stosować różne modele żywienia: oparte na suchej karmie, mokrej karmie lub obu rodzajach produktów. Niekiedy dobrym wyborem może okazać się również dieta BARF dla maltańczyka lub stosowanie jedzenia gotowanego. W każdym przypadku psu należy zapewnić stały dostęp do świeżej wody.
Jak często karmić maltańczyki? Dzienną rację pokarmową dorosłego maltańczyka należy podzielić na 2-3 posiłki, serwowane o stałych porach. Z kolei szczenięta powinny otrzymywać nawet 3-4 posiłki dziennie.
Jaką karmę podawać maltańczykowi? Karma dla psa tej rasy powinna być dostosowana do jego specyficznych potrzeb żywieniowych. Dla maltańczyka najlepiej wybrać więc karmę przeznaczoną dla psów miniaturowych lub małych ras. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również serwowanie czworonożnemu towarzyszowi karmy z formułą na piękną sierść i zdrową skórę. W przypadków psiaków szczególnie wrażliwych na jakość pożywienia warto natomiast zdecydować się na karmy ekologiczne, które nie zawierają szkodliwych konserwantów i sztucznych barwników. Rekomendowane dla maltańczyków są także karmy hipoalergiczne, monobiałkowe i bezzbożowe, które ograniczają ryzyko niepożądanych reakcji na pokarm.
Jeśli twój pupil ma wysublimowany gust kulinarny, możesz zaoferować mu karmę o podwyższonej smakowitości. Odpowiednia będzie więc sucha karma o intensywnym zapachu, z oryginalnymi dodatkami (np. ziołami) albo dobrej jakości mokra karma – w formie musu lub mięsnych kawałków w sosie / galaretce. Jeżeli chcesz łączyć suchą i mokrą karmę, zadbaj o odpowiednie porcje karm. Oba typy pokarmów znacznie różnią się kalorycznością, dlatego niezbędne jest wyliczenie, ile gram karmy zapewni pupilowi optymalną dawkę energii na jeden posiłek.
Wybierając jedzenie dla maltańczyka, powinieneś pamiętać także o jego potrzebach wynikających z wieku. Karmienie szczeniaka maltańczyka znacznie różni się od żywienia dorosłego psa. W żywieniu szczeniaka maltańczyka należy zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednią ilość białka, energii i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju. Najlepszym wyborem dla uroczego długowłosego malucha będzie więc odpowiednio zbilansowana karma dla szczeniąt ras małych. Warto wiedzieć, że maltańczyki stosunkowo szybko osiągają dojrzałość. Już po ukończeniu przez ulubieńca 10. miesiąca życia można więc zmienić jego karmę ze szczenięcej na przeznaczoną dla psów dorosłych. Serwowanie pupilowi karmy dedykowanej seniorom jest natomiast niezbędne, gdy ukończy on 12. rok życia.
Smakołyki dla psa to niezastąpiony element jadłospisu każdego maltańczyka – niezależnie od jego sposobu żywienia. W przypadku tych długowłosych piesków z pewnością świetnym rozwiązaniem będą przysmaki funkcjonalne, które wspomagają funkcjonowanie organizmu, uzupełniają niedobory potrzebnych składników i chronią zwierzęta przed problemami zdrowotnymi. Szczególnie polecane dla maltańczyków są przysmaki dentystyczne – ułatwiające oczyszczanie zębów.
By zaspokoić chęć na jedzenie swojego pupila, bez dostarczania mu zbyt dużej dawki kalorii, warto zaoferować mu niskokaloryczne przekąski light. W przypadku żywienia wybrednego lub wrażliwego psa bardzo dobrze sprawdzą się przysmaki naturalne (np. płuca czy żwacze wołowe). Dodatkowo przydatne zarówno w przypadku szczenięcia, jak i dorosłego maltańczyka – będą przysmaki treningowe, które można wykorzystać podczas szkolenia swojego pupila. Nie przesadzaj jednak z ilością przysmaków w psiej diecie. Nie powinny one stanowić więcej niż 10% jadłospisu twojego czworonożnego podopiecznego.
Pełnoporcjowe gotowe karmy dostępne na rynku są w stanie w całości pokryć psie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Nie ma więc potrzeby stosowania dodatkowych produktów w diecie psa. Maltańczyki z reguły nie przepadają jednak za żywieniową monotonią, dlatego prócz karmy i smakołyków można podawać im również surowe lub gotowane przekąski. Jeśli jednak chcesz włączyć do diety swojego pieska dodatkowe produkty, odpowiednio dostosuj dawkowanie karmy podstawowej – wtedy twój podopieczny nie będzie miał problemów z utrzymaniem właściwej wagi.
Co podawać psu, by urozmaicić i wzbogacić jego jadłospis? Nie lada atrakcją dla maltańczyka mogą być kawałki surowego mięsa. Idealne dla tego psa może być np. hipoalergiczne mięso jagnięce czy delikatne mięso cielęce. Maltańczyka warto uraczyć również podrobami, takimi jak np. żołądki, płuca, wątróbki, serduszka. Wszystkie podawane mu produkty powinny być świeże i pozyskane z bezpiecznych źródeł.
Jeśli nie jesteś zwolennikiem surowych produktów, do menu swojego psa możesz włączyć domowe dania. Tego typu posiłki powinny składać się głównie z wysokiej jakości gotowanego mięsa mięśniowego. Oprócz tego niezbędnym dodatkiem są gotowane warzywa i lekkostrawne produkty zbożowe (np. ryż). Maltańczyk nie powinien dostawać jednak resztek ze stołu – szkodliwe dla niego mogą okazać się m.in. przyprawy zawarte w domowych posiłkach.
Wartościowym wzbogaceniem jadłospisu maltańczyka mogą być także niektóre warzywa lub owoce –podawane w formie surowej lub gotowanej. Swojemu podopiecznemu warto podawać m.in. marchew, dynię, buraka, ogórka, selera, banana, jabłko, maliny. Smakowitość psich posiłków podniosą ponadto aromatyczne zioła np. bazylia, tymianek, oregano czy rozmaryn. By poprawić wygląd skóry i sierści psa, możesz natomiast sięgnąć po naturalne oleje roślinne i zwierzęce (np. olej z łososia, olej z ogórecznika).
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Utrata futra może być zewnętrznym objawem poważniejszych zdrowotnych problemów. Jeśli więc spostrzeżemy, że pupil nasz zaczyna intensywnie linieć, a sierść jego robi się rzadsza, czym prędzej zabierzmy go do weterynarza....
Każde zaburzenie w funkcjonowaniu wątroby to bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia czworonoga. Schorzenia tego narządu szybko odbijają się na pracy całego psiego organizmu. Nasz pupil może jednak uniknąć wielu problemów,...
Problemy ze stawami mogą mieć wszystkie psy, szczególnie starsze, ponieważ z wiekiem chrząstki stawowe zużywają się. Generalnie jednak na schorzenia stawów najbardziej narażeni są przedstawiciele dużych ras, czego przyczyną jest...