🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty … Czytaj dalej Cenowy Fantastyczeń w Kakadu Zoo
Każde zaburzenie w funkcjonowaniu wątroby to bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia czworonoga. Schorzenia tego narządu szybko odbijają się na pracy całego psiego organizmu. Nasz pupil może jednak uniknąć wielu problemów, jeśli zawczasu zatroszczymy się o jego wątrobę. Jak skutecznie chronić ulubieńca przed chorobami tego organu?
Przyczyny chorób wątroby u zwierzaków są niezwykle złożone. Poważnym zagrożeniem dla czworonogów są czynniki zakaźne – bakterie i wirusy. W wątrobie mogą umiejscawiać się także niektóre pasożyty, np. larwy bąblowca wielojamowego. Ponadto na stan narządu negatywnie wpływają toksyny, chemikalia i leki. Niektóre choroby (np. zespolenie wrotno-oboczne) mają charakter wrodzony i są determinowane genetycznie. Warto wiedzieć, że zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby powstają czasami na skutek innych schorzeń, np. cukrzycy, chorób układu krążenia. Nie można też zapomnieć o znaczeniu diety. Szczególnie zatroszczyć się o wątrobę pupila powinni właściciele psów należących do ras predysponowanych do schorzeń tego narządu – m.in. dobermanów, yorkshire terrierów, bedlington terrierów. Regularnych badań, a czasami również specjalnej diety, potrzebują na ogół psi seniorzy.
Do uszkodzeń wątroby u czworonogów dosyć często dochodzi na skutek spożycia przez nie toksycznych substancji. Nieleczone zatrucie może doprowadzić do niewydolności lub marskości wątroby. Niestety, wiele psiaków chętnie spożywa każde znalezisko, na które się natknie. Co stanowi największe zagrożenie dla zwierzaków? Z całą pewnością wszystkie środki stosowane do zwalczania szkodników (gryzoni, owadów, ślimaków). Groźne są także różnego rodzaju chemikalia, zwłaszcza wybielacze i farby.
O ile z tego typu zagrożeń większość właścicieli psów zdaje sobie sprawę, niebezpieczeństwa bywają bardziej niepozorne. Szkodliwe dla psiej wątroby są niektóre produkty spożywcze np. ksylitom (słodzik dla diabetyków), cebula, czosnek. Czasami przyczyną problemów są niewłaściwie stosowane leki. Toksyczny może być paracetamol lub ibuprofen – zwłaszcza podane w zbyt dużej dawce. Uważać trzeba również przy stosowaniu u pupila sterydów i tetracyklin. Co więcej, nie powinniśmy narażać ulubieńca na kontakt z roślinami mogącymi uszkadzać wątrobę. Należą do nich m.in. starzec zwyczajny, sagowiec odwinięty, sadziec, lantana pospolita.
Choroba Rubartha, zwana inaczej zakaźnym zapaleniem wątroby, najczęściej dotyka młode zwierzaki. U nich też odznacza się najostrzejszym przebiegiem. Czynnikiem etiologicznym są adenowirusy. Psiaki zarażają się poprzez kontakt z wydzielinami chorych czworonogów. Pierwsze objawy są zazwyczaj mało specyficzne – wymioty, gorączka, brak apetytu, wybroczyny. Wirusy czasami trwale upośledzają funkcjonowanie wątroby, w której pojawiają się ogniska martwicze. Na szczęście możemy skutecznie ustrzec czworonoga przed tą chorobą, poddając go regularnym szczepieniom ochronnym.
Kolejnym schorzeniem, które zagraża psiej wątrobie, jest leptospiroza. W odróżnieniu od choroby Rubartha wywołują ją nie wirusy, ale bakterie. Wnikają one do organizmu czworonoga przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe. Leptospiry występują przede wszystkim w środowisku wilgotnym – nasz pupil może się nimi zarazić np. pijąc wodę z sadzawki. Bakterie osiedlają się przede wszystkim w nerkach i wątrobie. Jeśli zajmą ten drugi narząd, u naszego ulubieńca może pojawić się żółtaczka, biegunka, wymioty, ciemnożółte zabarwienie moczu. Przed leptospirozą można chronić pupila za pomocą szczepionki. Jej podawanie jest jednak zasadne tylko wtedy, gdy istnieje realne zagrożenie tą chorobą na naszym terenie.
Wielu chorób wątroby nasz pies może uniknąć, jeśli podejmiemy odpowiednie działania profilaktyczne. Najważniejsze z nich to oczywiście szczepienia ochronne. Oprócz tego należy dołożyć wszelkich starań, by w otoczeniu zwierzaka nie znajdowały się żadne toksyczne substancje. Jeśli zaś podejrzewamy u ulubieńca zatrucie, jak najszybciej powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
W przypadku, gdy wątroba naszego psiaka nie funkcjonuje prawidłowo, warto przestawić czworonoga na lekkostrawną dietę. W jadłospisie chorego pupila trzeba zmniejszyć podaż białka i tłuszczów. Można także wspomagać pracę wątroby poprzez podawanie zwierzakowi niektórych naturalnych składników lub suplementów. Dobroczynny wpływ na pracę narządu ma np. mniszek lekarski, rumianek, ocet jabłkowy. W diecie wątrobowej nie może zabraknąć L-karnityny, przeciwutleniaczy i błonnika.
↓ KARMY DLA PSÓW ZE SCHORZENIAMI WĄTROBY ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty … Czytaj dalej Cenowy Fantastyczeń w Kakadu Zoo
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim … Czytaj dalej Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.
Niektórzy właściciele czworonogów wystrzegają się kagańców jak ognia. Tymczasem z wielu powodów, w tym przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, akcesorium to powinno być podstawowym wyposażeniem każdego psiaka. Jednak dobór odpowiedniego … Czytaj dalej Kaganiec skórzany dla psa
Pandemia koronawirusa wprowadziła niemałe zamieszanie do naszego życia. Zmiany w codziennym harmonogramie dnia, ograniczenia w zakupach, podróżowaniu i spacerowaniu sprawiły, że runął także uporządkowany świat naszych czworonożnych podopiecznych. Jak opiekować … Czytaj dalej Jak opiekować się psem w czasie pandemii koronawirusa?
Choć zazwyczaj pozostają w ukryciu, mogą wyrządzić poważne szkody – pasożyty wewnętrzne stanowią spore zagrożenie dla zdrowia psów. Endopasożyty są na tyle powszechne w środowisku, że do zarażenia nimi może dojść … Czytaj dalej Pasożyty u psa - rodzaje, objawy i sposoby leczenia