Sklep online
Sklep online

Borelioza u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Borelioza u psa jest chorobą niebezpieczną i niestety trudną do zdiagnozowania, ponieważ początkowe objawy bardzo łatwo pomylić z dowolną infekcją. Nieleczona borelioza to jednak bardzo duże obciążenie dla organizmu zwierzaka, które w skrajnych przypadkach może zakończyć się śmiercią. Głównymi winowajcami są oczywiście kleszcze, które boreliozę roznoszą. Prewencja zawsze jest lepsza od leczenia, dlatego powinniśmy zabezpieczać pupila przez cały rok (a już zwłaszcza w okresie letnim) przed inwazją tych pasożytów zewnętrznych.

Borelioza u psa – co to takiego?

Borelioza jest chorobą bakteryjną i dotyczy zarówno psiaków, jak i ludzi. Czasami nazywa się ją krętkowicą kleszczowa, co od razu zawiera w sobie odpowiedź na pytanie, w jaki sposób można się nią zarazić. Boreliozę przenoszą kleszcze. Oczywiście nie wszystkie i nie zawsze. Aby pasożyt zaraził psiaka boreliozą, sam musi być zakażony i musi długo żerować na ciele pupila. Dlatego tak ważne jest, aby po każdym spacerze sprawdzać skórę zwierzaka. Jeśli zajdziemy kleszcza i szybko go wykręcimy (jeżeli sami nie potrafimy tego zrobić w fachowy sposób, zgłośmy się z problemem do weterynarza), nie powinno być żadnych problemów. Kłopoty pojawiają się wtedy, kiedy kleszcz długo żeruje na kudłaczu, po 48 godzinach zagrożenie zarażeniem staje się zdecydowanie wysokie. W tym czasie bakterie zdążą przemieścić się z jelit kleszcza do gruczołów ślinowych, a stamtąd do krwioobiegu psiaka. Najbezpieczniej jest wykręcić pasożyta w ciągu 24 godzin.

Borelioza u psa, tak samo jak u ludzi, może atakować różne narządy i układy, dlatego tak trudno początkowo ją zdiagnozować. Ponadto przez pierwszy okres „wylęgania się” zazwyczaj w ogóle nie daje objawów, co jeszcze bardziej utrudnia sprawę. Pierwsze objawy, jeśli się pojawią, będą zauważalne dopiero kilka miesięcy po ugryzieniu (nawet do pół roku!), więc mało który właściciel połączy objawy z atakiem kleszcza sprzed bardzo wielu tygodni.

Borelioza u psów bardzo często przebiega bezobjawowo i to przez naprawdę długi czas. Szacuje się, że tylko co dziesiąty (a nawet co dwudziesty) kudłacz ma jakiekolwiek symptomy.

Borelioza u psa – objawy

Jeśli nasz kudłacz przechodzi chorobę bezobjawowo, mamy spory problem. Jeśli jednak pojawią się jakieś objawy, najczęściej pojawią się:

  • rumień

To najlepszy możliwy objaw, bo pojawia się szybko. Możemy go zaobserwować już kilka godzin po wykręceniu kleszcza. To również dlatego tak ważne jest, aby regularnie oglądać skórę pupila po spacerze. Zauważanie kleszcza i wykręcenie to jedno, a oglądanie miejsca ugryzienia to drugie. Rumień jest czytelnym sygnałem, że mamy do czynienia z boreliozą. Psiaka należy jak najszybciej zabrać do weterynarza.

  • gorączka

To mało konkretny objaw, ale jeśli połączymy go z faktem, że niedawno usuwaliśmy z psiaka kleszcza, powinien nam dać do myślenia.

  • apatia i osłabienie

Takie objawy daje niestety większość infekcji, zakażeń, a także na przykład wywołują je zmiany hormonalne. Jeżeli stan psiaka nie poprawia się w ciągu dwóch-trzech dni jest to znak, że lepiej zabrać kudłacza do weterynarza.

  • zapalenie stawów

To już sygnał alarmujący, ponieważ borelioza wywołuje kłopoty ze stawami na późnym etapie rozwoju. Kłopoty ze stawami mogą objawiać się kuleniem, sztywnością kończyn, brakiem ochoty na wyjście na spacer. Potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarza.

Nieleczona borelioza dalej będzie rujnowała organizm. W zaawansowanym stadium może wywołać:

  •  zapalenie nerek
  • zapalenie opon mózgowych
  • zapalenie rdzenia kręgowego
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • zapalenie wątroby
  • zapalenie skóry

Borelioza u psa w formie przewlekłej może objawiać się u zwierzaka nieregularnym rytmem serca, kłopotami z krążeniem, z trawieniem, może prowadzić do niedowładu kończyn oraz zataczania się – kiedy atakuje układ nerwowy. Mogą też wystąpić zmiany w zachowaniu zwierzaka.

Borelioza u psa – jak ją zdiagnozować

Borelioza u psa diagnozowana jest przede wszystkim na podstawie badań  krwi, ale także rozpoznaniu samych objawów przez weterynarza. Na pewno przeprowadzi z nami dokładny wywiad. W diagnostyce boreliozy często wykonuje się specjalny test ELISA oraz badania pod kątem obecności w krwi zwierzaka przeciwciał na krętki. Wykonuje się też badania molekularne PCR.

Wykrywanie choroby dzięki obecności przeciwciał w organizmie nie jest możliwe od razu. To proces, który trwa, więc musimy poczekać nawet kilka tygodni. Wcześniej można jednak wykonać mniej szczegółowe testy krwi. To ważne, aby zacząć działać od razu.

Borelioza u psa jest też możliwa do wykrycia dzięki zbadaniu wykręconego kleszcza. Możemy przynieść go w zakręconej fiolce do weterynarza albo poprosić o wykręcenie i zabranie pasożyta w gabinecie. Jeśli kleszcza okaże się zakażony, możemy zacząć wykrywać chorobę na bardzo wczesnym etapie.

Borelioza u psa – leczenie

Borelioza u psa jest do wyleczenia antybiotykiem, tak samo jak u ludzi. Są to potężne dawki leku, które trzeba brać nieraz przez wiele tygodni. Aby organizm zwierzaka wytrzymał taką falę uderzeniową, należy go osłaniać – stosować lekką dietę i dbać o odporność pupila. Standardowy czas trwania antybiotykoterapii to 4 tygodnie.

Często podaje się też psiakowi leki na poprawienie pracy zaatakowanych organów. Bardzo często są to leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub przeciwobrzękowe. Warto zadbać też o to, aby do miski pupila trafiła specjalna karma dla psiaków na etapie rekonwalescencji (zawiera więcej białka i potrzebnych kalorii), przydadzą się też witaminy z grupy B, przeciwutleniacze (dodają witalności) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

Borelioza u psa – jak chronić pupila?

Borelioza u psa jest bezpośrednio związana z atakiem kleszczy, dlatego to na nich należy się skupić. Warto stosować się do kilku prostych zasad:

  1. Pies powinien mieć preparat chroniący przed kleszczami – obrożę, krople albo sprej. Ta ochrona musi być całoroczna!
  2. Po każdym spacerze oglądamy skórę zwierzaka w poszukiwaniu kleszczy.
  3. Znaleziony kleszcz musi zostać szybko wykręcony – najlepiej w ciągu 24 godzin od ugryzienia.
  4. Po wykręceniu kleszcza obserwujmy skórę, czy nie pojawia się rumień.

Kleszcze usuwamy za pomocą specjalnej pęsety lub lassa. Wykręcamy ruchem lewoskrętnym i wyciągamy pionowo do góry. Jeśli nie czujemy się odpowiednio przygotowani, niech kleszcza wykręci weterynarz.

↓ NA PASOŻYTY ↓

Kakadu Zoo
Największa w Polsce sieć profesjonalnych sklepów zoologicznych, która powstała w 1999 roku. Posiada 87 sklepów stacjonarnych oraz sklep internetowy. Oprócz sprzedaży zwierząt, karm i różnorodnych akcesoriów dla nich, współpracuje z licznymi towarzystwami, działającymi na rzecz zwierząt. Organizuje również liczne akcje edukacyjne, których celem jest szerzenie wiedzy o zwierzętach i uwrażliwianie na ich los.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Wczasy i wakacje z psem nad morzem - jak się do tego przygotować?

Urlop nad morzem to jedna z najpopularniejszych form letniego wypoczynku. Jeśli w tym roku zabierasz ze sobą pupila, sprawdź koniecznie, jak przygotować się na wyjazd nad morze z psem. Podpowiadamy,...

Czytaj więcej
Kiedy są potrzebne buty dla psa?

Na rynku pojawia się coraz więcej psiego obuwia w najróżniejszych wzorach i kolorach. Zanim zdecydujemy się na konkretny produkt dla naszego pupila, pamiętajmy, żeby porządnie się zastanowić, jakich butów potrzebujemy....

Czytaj więcej
Jak oduczyć psa żebrania o jedzenie?

Wiele psów ma w zwyczaju żebrać o jedzenie. Można powiedzieć, że jest to jeden z najczęstszych problemów z naszymi pupilami. Bywa, że zwierzak jest przy tym tak natarczywy, że nie...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram