Sklep online
Sklep online

Bojownik wspaniały

Naukowcy opisali około czterdzieści gatunków bojowników, ale tylko jeden z nich na dobre zagościł w akwariach i święci triumfy popularności na całym świecie. To bojownik wspaniały. Bodajże najpopularniejsza rybka akwariowa.

Środowisko naturalne bojowników wspaniałych

W naturze bojowniki wspaniałe zamieszkują spokojne wody Azji Południowo-Wschodniej, głównie rozlewiska wielkiej rzeki Mekong. Często są to wody zamulone, o niskiej zawartości tlenu.

Wygląd bojowników wspaniałych

Dzikie osobniki bardzo różnią się od swoich hodowlanych kuzynów. Nie mają ani tak jaskrawych barw, ani tak wydłużonych płetw. Naturalna forma tego gatunku bardzo rzadko pojawia się w akwariach i hodowana jest głównie przez profesjonalistów – wielkich miłośników bojowników i ryb labiryntowych.

Hodowlane formy bojownika wspaniałego cechują się przede wszystkim bardzo różnorodnym ubawieniem. Są ryby mlecznobiałe, niebieskie o wszelkich odcieniach, zielone, a nawet krwistoczerwone. Są i różnokolorowe. Samce mają wydłużone płetwy. U niektórych odmian płetwa ogonowa jest rozdwojona lub postrzępiona

Zachowanie i wymagania bojowników wspaniałych

Bojowniki wspaniałe słyną ze swej agresji, co znalazło odzwierciedlenie nawet w ich nazwie. Agresywne są przede wszystkim samce, które atakują w pierwszej kolejności inne samce swojego gatunku, w drugiej samice, a następnie inne ryby. Jednak z ich agresywnością niezupełnie jest tak, jak to się powszechnie sądzi.

Samce tych ryb są terytorialne. Zachowanie to ma z jednej strony na celu pozostawienie po sobie potomstwa (samice łączą się tylko z samcami posiadającymi własny rewir), z drugiej zaś ochronę tego potomstwa przed wrogami.

Nic zatem dziwnego, że samce gotowe są do upadłego walczyć o swoje terytorium i faktycznie czasami walka kończy się śmiercią jednego z rywali. Jednakże w naturze słabszy osobnik może w każdej chwili wycofać się z walki i uciec. Zwycięzca będzie go ścigał tylko do granicy swojego rewiru. W akwarium taka sytuacja jest zwykle niemożliwa z prostego powodu: braku dostatecznej ilości miejsca.

Niestety, praktyką jest trzymanie tych ryb w bardzo małych zbiornikach, głównie w tzw. kulach. Niewiele w nich miejsca dla jednej ryby, a co dopiero dla kilku. Udowodniono doświadczalnie, że w dużym, minimum 80 – 100 litrów, odpowiednio urządzonym zbiorniku, można trzymać ze sobą dwa lub trzy samce i kilka samic. W takich warunkach każdy z samców będzie w stanie obrać sobie własny rewir. Owszem, na granicy poszczególnych rewirów może dochodzić do walk między samcami, ale zwykle kończą się one postrzępieniem płetw. W kuli nawet samica nie ma możliwości ukrycia się przed natarczywym samcem i prędzej czy później zostanie przez niego zabita.

Trzymane samotnie w małych pojemnikach samce bojowników stają się ponadto nadmiernie agresywne i wpuszczone do dużego akwarium, w którym pływają inne ryby, atakują wszystko co się rusza. I znów udowodniono doświadczalnie, że bojowniki dorastające w towarzystwie innych ryb są znacznie łagodniejsze i bardziej tolerancyjne wobec współmieszkańców akwarium.

Ponieważ bojowniki atakują przede wszystkim ryby podobnych rozmiarów i kształtów ciała, najlepiej trzymać je z tymi gatunkami, które bardzo się od nich pod tym względem różnią.

Istnieje jeszcze jeden mit dotyczący tych ryb. Otóż, uważa się powszechnie, że do szczęścia wystarczy im tylko niewielka kula napełniona wodą. Owszem, jednego osobnika można trzymać w niewielkim zbiorniku, ale nie oznacza to, że nie mają żadnych wymagań. Przede wszystkim bojowniki są ciepłolubne. Optymalna temperatura wody wynosi dwadzieścia siedem do trzydziestu stopni. Równie wysoka powinna być temperatura powietrza nad powierzchnią wody, ponieważ ryby oddychają powietrzem atmosferycznym, i jeśli jest zbyt zimne, przeziębiają się i zdychają.

Zbiornik dla bojowników nie musi być wysoki, ale powinien mieć dużą powierzchnię dna. Obowiązkowe są liczne kryjówki, które tworzą rośliny, korzenie i skały.

Żywienie bojowników wspaniałych

Bojowniki wspaniałe najchętniej zjadają larwy owadów oraz żywy plankton. W sklepach znajdziemy również specjalne pokarmy dla bojowników.

Rozmnażanie bojowników wspaniałych

W dobrych warunkach bojowniki wspaniałe bardzo łatwo przystępują do tarła. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z bąbelków powietrza, do którego składana jest ikra. Po tarle przepędza samicę i sam opiekuje się złożoną ikrą, a później małymi rybkami.

Systematyka bojowników wspaniałych

Bojowniki wspaniałe należą do ryb labiryntowych, podrzędu w rzędzie okoniokształtnych. Ich bliskimi krewnymi są między innymi gurami i prętniki.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ryby
Rząd: okoniokształtne
Podrząd: ryby labiryntowe
Rodzina: beloncjowate
Rodzaj: Betta
Gatunek: Betta splenders (bojownik wspaniały)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Błazenek okoniowy

Błazenki zyskały wielką popularność po filmie „Gdzie jest Nemo?”. Wiele dzieci zapragnęło mieć własnego Nemo w akwarium. Niestety, hodowanie błazenków wymagania założenia akwarium morskiego, co zniechęca wielu amatorów tych pięknych...

Czytaj więcej
Koralowce

Koralowce, choć mogą przypominać rośliny, są w rzeczywistości zwierzętami, tyle że prowadzącymi osiadły tryb życia. Zaliczamy je do bezkręgowców, czyli zwierząt, które nie mają szkieletu, takiego jak ludzie, ptaki czy...

Czytaj więcej
Kiryski

Kiryski należą do najbardziej ulubionych mieszkańców akwariów. Nie mają dużych wymagań, a stadko tych rybek wspaniale ożywia przydenną strefę zbiornika. Środowisko naturalne kirysków W naturze kiryski zamieszkują wody śródlądowe Ameryki...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram