Sklep online
Sklep online

Biegunka u szczeniaka

Małe psiaki są zazwyczaj wyjątkowo wrażliwe i podatne na choroby. Czworonożni juniorzy często nie potrafią jeszcze dobrze radzić sobie ze zmianami zachodzącymi w ich otoczeniu. Dodatkowo mechanizmy obronne w organizmie szczeniąt nie funkcjonują wystarczająco efektywnie. Właśnie dlatego biegunka u czworonożnych maluchów jest dość częstym problemem. Jak rozpoznać jej przyczynę? Co robić, gdy szczeniak ma biegunkę?

Biegunka a częste wypróżnienia u szczeniaka

Choć biegunki nie można uznać za chorobę, nie ulega wątpliwości, że często jest ona jednym z pierwszych zwiastunów problemów zdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że o biegunce możemy mówić, gdy u psiaka zwiększa się częstotliwość wypróżnień i jednocześnie zmienia się konsystencja kału. U dorosłych czworonogów za normalną uznaje się defekację występującą od 1 do 3 razy na dzień. W przypadku szczeniaków tego typu reguły się jednak nie sprawdzają. Maluchy mają dość krótki, a przy tym nie w pełni dojrzały przewód pokarmowy. Mogą więc wypróżniać się wielokrotnie w ciągu dnia. Wiele zależy w tym przypadku od wieku – im młodszy szczeniak, tym częściej musi załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Dopóki jednak konsystencja stolca jest prawidłowa, najczęściej nie ma powodów do obaw.

Przyczyny biegunki u szczeniąt

Cenną wskazówką, co do przyczyn biegunki u malucha, mogą być towarzyszące jej objawy. Jeśli wraz z rozwolnieniem pojawiają się wymioty, duszności, gorączka, osłabienie, niepokój, apatia, lub w kale widoczna jest krew, powinniśmy jak najszybciej zabrać psiaka do weterynarza. Biegunka u szczeniąt nierzadko ma związek z chorobami wirusowymi i bakteryjnymi, które u maluchów przebiegają bardzo gwałtownie. Wodnista biegunka z domieszką krwi może świadczyć o parwowirozie. Ostra biegunka może pojawić się także w wyniku spożycia przez czworonożnego juniora toksycznej substancji lub nieświeżego pokarmu. Szczeniaki są na tyle ciekawskie, że chętnie próbują różnorodnych znalezisk. Jeśli rozwolnienie u zwierzaka przybrało postać przewlekłą, nie można wykluczyć, że winowajcami są pasożyty wewnętrzne. Inwazje robaków dotkliwie odbijają się na zdrowiu maluchów (dowiedz się więcej na temat robaczycy u psa KLIK).

Dość często zdarza się, że biegunki u szczeniaka występują z powodu błędów dietetycznych. Maluchy źle znoszą drastyczne modyfikacje w sposobie żywienia. Nagła zmiana karmy lub częstotliwości karmienia może więc wywołać spore kłopoty. Przewód pokarmowy czworonożnych juniorów wciąż się rozwija i nie jest w stanie poradzić sobie z ciężkostrawnym pożywieniem. Maluchy mogą nie tolerować też pewnych składników zawartych w pokarmie (sprawdź, jak wybrać najlepszą karmę dla szczeniaka KLIK).

Czworonożni juniorzy każdego dnia stykają się z całą masą nieznanych bodźców. Nieustannie muszą zmagać się także z nowymi wyzwaniami. Nawet jeśli zadbamy o pozytywne skojarzenia, każde nowe doświadczenie to dla zwierzaka mniejszy lub większy stres. Negatywnie na nastój psiaka może wpłynąć zmiana domu i rozłąka z matką oraz rodzeństwem. U młodych czworonogów biegunka często może być zatem spowodowana silnymi przeżyciami i odczuwanymi emocjami.

Co robić, gdy szczeniak ma biegunkę?

Nawet pozornie niegroźna biegunka może mieć w przypadku szczeniąt bardzo poważne konsekwencje. Bardzo istotne jest, aby nie dopuścić do odwodnienia u psiaka. Czworonogowi, który cierpi z powodu biegunki, należy zapewnić stały dostęp do czystej, świeżej wody. Czasami to jednak nie wystarczy – w czasie biegunki psiak traci elektrolity, które niekiedy trzeba uzupełnić przy pomocy kroplówek. W przypadku biegunki warto również zmienić dietę zwierzaka. Do ustąpienia objawów najlepiej serwować maluchowi wyłącznie lekkostrawne pożywienie, np. na bazie ryżu i gotowanego kurczaka. Jeśli podejrzewamy, że nasz psiak zjadł szkodliwy pokarm, możemy dodatkowo podać mu węgiel aktywny absorbujący toksyny. Niezbędne jest też baczne obserwowanie pupila. Jeżeli biegunka utrzymuje się przez kilka dni, konieczna jest konsultacja lekarska.

Jak zapobiegać biegunce u szczeniaka?

Aby uchronić pupila przed biegunką, trzeba przede wszystkim zadbać o prawidłowe karmienie szczeniaka ». Wszelkie zmiany w psiej diecie muszą być wprowadzane stopniowo. Zaraz po przybyciu do naszego domu zwierzak powinien otrzymywać pokarm, który jadł w hodowli. Należy trzymać się też wcześniejszego harmonogramu karmienia. Stopniowo można wprowadzać własne zasady. Nową karmę należy początkowo mieszać z tą, którą szczeniak spożywał do tej pory. Z czasem należy zwiększać udział docelowego pożywienia, aż dojdziemy do momentu, gdy całkowicie wycofamy poprzednią karmę. Z dużą rozwagą warto podejść do wyboru pokarmu dla malucha. Zdecydujmy się na karmę lekkostrawną, dobrze przyswajalną, pozbawioną składników potencjalnie uczulających, za to bogatą w przeciwutleniacze, prebiotyki i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Być może pożądane będzie przestawienie pupila na karmę hipoalergiczną lub przeznaczoną dla czworonogów z wrażliwym przewodem pokarmowym.

↓ MOKRA KARMA DLA SZCZENIAKA ↓

Sama dieta nie stanowi jednak dostatecznej ochrony przed biegunką. Równie ważna jest profilaktyka zdrowotna. Pamiętajmy o niezbędnych szczepieniach i regularnym odrobaczaniu szczeniaka ». Środek przeciwpasożytniczy psiak powinien otrzymać na tydzień przed planowanym szczepieniem. Pierwsze odrobaczanie można wykonać około 2. tygodnia życia, a następne zabiegi należy powtarzać co dwa tygodnie – aż do 16. tygodnia (z uwzględnieniem harmonogramu szczepień).

Nie zapominajmy ponadto o zapewnieniu podopiecznemu dobrego samopoczucia psychicznego. Starajmy się przygotowywać go na wszelkie zmiany zachodzące w jego życiu i dajmy mu czas na ich zaakceptowanie. Nie przesadzajmy z wymaganiami wobec pupila. Niewskazane jest bombardowanie zwierzaka mnóstwem nowych bodźców w krótkim czasie. Nadmiar stymulacji nie służy czworonogom podobnie jak jej niedobór. Niech w życiu szczeniaka znajdzie się mnóstwo czasu zarówno na beztroską zabawę, jak i na radosne poznawanie świata.

↓ SUCHA KARMA DLA SZCZENIAKA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jaki szampon dla psa jest najlepszy?

Jak sprawić, żeby sierść pupila zawsze była lśniąca, a jego skóra nawilżona? Podstawą psiej pielęgnacji są regularne kąpiele z użyciem odpowiednich preparatów (przeczytaj o tym jak prawidłowo kąpać psa KLIK)....

Czytaj więcej
Karmy Dog Chow w nowej odsłonie

Prezentujemy produkty marki Dog Chow w nowej odsłonie. Zmianie uległa nie tylko szata graficzna opakowań tych znanych od wielu lat na polskim rynku karm dla psów, ale również ich objętość....

Czytaj więcej
Przysmaki Bosch dla psów

Pałaszowanie pysznych przekąsek dostarcza psiakom mnóstwa radości. Przysmaki mogą być dla czworonogów jednak nie tylko smakowitym urozmaicaniem diety, ale również jej zdrowym uzupełnieniem. Apetyczne przekąski dla psów, o dużej wartości...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram