Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Psy, podobnie jak ludzie, mogą być alergikami. Wykrycie tych alergenów, które na naszego czworonoga działają uczulająco, przysporzyć może nieco problemów. Zazwyczaj niezbędna jest tu pomoc weterynarza i zastosowanie specjalnych testów alergicznych. Zupełnie inaczej sprawa ma się z rozpoznaniem samej alergii. Symptomy jej łatwo dostrzegalne są gołym okiem.
Zarówno u ludzi, jak i u zwierząt alergia polega na niewłaściwej reakcji systemu immunologicznego. Ten, na obcą, lecz w gruncie rzeczy nieszkodliwą substancję zwaną alergenem, odpowiada tak, jakby kontakt z nią opatrzony był wysokim stopniem ryzyka. Alergen, rozpoznany jako zagrażający natychmiast mobilizuje układ odpornościowy do walki. Organizm z całych sił stara się więc pozbyć – zneutralizować, a najlepiej wydalić nieproszonego gościa.
Na alergię choruje dziś tak wiele osób, że ta uznana została za cywilizacyjną chorobę XXI wieku. Jak okazuje się, również nasi czworonożni pupile wcale nie są wolni od tej mało przyjemnej przypadłości. Pies na alergię zachorować może w każdym momencie swego życia. Do ras najbardziej narażonych należą: setery, teriery, retrievery, owczarki niemieckie oraz wszystkie te czworonogi, które posiadają charakterystyczną spłaszczoną mordkę. Wcale nie znaczy to jednak, że bolączka ta nie dotknie dalmatyńczyka, cocker spaniela czy zwykłego mieszańca.
Alergia u psa najczęściej daje o sobie znać swędzeniem. Jeśli więc zwierzak nasz intensywnie liże się, drapie czy gryzie sierść, zachowanie taki uznać powinniśmy za sygnał alarmujący. Do innych niepokojących symptomów zaliczamy biegunkę u psa », wymioty, kichanie czy nagle pojawiające się chrapanie, które w tym przypadku może być konsekwencją zapalenia gardła. Jeśli tylko spostrzeżemy niepokojące objawy, czym prędzej zgłośmy się do weterynarza. Pamiętajmy, że natarczywe drapanie wywołać może infekcje skórne. Pies pozostawiony samemu sobie łatwo dorobić może się więc kolejnych dolegliwości.
Reakcję alergiczną u psów najczęściej wywołują pchły, roztocza i zarodniki pleśni. Istotnym czynnikiem uczulającym mogą być też pylące kwiaty, trawy i drzewa. Zdarza się, że domowi pupile nie tolerują perfum bądź dymu papierosowego. Niektórym czworonogom szkodzą też używane w mieszkaniu detergenty czy szampony owadobójcze oraz plastik bądź guma, z jakich wykonane są psie zabawki i miski. Ponadto szacuje się, że blisko 10% wszystkich psich uczuleń stanowią alergie pokarmowe.
Czynników uczulających może być wiele. Zazwyczaj, by odkryć źródło alergii konieczne jest wykonanie testów lub zastosowanie eliminacyjnej diety. Jeśli przyczyn uczulenia poszukujemy w psim jadłospisie, restrykcyjne menu wyłączające poszczególne składniki stosować powinniśmy przynajmniej przez 12 tygodni. W tym czasie powstrzymać musimy się też przed nadprogramowym dokarmianiem pupila.
Przepisywanie leków na alergię leży w gestii weterynarza, samodzielnie – adekwatnie do tego, jakie alergeny zagrażają naszemu pupilowi – wdrożyć możemy jednak pewne środki ostrożności.
W przypadku alergii pokarmowej warto sięgnąć po specjalne karmy hipoalergiczne. Na rynku dostępnych jest wiele różnych formuł przygotowanych z myślą o psich uczuleniowcach. Dzięki produktom takim z łatwością uda nam się wdrożyć dietę eliminującą podejrzane spożywcze składniki.
Ochrona przeciw pchłom powinna stać się podstawą nie tylko przy alergicznej prewencji. W kwestii tej do wyboru mamy specjalne obroże, specyfiki typu spot on, szampony i spraye. W przypadku psa uczuleniowca zawsze zdecydować możemy się na preparaty ochronne bazujące na naturalnych olejkach eterycznych (sprawdź, jak zwalczyć pchły u psa KLIK) .
↓ ŚRODKI PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA PSA ↓
Gdy alergia u psa wywołana jest przez roztocza, pleśń czy pyłki podstawą przeciwdziałania jej są regularne porządki. Częste odkurzanie mieszkania oraz pranie psiego posłania to zupełna podstawa. Pomocny w tym wypadku okazać może się odkurzacz ze specjalnym filtrem HEPA, nie zaszkodzi też likwidacja firanek i dywanów. Jeśli chodzi o pyłki, pamiętajmy, że rośliny najwięcej wydzielają ich o świcie i tuż po zmroku. Wiosną i latem te pory dnia niespecjalnie nadają się więc na długie spacery.
↓ KARMY HIPOALERGICZNE DLA PSÓW ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Płaszcz dla psa jest doskonałym rozwiązaniem na jesienno-zimowe chłody. To akcesorium praktyczne, wygodne i właściwie każdy psiak wygląda w nim dobrze. Wybór koloru, konkretnego fasonu i wzoru należy oczywiście do...
Co robić z psem niejadkiem? Często posiadacz czworonoga wydaje pieniądze na drogie, pełnowartościowe karmy, a pies wciąż patrzy na miskę z obojętnością, a na właściciela z politowaniem? Problem niejedzenia u...
Gryzak dla psa to bardzo ważne akcesorium. Nadaje się i jako zabawka, i jako narzędzie treningowe oraz prozdrowotne. Na rynku mamy niezliczoną ilość różnych gryzaków. Wszystko zależy oczywiście od tego,...