Sklep online
Sklep online

Akwarium po urlopie

Jak wiele razy zastanawialiśmy się, czy nie warto by było założyć w domu akwarium? Ile razy, w sklepach zoologicznych, wzbudzały nasz zachwyt ściany z akwariami wypełnionymi błękitną wodą i kolorowymi rybkami oraz kolorowe akcesoria i fikuśne wyposażenia dla rybek albo żółwi? A może chęć posiadania akwarium narodziła się już w dzieciństwie? Wiele osób podejmuje decyzję o spełnianiu takiego marzenia właśnie po wakacjach, kiedy miniaturowy akwen przypomina im chwile spędzone nad morzem, nurkowanie i podziwianie raf koralowych oraz niesamowitych ławic ryb albo zwiedzanie egzotycznych oceanariów. Oczywiście musimy mieć świadomość, że tak jak każde inne hobby i to trochę kosztuje, zwłaszcza na początku, jeżeli musimy skompletować cały zestaw bazowy. Co innego, jeśli mamy już w domu akwarium i chcemy je tylko odświeżyć i nieco inaczej zaaranżować. Wtedy koszty okazują się o wiele niższe. Bez względu na to, czy jesteśmy początkującym akwarystą, czy mamy już pewne doświadczenie, warto wiedzieć więcej o akcesoriach i wyposażeniu do naszego akwarium.

Wybieramy akwarium – co trzeba wiedzieć?

Przy wyborze akwarium dwie najważniejsze sprawy to wielkość (rozumiana także jako pojemność) oraz kształt. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę, jakie zwierzęta planujemy w akwarium hodować. Zasada jest taka, że im więksi mieszkańcy zbiornika albo im większa ich ilość, tym odpowiednio większe musi być też akwarium. Nie ma nic gorszego niż ryby albo żółwie tłoczące się na zbyt małej powierzchni. Mieszkańcy zbiornika potrzebują wolnej przestrzeni, wody, pokarmu, schronienia i tlenu. Wybierzmy taki rozmiar akwarium, który im to zapewni. Druga sprawa to kształt zbiornika oraz to, czy będziemy montować w nim filtr od środka czy na zewnątrz. Odpowiedzmy też sobie na pytanie, ile roślin chcemy mieć w środku i czy planujemy mieć akwarium zakryte czy otwarte. Kolejna ważna sprawa to sam wygląd zbiornika – możemy kupić taki z gotowym konturowym wypełnieniem albo z tłem. Weźmy też pod uwagę, gdzie postawimy akwarium i czy nie jest nam potrzebna specjalna szafka. Wielu producentów akcesoriów akwariowych ma w swojej ofercie specjalne szafki, które są wytrzymałe i przystosowane do zamocowania w ich wnętrzu filtrów. Całość jest na wysoki połysk i prezentuje się bardzo elegancko (zazwyczaj występuje w kolorze czarnym). Do wyboru mamy także od razu całe zestawy: zbiornik plus oświetlenie plus filtr plus grzałka plus szafka w różnych rozmiarach i formach. Wiele z nich ma stylowy drewniany design.

Filtr, oświetlenie i grzałka, czyli podstawowe wyposażenie akwarium

Najważniejszym ze wszystkim akcesoriów jest filtr do wody. Jego zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń, które pływają w wodzie, ale także wzbogacanie jej w tlen. Bez filtra woda szybko stanie się mętna, brudna i do tego zbyt uboga w tlen. Nawet akwaria odkryte od góry (a nie zawsze możemy sobie na takie pozwolić) potrzebują dodatkowo filtra, aby woda okazała się odpowiednio napowietrzona i natleniona. Do wyboru mamy filtr zewnętrzny i wewnętrzny. Zewnętrzny lepiej sprawdza się w przypadku dużych zbiorników (najlepsze są filtry kubełkowe, przypominające nieco karnister montowany na ściance zbiornika), wewnętrzny można spokojnie zmieścić w akwarium, bo sam z siebie jest mniejszy (i nadaje się raczej także do małych akwariów). Filtr to też miejsce, gdzie gromadzą się i rozwijają bakterie i nie ma w tym niczego złego. Wręcz przeciwnie – jest to jak najbardziej wskazane, bo dzięki temu ustala się równowaga biochemiczna w zbiorniku. W sklepach zoologicznych Kakadu dostaniemy także specjalne uzdatniacze wody do akwarium, które są czymś więcej niż zwykłym filtrem. Pamiętajmy również, że wiele filtrów ma specjalny wkłady, które zakupimy oddzielnie i które należy regularnie uzupełniać, aby spełniały swoją funkcję. Jeśli chcemy mieć ponadto ciągły ruch wody, warto sięgnąć po filtr kaskadowy. Czasami oprócz filtra przyda nam się także specjalna pompka powietrza, która stanowi element składowy napowietrzaczy. Wszystko zależy od tego, jaką konstrukcję ma nasz filtr i z ilu elementów się składa.

Druga ważna sprawa to grzałka. Wiele ryb, które hoduje się w akwariach, pochodzi z obszarów tropikalnych, gdzie woda nagrzewa się o wiele mocniej niż w naszych domowych warunkach (zwłaszcza zimą). Potrzebujemy zatem pakietu grzałka plus termostat, aby móc swobodnie regulować temperaturę w zbiorniku.

Trzecim obowiązkowym akcesorium jest oświetlenie. Nie montujmy go samodzielnie, bo to trudna sztuka i do tego może się źle skończyć (elektryczność plus woda w rękach amatora to same problemy). W sklepach zoologicznych Kakadu dostaniemy specjalne świetlówki i żarniki, które dają światło możliwie najbardziej podobne do naturalnego. To nie tylko zapewnia komfortowe warunki dla mieszkańców akwarium, ale też zapewnia najwyższe walory estetyczne całości. Światło może być regulowane mechanicznie albo ustawione na konkretne godziny zapalania się i gaśnięcia (ryby i żółwie też potrzebują nocy i snu).

Żwirek, sztuczne rośliny i ozdoby, czyli upiększamy nasze akwarium

Wybór podłoża do akwarium to bardzo istota sprawa, bo od niego właśnie zależy, czy rośliny akwariowe będą chciały dobrze rosnąć, mieszkańcom zbiornika będzie wygodnie, a całość zacznie się prezentować naprawdę okazale. Do wyboru mamy trzy podstawowe rodzaje podłoża. Pierwszym z nich jest takie, które składa się z samego żwiru. Musimy wybrać gatunek oraz wielkość granulek. Zbyt duże mogą przeszkadzać roślinom, zbyt małe mają tendencję do zbijania się w niezbyt przyjemne kupki. Z kolei rodzaj materiału – czy jest to kwarc, bazalt czy może marmur – wpływa na to, w jaką reakcję z wodą wchodzą dane granulki żwiru. Ten typ podłoża jest dosyć ubogi (nazywa się go jałowym), więc dobrym pomysłem jest wybranie opcji numer dwa, czyli sięgnięcie po żwir oraz substrat podżwirowy. Takie substraty to inaczej bazy, pozwalające na dostarczenie roślinom mikro i makroelementów, dzięki którym mogą się dobrze rozwijać. Substrat sypiemy na samo dno akwarium (tak do trzech centymetrów), a potem dorzucamy na wierzch sam żwir. Całość jest trwała i wygląda estetycznie. Opcją najbardziej zaawansowaną (ale wcale nie trudną) jest zdecydowanie się na zakup gotowego substratu, czyli wyściółki akwarium w formie gotowej mieszanki. Dzięki temu ograniczamy możliwość popełnienia błędu, bo na opakowaniach takich produktów znajdziemy informacje, do jakich warunków najbardziej się nadają. Gotowe podłoża mają odpowiednią granulację, uwalniają konkretny procent substancji odżywczych, obniżają twardość wody i stabilizują jej pH.

Kiedy mamy już podłoże, możemy resztę przestrzeni dowolnie zaaranżować. Sztuczne rośliny, budowle i figurki mają przede wszystkim funkcje estetyczne, ale zdarzają się również konkretne gatunki ryb albo żółwi, które preferują pewne elementy otoczenia i jeśli stworzymy im namiastkę wraku statku albo rafy koralowej, poczują się o wiele bezpieczniej – zupełnie jak w domu.

Pokarm dla mieszkańców akwarium

Pokarm do akwarium dobiera się oczywiście w zależności od gatunku rybek (albo żółwi). Najlepszy jest oczywiście taki maksymalnie zbliżony do naturalnego. Przydadzą się też gotowe, dostępne w sklepach zoologicznych mieszanki, zwierające wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Żywy pokarm ma ten plus, że zmusza mieszkańców naszego akwarium do ruchu, jest swojego rodzaju rozrywką i oczywiście zawiera mnóstwo cennych substancji. Do żywego pokarmu zaliczamy plankton, inne ryby, larwy owadów albo bezkręgowce. Mieszanki to z kolei wysuszone fragmenty różnych pożywnych pokarmów i bardzo często w ich skład wchodzą na przykład dafnie albo oczliki lub rozwielitki. Rodzaj i skład pokarmu zależy oczywiście od gatunku zwierzaków, które hodujemy. Ważną rolę odgrywa też sam proces jedzenia: jedne gatunki wolą wyjadać pożywienie z dna i zbierać je z roślin, inne skubią go z samej powierzchni wody. Wśród gotowych mieszanek bardzo popularne są te w formie galaretki, którą samodzielnie się przygotowuje (formuła żelowa). Możemy decydować o wielkości porcji i jej kształcie, a samo pożywienie zawiera wiele cennych składników, takich jak algi, owoce oraz bezkręgowce. Galaretka może mieć formę tonącą lub pływającą. Taki pokarm możemy nawet zamrozić, więc jest dodatkowo bardzo wygodny i praktyczny. Możemy się również zdecydować na granulaty – są smakowite i łatwe w dawkowaniu. Ich kształt potrafi nawet imitować wygląd żywych larw, dzięki czemu mieszkańcy naszych akwariów poczują się jak prawdziwi łowcy.

Jeśli czujemy, że skompletowanie zestawu akwariowego przerasta naszą wiedzę i umiejętności, możemy zdecydować się na wielki, gotowy pakiet wszystkich najważniejszych akcesoriów i wyposażenia. Musimy tylko oczywiście wiedzieć, jakie dokładnie zwierzęta będziemy w takim akwarium hodować, aby dostosować wybór zestawu do ich zapotrzebowań. W razie wątpliwości zawsze możemy poprosić o pomoc w sklepie. Zapraszamy do Kakadu, nasi pracownicy z pewnością rozwieją Państwa wątpliwości i odpowiedzą na wszystkie pytania.

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kakadu Zoo
Największa w Polsce sieć profesjonalnych sklepów zoologicznych, która powstała w 1999 roku. Posiada 87 sklepów stacjonarnych oraz sklep internetowy. Oprócz sprzedaży zwierząt, karm i różnorodnych akcesoriów dla nich, współpracuje z licznymi towarzystwami, działającymi na rzecz zwierząt. Organizuje również liczne akcje edukacyjne, których celem jest szerzenie wiedzy o zwierzętach i uwrażliwianie na ich los.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Podłoża do akwarium

Podłoże spełnia w akwarium wiele ważnych funkcji: właściwe dobrane daje rybom poczucie bezpieczeństwa, jest naturalnym środowiskiem życia dla ryb dennych, rozwijają się w nim bakterie, które przetwarzają produkty przemiany materii,...

Czytaj więcej
Zwartki

Zwartki możemy sadzić niemal w każdym akwarium. Są idealnymi roślinami dla każdego początkującego akwarysty, ponieważ przy niewielkich wymaganiach, są bardzo dekoracyjne. Pochodzenie zwartek Pochodzą z Azji. Wielkość zwartek Zależnie od...

Czytaj więcej
Pielęgniczki

Pielęgniczkami nazywane są małe gatunki amerykańskich pielęgnic. Nie niszczą roślin, dlatego są doskonałym obiektem hodowli dla tych wielbicieli pielęgnic, którzy pragną jednocześnie założyć piękne akwarium roślinne. Środowisko życia pielęgniczek W...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram