Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Decydując się na założenie akwarium, możemy wybierać nie tylko wielkość zbiornika, ale również jego kształt. Do naszej dyspozycji mamy kilka podstawowych kształtów, z których każdy ma swoje wady i zalety.
Akwarium proste jest najbardziej tradycyjną formą zbiornika, w którym hoduje się ryby. Ma kształt prostopadłościanu, ustawionego na jednym z dłuższych boków. Z wielu powodów akwarium takie jest najbardziej praktyczne.
Klasyczne kształty sprawiają, że łatwo dobrać pokrywę, czy to gotową, czy też robioną na zamówienie. Z kolei klasyczny kształt pokrywy, umożliwia taką instalację świetlówek, by równomiernie oświetlały cały zbiornik. Jest to szczególnie ważne w przypadku akwariów roślinnych.
Akwarium proste jest bardzo ustawne. Zawsze można znaleźć dla niego miejsce w pokoju, choćby na jego środku. Bez problemu można również wybrać interesująca nas wielkość, ponieważ asortyment akwariów prostych jest bardzo duży, od kilku litrowych po kilkuset litrowe.
Zbiornik o klasycznych kształtach najłatwiej urządzić. Możliwości aranżacji wnętrza są tu niemal nieograniczone.
I wreszcie cena. Akwarium proste jest zwykle tańsze niż akwarium innego typu, o tej samej pojemności.
Akwarium profilowane ma przednią szybę wygiętą w łuk. Jest bardzo popularne i dostępne w sklepach, zarówno w gotowych zestawach, jak i osobno.
Ma wiele zalet akwarium prostego, np. łatwość aranżacji wnętrza, ustawność w mieszkaniu. Ma jednak wady, których nie posiada akwarium proste.
Ze względu na kształt pokrywy, trudno jest w niej dobrze rozplanować położenie świetlówek, w rezultacie część zbiornika może być niedoświetlona. Ponadto wygięta przednia szyba w nienaturalny sposób powiększa obraz i trochę go zniekształca.
Wygląda z góry jak połączenie trapezu z prostokątem. Kształt ciekawy, ale mało popularny wśród akwarystów. Rzadko pojawiają się w sklepach.
Akwarium panoramiczne najlepiej kupić w komplecie z pokrywą, ponieważ później może być problem z jej dokupieniem. Całe szczęście, że zbiorniki tego typu oferowane są zwykle jako gotowe zestawy. Tym samym jednak ich rozmiary ograniczone są do tych, które oferują producenci. Można oczywiście można je wykonać na zamówienie, ale trzeba zamówić do niego także pokrywę.
Ma podstawę w kształcie trójkąta. Mniej więcej, ponieważ jego przednia szyba zwykle jest wygięta w łuk, czyli akwaria tego typu są jednocześnie akwariami profilowanymi.
Można je postawić właściwie tylko w rogu pokoju. Z jednej strony jest to wadą, z drugiej zaś zaletą w przypadku, gdy jedynym wolnym miejscem w pokoju jest właśnie jego kąt.
Akwaria narożne dostępne są praktycznie tylko w zestawach, co jest wygodne, ponieważ nie trzeba martwić się o pokrywę, ale ogranicza to ich wymiary do tych, które proponuje producent. Można oczywiście wykonać je na zamówienie, jednak należy wówczas zamówić także pokrywę.
Akwarium narożne ma bardzo atrakcyjny wygląd. Niestety ze względu na kształt pokrywy, problemem może być rozplanowanie świetlówek w taki sposób, by cały zbiornik był równomiernie oświetlony.
Szczerze mówiąc trudno tzw. kule uznać za akwaria, choć wykorzystywane są do trzymania ryb, głównie bojowników. Nie można w nich jednak stworzyć dobrych warunków dla jakiegokolwiek gatunku.
Podstawowym problemem jest ogrzewanie, filtrowanie i oświetlenie. W zbiornikach o takim kształcie zainstalowanie filtra i grzałki jest praktycznie nie możliwe. Mamy w sprzedaży pokrywy do kul, ale tylko do tych największych. Ponadto zaopatrzone są one tylko w żarówkę o małej mocy, nie wystarczającej dla większości roślin.
Owszem, dostępne są także kule fabrycznie wyposażone w pokrywę, grzałkę i filtr, i na dodatek sporych rozmiarów. Właściwie można by było w nich stworzyć w miarę dogodne warunki życia dla pewnych mniej wymagających i niewielkich rozmiarów gatunków ryb i roślin. Jednakże wysoka zwykle cena tych zbiorników zniechęca do zakupu wielu klientów, tym bardziej, że za tę samą cenę można złożyć większe akwarium o tradycyjnym kształcie.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Do czego służy odmulacz do akwarium Wśród kilku niezbędnych akcesoriów każdego akwarysty powinien znajdować się także odmulacz. Dzięki niemu z łatwością można pozbyć się z dna akwarium, osiadających tam resztek...
Miło nam poinformować, że do Internetowego Sklepu Zoologicznego Kakadu wprowadziliśmy produkty firmy Tropical: pokarmy dla rybek i preparaty do akwarium. Firma Tropical istnieje od 1977 roku. Od tego czasu nieustannie...
Chemiczne wkłady do filtrów akwariowych służą do usuwania z wody szkodliwych lub wręcz trujących związków chemicznych. Najczęściej stosuje się je podczas procesów uzdatniania wody przed wlaniem jej do akwarium, ponieważ...