Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Chomiki syryjskie uchodzą za te, które najłatwiej się oswaja. Ze względu na to są najczęściej spotykanym gatunkiem chomika w domowych hodowlach amatorskich. Jednak nawet te łagodne i przyjacielskie chomiki wymagają odpowiedniego podejścia i cierpliwości ze strony właściciela. Tak samo jak każde inne zwierzę, chomik syryjski po przeprowadzce do nowego domu będzie potrzebował czasu na adaptację, poznanie otoczenia i swojego opiekuna.
Najłatwiej będzie oswoić młodego chomika, który nie ma jeszcze żadnych przykrych skojarzeń z człowiekiem. Ze starszymi osobnikami może być trudniej, szczególnie jeśli są zrażone do ludzi przez jakieś nieprzyjemne doświadczenia. Tym trzeba będzie poświecić o wiele więcej czasu i cierpliwości. Pamiętamy też, że raz oswojony chomik może znowu zdziczeć jeśli na długo pozostawi się go samemu sobie.
Po przyniesieniu do domu chomika, należy umieścić go w jego nowej klatce i pozostawić w spokoju na jakieś 2-3 dni. W tym czasie ograniczajmy się jedynie do niezbędnych czynności wokół klatki, takich jak zmiana wody czy karmy. Nie wykonujmy gwałtownych, szybkich ruchów ani nie hałasujmy, ponieważ może to jeszcze bardziej przestraszyć chomika. Po kilku dniach, gdy zwierzę już nieco zadomowi się w klatce i pozna otoczenie możemy próbować podawać mu jakieś smakołyki. Jednak nie wkładajmy od razu rąk do klatki, a jedzenie podawajmy przez kratki. Doskonale posłużą do tego owoce, na przykład jabłka albo orzechy.
Na początku chomik będzie się bał, ale po kilku takich próbach zapewne weźmie smakołyk z naszej ręki i szybko ucieknie zjeść go w jakimś ustronnym miejscu. Jeszcze parę takich prób, a chomik na pewno zacznie jeść nam prosto z ręki. Podczas podawania mu jedzenia w ten sposób nie próbujmy go jednak dotykać ani głaskać, nie wykonujmy także gwałtownych ruchów, możemy natomiast przemawiać do niego cicho i łagodnie. Pamiętajmy, że chomiki mają słaby wzrok, ale bardzo dobry słuch i węch. Ważne jest zatem, aby zwierzę poznało nasz głos i zapach oraz kojarzyło je z czymś przyjemnym. Chomik syryjski powoli nabiera zaufania i z pewnością w końcu pozwoli się dotykać. Głaszczmy go bardzo delikatnie, najlepiej przez kratki - po bokach i grzbiecie. Jednak nie próbujmy robić tego na siłę, zwłaszcza gdy chomik ucieka przed naszą ręką.
Jeśli chomik nie ucieka od naszych rąk, a nawet czeka na nas i kolejne smakołyki, można przejść do kolejnego etapu. Etapu najtrudniejszego, czyli do próby wzięcia chomika do ręki. Po pierwsze pamiętajmy, że jest to zwierzę bardzo delikatne i łatwo zrobić mu krzywdę. Nie chwytajmy go za kark, gdyż większość chomików tego nie lubi i jest to dla nich nieprzyjemne. Podnieśmy go delikatnie, chwytając w połowie tułowia, posadźmy na otwartej dłoni i nakryjmy drugą. Nakrywanie chomika drugą dłonią jest ważne, bo może spróbować skoczyć. Jeśli siedzi spokojne na ręce, pogłaszczmy go delikatnie, jeśli jest niespokojny lepiej odłożyć go do klatki i spróbować znowu później. Jednak, gdy chomik znajdzie się w klatce nie zostawiajmy go od razu, pozostańmy z nim jeszcze przez chwilę i przemawiajmy do niego łagodnie.
Chomik jest w pełni oswojony dopiero, gdy sam wspina się na naszą dłoń, bez strachu bada wszystko noskiem i chętnie wędruje po naszych rękach czy ramionach. Cały proces oswajania może zając od kilkunastu dni do kilku tygodni, ale z pewnością przeniesie efekty, nawet ze starszymi osobnikami. Najważniejsze by chomik poznał i przyzwyczaił się do naszego głosu oraz zapachu i nie kojarzył ich z potencjalnym niebezpieczeństwem. Wszystko czego potrzeba to czas, zaangażowanie i troska.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Szczury to bez wątpienia fascynujące zwierzęta. Są niezwykle inteligentne, reagują na swoje imiona, chętnie uczą się nowych sztuczek i komend, a ponadto mocno przywiązują się do właścicieli. Co więcej, udomowione...
Szynszyla potrafi skraść serce niejednemu miłośnikowi gryzoni. Nic dziwnego, w końcu jest zwierzątkiem na tyle interesującym, że jej utrzymanie potrafi dostarczyć wielu wrażeń. Co zrobić, aby wspólne mieszkanie z nowym...
Wydawać by się mogło, że myszy nie należą do wyjątkowo wytrawnych smakoszy, którzy potrzebują bogatego menu. Nie znaczy to jednak wcale, że mysi jadłospis można układać wedle własnego uznania. By...
[…] Jak oswoić chomika syryjskiego? […]
Fajnie, jasno, logicznie opisano podstawy o chomikach , w małym tekście dużo wiadomości, które wiele nam wyjaśniają ,Koniecznie proszę o dalsze informacje dotyczące chomików o ich żywieniu, zasadach pielęgnacji klatki, jej zagospodarowania, oraz tego co jest niezbędne w takiej klatce. Podobne informacje mile wdziane w stosunku do innych naszych pupili.Ewa C.
POMOCY co robić !!?? Więc tak zmieniałem sianko w klatce chomika i robiłem to na dworze więc przełożyłem chomika do innej klatki i zaczelem czyścić klatkę nagle przybiegł mój pies (niezbyt duży, jeden z tych mniejszych) i zaczął wąchać klatkę bo tam był chomik nagle pies przewrócił klatke... Więc chomik uciekał a pies go gonił więc szybko wziolem z tamtad psa i próbowałem łapać chomika (uciekal) ale wkoncu go złapałem i dałem go do klatki.Dodam że chomik (syryjski) jest jeszcze dosyc mały ma jakieś 2miesiące, kupiłem go jakoś 1 tydzień temu ale widać było że nie jest jeszcze oswojony. Co teraz robić ma oswajać go od nowy czy co ? Proszę o szybką odpowiedź.
Prosimy obserwować chomika. Jeżeli jego zachowanie nie odbiega od normy, to nie ma potrzeby ponownie go oswajać.