Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Drobny, zwinny i pocieszny. Biega po klatce, kręci się w kołowrotku, a widok, kiedy trzyma w łapkach kawałek marchewki i zawzięcie pakuje ją do worków policzkowych, potrafi rozbawić do łez. Chomik to jedno z najpopularniejszych domowych zwierzątek. Ale czy jest odpowiednim pupilem dla dziecka?
Chomik jest stworzeniem niezwykle ciekawskim i wesołym. Z zainteresowaniem zagląda w każdy kąt, uwielbia bawić się w kołowrotku, wspina się po szczebelkach klatki. Podziwianie wyczynów gryzonia to dla dziecka źródło ogromnej frajdy. A kiedy przygląda się gimnastyce chomika, może powierzać mu swoje sekrety, opowiadać o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia. Jednym słowem: gryzoń staje się jego przyjacielem. Mnóstwo radości sprawi dziecku także możliwość kupowania pupilowi zabawek, które chomiki uwielbiają.
Dużym atutem chomika jest jego nieskomplikowana pielęgnacja. Nie wymaga kąpieli, regularnego czesania, nie trzeba go kilka razy dziennie wyprowadzać na spacer, nie musi być szczepiony, odrobaczany czy odkłaczany. Niewątpliwie opieka nad nim jest o wiele mniej kłopotliwa niż w przypadku psa czy kota. Co więcej, bez obaw można go zostawić samego na weekend – wystarczy zapewnić dostęp do świeżej wody i nasypać karmy. Jest zwierzakiem bardzo czystym: sam dba o swoje futerko (warto urządzić mu w klatce „basen” z piaskiem), a potrzeby fizjologiczne załatwia w ustawionym w rogu klatki słoiku (czy specjalnej kuwetce dla gryzoni).
Chomik jest stosunkowo tani w utrzymaniu. Z nieco większym wydatkiem trzeba się liczyć jedynie na początku, kiedy konieczne jest kupienie klatki i skompletowanie wyprawki. Później jedynymi stałymi kosztami są te, jakie trzeba ponieść w związku z zakupem pożywienia i podłoża. Klatka stanowi centrum życia chomika. Tam śpi, je, bawi się. Choć warto chomikowi pozwalać wybiegać się po pokoju, nie musimy obawiać się, że nagle zawłaszczy sobie nasz ulubiony fotel, rozkładając się na nim i stawiając opór podczas prób przegonienia.
Chomiki mają mnóstwo zalet, ale posiadanie tego gryzonia może być czasami trochę kłopotliwe. Przede wszystkim są to zwierzątka, które zazwyczaj prowadzą nocny tryb życia. Może się więc zdarzyć, że nasz podopieczny większość dnia będzie przesypiał w swoim domku, a w nocy będzie grzebać w trocinach, całkiem głośno przy tym hałasując. Ale nie o hałas tylko chodzi: dziecku może być przykro, że pupil najwięcej bawi się wtedy, gdy ono idzie spać. Choć z drugiej strony – to również dobra lekcja empatii. Warto wytłumaczyć dziecku, że chomika nie wolno budzić i że należy szanować jego potrzeby.
Chomik jest stworzeniem bardzo delikatnym, łatwo wyrządzić mu krzywdę. Cecha ta sprawia, że niestety nie jest pupilem odpowiednim dla małych dzieci, np. przedszkolaków. Zbyt mocne ściśnięcie gryzonia czy upuszczenie go na podłogę może się skończyć tragicznie. Chomik jest niezwykle drobny, potrafi się wszędzie wcisnąć, czasem tak skutecznie się schowa, że... nie udaje się go znaleźć. I tu warto wspomnieć o kolejnej kwestii: chomiki krótko żyją, maksymalnie trzy lata. Dziecku może być trudno pogodzić się z tak szybką śmiercią ukochanego pupila, z którym zdążyło się zżyć i zaprzyjaźnić.
Należy też mieć na uwadze, że chomiki mają bardzo zróżnicowane temperamenty. Podczas gdy jeden błyskawicznie się oswoi, inny może reagować agresją na próby dotknięcia go i w takim nastawieniu do człowieka może pozostać do końca swoich dni. Zadanie oswojenia powinien wziąć na siebie rodzic, bo trzeba się liczyć z tym, że podczas prób nawiązania kontaktu chomik może boleśnie ugryźć. Już na etapie wyboru gryzonia lepiej zdecydować się na rasę, która uchodzi za bardziej przyjazną (większą popularnością cieszą się chomiki syryjskie niż np. chomiki Roborowskiego, które nie przepadają za braniem na ręce).
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Słowo przysmak lub smakołyk czasami kojarzy się z czymś, co lubimy, ale co nie zawsze jest zdrowe. Myszoskoczkom niezdrowych rzeczy nie wolno podawać – czekolada zdecydowanie nie jest smakołykiem dla...
Chociaż myszy są wszystkożerne to jednak podstawę ich diety stanowi mieszanka ziaren – główny składnik gotowych pokarmów dla myszy, które możemy kupić w sklepach zoologicznych. Prócz nich możemy – a...
Oswojone kosztaniczki można wypuszczać na spacery, jednak klatka zawsze pozostanie ich domem, w którym będą spędzały większą część swojego życia. Wybór odpowiedniej klatki dla koszatniczek jest zatem bardzo ważny. ...
Żadne zwierzę nie powinno być kupowane DLA dziecka. Jeśli już - to do domu, z pełną odpowiedzialnością każdego domownika. Niestety nie mało przypadków jest że oddaje lub co gorsze wyrzuca się zwierzę ,,bo dziecku się znudziło".