Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Kiedyś żółwie greckie należały do jednym z najbardziej popularnych zwierząt trzymanych w domach. Dlatego były masowo przemycane do naszego kraju. Pamiętajmy, że kupując żółwia niewiadomego pochodzenia łamiemy prawo, ponadto nie mamy gwarancji, że nabyliśmy zdrowe zwierzę. Kupiony z legalnego źródła jest zbadany przez lekarza weterynarii i jeśli zapewnimy mu dobre warunki, będziemy mogli długo cieszyć się jego towarzystwem.
Żółwie greckie żyją na Półwyspie Apenińskim, na Bałkanach, Sycylii, Korsyce i Sardynii. Zamieszkują suche obszary pokryte trawiastą roślinnością.
Żółw grecki dorasta do około 25 cm długości.
Jego karapaks jest silnie wysklepiony, od jasnożółtego do jasnooliwkowego koloru, z ciemnymi plamami na każdej płytce. Masywna głowa częściowo pokryta jest tarczkami kostnymi, natomiast długa szyja jest naga. Nogi silne i zaopatrzone w mocne pazury.
Od bardzo doń podobnego żółwia śródziemnomorskiego można go odróżnić po kolcu na ogonie oraz podzielonej tarczce nad ogonem.
Żółwie greckie prowadzą typowo dzienny tryb życia. Uwielbia ciepło, ale w trakcie wyjątkowo silnych letnich upałów zapada w letarg.
Hodujemy go w dużym terrarium suchym o piaszczystym podłożu. Do dekoracji możemy użyć skałek, kamieni i korzeni. Pod dużym korzeniem możemy urządzić dla żółwia kryjówkę, z której będzie chętnie korzystał. Jeśli terrarium jest wystarczająco duże, możemy zainstalować w nim basen, który musi być tak wykonany, by zwierzę nie miało problemów z wydostaniem się z niego i na tyle płytki, by mógł oddychać – pamiętajmy, że żółwie nie potrafią pływać. Jeśli chcemy, możemy posadzić odpowiednie rośliny, np. Sukulenty, jednakże powinny się one znaleźć poza zasięgiem naszego zwierzęcia. W przeciwnym wypadku zostaną po prostu przez niego zjedzone.
Optymalna temperatura wynosi około 25 – 30ºC, ale w jednym miejscu urządzamy „wysepkę ciepła”, w której temperatura powinna dochodzić nawet do 40ºC. Uzyskamy ją, montując nad tym miejscem lampę grzewczą. Tu nasz żółw będzie mógł się wygrzewać. Pamiętajmy tylko, by w każdej chwili miał on możliwość przemieszczenia się w cieplejsze rejony terrarium. W terrarium musimy zainstalować również źródło promieniowania ultrafioletowego (UVB), które jest niezbędne do prawidłowego przyswajania wapnia i fosforu przez organizm żółwia.
Jeżeli w terrarium nie zainstalowaliśmy basenu, raz w tygodniu urządzamy naszemu żółwiowi kąpiel. W tym celu nalewamy do miski ciepłą wodę, której głębokość powinna być taka, by głowa zwierzęcia wystawała ponad powierzchnię. Wkładamy żółwia do wody i pozostawiamy na 15 – 30 minut.
Żółwie greckie są roślinożerne. Podstawę ich diety powinny stanowić pokarm roślinny zioła, trawy, liście z drzew owocowych, kwiaty – świeże i suszone. Ponadto możemy podawać zielone warzywa, tartą marchew i owoce. Te ostatnie w niewielkich ilościach ze względu na dużą zawartość cukrów.
Samca mają wklęśnięty plastron, większe pazury i dłuższy ogon. Rozmnożenie żółwi greckich jest możliwe w niewoli, ale trudne. Samice zagrzebują jaja w ziem, ale jeśli mamy doczekać się potomstwa lepiej przenieść je do inkubatora. Co ciekawe, płeć małych żółwików zależy od temperatury, której rozwijały się zarodki.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: gady
Rząd: Żółwie
Rodzina: Żółwie lądowe
Rodzaj: Testudo
Gatunek: Testudo hermanni (żółw grecki)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Węże wzbudzają w ludziach mieszane uczucia. Niektórzy ich nienawidzą, inni je kochają. Nie da się jednak zaprzeczyć, że należą one do jednych z najbardziej niezwykłych zwierząt na Ziemi, a wiele...
„Witam! Niedawno oglądałam u Państwa węża jaskiniowego. Wyjęte z terrarium zwierzę zaczęło zachowywać się trochę agresywnie. Chciałam dowiedzieć się coś więcej na temat usposobienia i ich charakteru. Za cenne informacje...
Witam! Chciałbym kupić agamę brodatą, jednak mam problem z zakupem pokarmu żywego. Chciałem się zapytać, czy to obowiązkowym jest dawać im pokarm żywy, czy wystarczą rośliny i owoce? Agama brodata...
Posiadam w domu żółwia greckiego. Mam takie pytanie. Ostatnio byłem w sklepie zoologicznym po lampę UVB i polecali mi 5.0 chociaż na forach ludzie polecają 10.0. Kolejnym pytaniem jest preparat, który nakłada się na skorupę. Ponoć dostarcza witamin itd. Sprzedawca bardzo go polecał ale... niektórzy narzekają na bakterie, które dzięki takim preparatom szybciej rozmnażają się. Dziękuję z góry za odpowiedzi.