Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Świnki morskie to niezwykle pocieszne stworzenia. Są doskonałymi kompanami do zabawy dla dzieci, ale mnóstwo radości przysparzają również dorosłym. Zachwycają swoją inteligencją i rozczulają wesołym podskakiwaniem i popiskiwaniem. Jeśli zadbamy o zdrowie pupila, będzie nam towarzyszył przez długie lata.
Świnki morskie żyją stosunkowo długo, bo ok. 5-8 lat. A zdarza się, że nawet dłużej – rekordzista wpisany do „Księgi rekordów Guinnessa” to świnka Snowball z Anglii, która przeżyła 14 lat i 10 miesięcy. Istnieją doniesienia o kawiach żyjących nawet dłużej, choć nie są one oficjalnie potwierdzone. Średnia długość życia jest zróżnicowana nie tylko w zależności od warunków, w jakich świnka mieszka, ale także od jej rasy – uważa się, że nieco krócej żyją kawie bezwłose (średnio ok. 5-6 lat), a dłużej – długowłose (średnio ok. 7-8 lat) [1].
Jak wiek naszego pupila ma się do wieku ludzkiego? Przyjmuje się, że jeden rok życia kawii to 10 lat ludzkich [2], a więc świnka mająca 5-6 lat to już senior, u którego zaobserwować można pierwsze objawy starzenia się. Gryzoń jest wówczas coraz mniej chętny do zabawy, więcej śpi, ma mniejszy apetyt, rzadziej okazuje podekscytowanie, podskakując i popiskując, spada jego odporność, więc często dołączają się różne choroby – nierzadko prowadzące do śmierci świnki.
Bardzo wiele zależy od tego, jakie warunki do życia stworzymy śwince morskiej. Kawia jest zwierzakiem naziemnym, jej budowa nie pozwala na wspinanie się po pochyłościach, wskakiwanie na wyższe poziomy czy kręcenie się w kołowrotku. Trzeba więc zadbać o to, aby nasz pupil miał odpowiednio dużą powierzchnię do poruszania się – przyjmuje się, że klatka dla świnki morskiej » powinna mieć wymiary co najmniej 80x50 cm. Jeśli świnek ma być kilka, odpowiednio większe musi być też ich mieszkanie. Klatkę umieszczamy w miejscu spokojnym, z dala od kaloryfera czy przeciągów, nie na podłodze, lecz np. na szafce. Zaoszczędzimy w ten sposób śwince stresu, który także może skrócić jej życie, unikniemy też jej przegrzania czy przeziębienia.
↓ KLATKA DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓
Decydując się na zakup świnki, warto zastanowić się nad przygarnięciem co najmniej dwóch osobników. Kawie są zwierzętami stadnymi, lepiej czują się w grupie niż żyjąc samotnie. Nawet jeśli będziemy mieć postanowienie, aby jak najwięcej czasu poświęcać pupilowi, nic nie zastąpi drugiego takiego samego towarzysza do wspólnej zabawy. Aby uniknąć ciąży i porodu, które mogą stanowić zagrożenie dla życia samiczki, warto wybierać świnki tej samej płci. Można również wybrać dwie świnki odmiennej płci, pod warunkiem że przynajmniej jedna z nich jest wysterylizowana.
Oczywiście kluczowe jest zadbanie o dietę gryzonia, w której podstawę powinny stanowić: świeże siano, warzywa i owoce (owoce w mniejszej ilości niż warzywa, bo zawierają sporo cukru), a także świeży mlecz, natka pietruszki czy liście buraka. Należy pamiętać o podawaniu witaminy C, która jest niezwykle ważna dla zdrowia świnki – jej niedobór może prowadzić np. do paraliżu świnkowego.
Świnka musi ścierać stale rosnące zęby w większości dzieje się to podczas przeżuwania siana. W przeciwnym wypadku będą zbyt długie i uniemożliwią przyjmowanie pokarmu. Zadbać trzeba też o pazurki, które wymagają regularnego podcinania. Należy zaopatrzyć się także w szczotkę czy grzebień dla gryzoni. O ile świnki krótkowłose mogą się obejść bez zabiegu czesania, o tyle osobniki długowłose muszą być czesane kilka razy w tygodniu.
Warto mieć pod ręką numer telefonu do weterynarza, który ma szeroką wiedzę na temat świnek morskich. Jeśli tylko zauważymy jakieś niepokojące objawy, np. kawia jest osowiała, chwieje się, nie ma apetytu, ma biegunkę, jak najszybciej należy się z nim skontaktować.
[1] https://animals.mom.me/average-life-span-guinea-pig-2242.html
[2] https://www.guineapigtoday.com/2012/03/12/calculate-your-guinea-pigs-age-in-human-years/
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wydawać by się mogło, że chomiki są roślinożerne. Tak też większość z nas uważa. Tymczasem gryzonie te nie stronią również od pokarmów zwierzęcych. W naturze zjadają owady i ich larwy,...
W naturze chomiki spożywają głównie ziarna traw, zioła i korzonki, ponieważ taki pokarm jest ogólnodostępny w środowisku, w którym żyją. Dietę uzupełniają też różnymi drobnymi żyjątkami, takimi jak owady i...
Z pewnością każdy lubi dostawać prezenty. Zdarza się jednak, że upominek jest nie tylko rozczarowaniem, ale także niemałym problemem. Jeśli otrzymaliśmy w prezencie zwierzę, jesteśmy w szczególnie trudnej sytuacji. Domowy...
Pierwszy solidny artykuł, jaki znalazłam na tej stronie 🙂 Wtrącę tylko, że sztucznej witaminy C lepiej unikać, gdyż w nadmiarze szkodzi świńskim wątrobom. Przy odpowiedniej diecie (warzywa bogate w witaminę C, ogórek zawsze podawany osobno, bez innych warzyw) jest to zupełnie zbędne.
Pozdrawiam autorkę 🙂
Kasia
Pierwszy solidny artykuł, jaki znalazłam na tej stronie 🙂 Wtrącę tylko, że sztucznej witaminy C lepiej unikać, gdyż w nadmiarze szkodzi świńskim wątrobom. Przy odpowiedniej diecie (warzywa bogate w witaminę C, ogórek zawsze podawany osobno, bez innych warzyw) jest to zupełnie zbędne.
Pozdrawiam autorkę 🙂
Kasia