Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Kakadu żółtoczube, tak jak wszystkie duże papugi, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród miłośników ptaków. Nie należą jednak do najłatwiejszych w hodowli, zarówno ze względu na swoje rozmiary, jak i ze względu na delikatną psychikę, ale bez wątpienia są one niezwykle interesujące.
Kakadu żóltoczube zamieszkują północną Australię, Tasmanię, Melanezję i Nową Gwineę. Można je spotkać zarówno w lasach, jak i na obszarach otwartych. Całymi gromadami odwiedzają również tereny podmiejskie.
Charakterystyczną cechą tego gatunku (i wszystkich innych kakadu) jest czub na głowie, który ptak może składać lub stroszyć, w zależności od nastroju. Jak wskazuje nazwa gatunku, tworzą go żółte pióra. Reszta ciała u kakadu żótoczubej jest biała. Ptaki te dorastają do około 50 cm długości i ważą średnio 800 – 900 g.
Kakadu żóltoczuba jest ptakiem długowiecznym. Żyje ponad 50 lat, nawet do 100 lat.
Jak zdecydowana większość papug, kakadu żółtoczuba jest ptakiem bardzo towarzyskim. W naturze, poza okresem lęgowym, żyje w dużych stadach. Dlatego, również w niewoli warto kakadu zapewnić towarzystwo, jeśli nie osobników jej własnego gatunku, to przynajmniej przedstawicieli innych dużych papug. Oczywiście, możemy trzymać ją pojedynczo, ale wówczas wymaga od nas dużego zainteresowania.
Kakadu żółtoczube nie znoszą samotności. Trzymane pojedynczo traktują człowieka jak własnego partnera i „oczekują”, że będzie przy nich dwadzieścia cztery godziny na dobę. Często przywiązują się tylko do jednego członka rodziny, a wobec pozostałych są nieufne. Niestety to ptak wybiera sobie człowieka!
Reasumując, choć ptaki te mogą być wspaniałymi towarzyszami człowieka, nie są dla każdego. Ich opiekun powinien dysponować dużą ilością wolnego czasu i doświadczenie w opiece nad ptakami. Należy również pamiętać o tym, że będzie on członkiem rodziny przez długie lata.
Najlepszym pomieszczeniem dla kakadu żóltoczubej jest obszerna woliera dla ptaków, w której mogłaby przybywać w towarzystwie swoich pobratymców. Jeśli jednak trzymamy ją w domu, musimy zapewnić mu jak największą klatkę dla papug i możliwość codziennych spacerów po mieszkaniu.
Podstawowym pożywieniem jest pokarm dla dużych papug. Codziennie podajemy również owoce i warzywa.
W naturze kakadu żółtoczube zakładają gniazda w dziuplach eukaliptusów. W niewoli dostarczamy im dużą, solidną drewnianą budkę lęgową. Samica składa 2-3 jaja, które wysiaduje przez ok. 30 dni. Musimy jednak zaznaczyć, że uzyskanie potomstwa jest w niewoli bardzo trudne. Największym problemem jest dobór pary, szczególnie u ptaków wychowanych przez człowieka.
Kakadu żółtoczube zaliczamy do rodziny kakadu, do której należą również popularne nimfy.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: papugowe
Rodzina: kakadu
Rodzaj: Cacatua
Gatunek: Cacatua galerita (kakadu żółtoczuba)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Każdy, kto kiedykolwiek hodował papugi wie, że te zwierzaki lubią sobie dobrze zjeść. Podstawę ich diety stanowią głównie różnego rodzaju ziarna, ale nie zapominajmy, że jak przystało na prawdziwych smakoszy,...
Żako słyną ze swej zdolności naśladowania ludzkiej mowy. Kwestią sporną jest w jaki stopniu ptaki te rozumieją wypowiadane przez siebie słowa, choć wiadomo, że potrafią używać je w kontekście sytuacyjnym....
Nierozłączki należą do najbardziej popularnych papug, obok papużki falistej. Niestety w swoim naturalnym środowisku zagrożone są wyginięciem, dlatego zostały objęte ochroną. Oprócz nierozłączki czerwonoczelnej, wszystkie sprzedawane gatunki muszą posiadać świadectwo...
Milego dnja. Jaka cena na kakadu? Hce kupit papugu...