Sklep online
Sklep online

Pies do bloku – rasy, które sprawdzą się w mieście?

Mieszkanie o niewielkim metrażu wcale nie musi stanowić przeszkody w posiadaniu czworonożnego przyjaciela. Sęk w tym, by wybrać psa, który poradzi sobie na ograniczonej przestrzeni i polubi życie w mieście. Na szczęście takich ras jest całkiem sporo! Podpowiadamy, jaki pies do bloku sprawdzi się najlepiej.

Pies żyjący w bloku w centrum miasta może być równie szczęśliwy, co zwierzak mający do dyspozycji ogromny ogród. Istnieje wiele ras, które nie mają tak dużych wymagań, co do przestrzeni czy aktywności i doskonale radzą sobie nawet na niewielkim metrażu. Wybierając pupila do bloku, warto brać pod uwagę jego temperament. Istotny będzie także Twój tryb życia oraz to ile, spacerów w ciągu dnia zdołasz mu zapewnić. Przekonaj się, jakie psiaki będą dobrze czuły się w mieszkaniu w bloku i jak wybrać idealnego kompana!

Pies do mieszkania w bloku. Sprawdź, który jest dla Ciebie!

Przed zakupem wybranej rasy psa, przeanalizuj dokładnie swoją sytuację oraz możliwości. Warto, na przykład zastanowić się, czy Twój styl życia, wielkość mieszkania oraz jego położenie będą odpowiadały potrzebom danego czworonoga. Nie da się ukryć, że trzypokojowe mieszkanie stwarza zupełnie inne warunki i możliwości niż niewielka kawalerka. Dużą różnicę robi także to, czy mieszkasz w lokalu na parterze, czy na czwartym piętrze w bloku bez windy.

Istotny jest również Twój tryb życia, to ile godzin dziennie spędzasz poza domem albo jaki rodzaj aktywności preferujesz. Wybierając pieska, który zdoła odnaleźć się w bloku, warto wciąć pod uwagę wszystkie te kwestie oraz kilka innych aspektów technicznych.

  • Metraż mieszkania i jego lokalizacja – jeśli mieszkasz w małej kawalerce, to wybór psa dużej rasy może nie być najlepszym pomysłem. Nawet jeśli zwierzak nie ma dużej potrzeby ruchu, to na niewielkiej przestrzeni może czuć się niekomfortowo. Duże znaczenie ma także położenie mieszkania. Czwarte piętro w bloku bez windy stanie się problemem, kiedy dużego psiaka dotkną problemy ze stawami. Wspinanie się po schodach nie jest zalecane również w przypadku niektórych mniejszych ras, takich jak jamniki, ze względu na ryzyko problemów z kręgosłupem.
  • Tryb życia – jeśli jesteś osobą aktywną, chętnie spędzasz czas poza domem, upewnij się, że wybierasz psa, który dotrzyma Ci kroku. Istnieje wiele niedużych czworonogów o ogromnej potrzebie ruchu, które przyzwyczają się do życia w bloku. Jeżeli jesteś typem domatora, wybierz spokojnego pupila, który chętnie potowarzyszy Ci na kanapie przed telewizorem.
  • Dzieci – wybór psa zależy w dużej mierze od tego, czy posiadasz potomstwo. Jeśli w domu są małe dzieci, najlepiej wybrać spokojnego i łagodnego zwierzaka. Warto pamiętać, że niewielki metraż mieszkania daje zwierzęciu mniej możliwości na schronienie się przed małym urwisem.
  • Sąsiedzi a szczekanie – niektóre psiaki są bardziej szczekliwe od innych. Wybierając pieska do mieszkania, warto mieć to na uwadze. Zwierzak, który zostaje sam na kilka godzin dziennie, może szczekać i ujadać, a to na pewno nie spodoba się sąsiadom. Do bloku najlepiej więc wybrać psa o spokojnym temperamencie, który nie wokalizuje i dobrze reaguje na obcych.

Jakie rasy psów do mieszkania w bloku sprawdzą się najlepiej?

Uważa się, że najlepszym rozwiązaniem do małego mieszkania jest mały pies z uwagi na mniejszą potrzebę ruchu. A jednak drobniejsze gabaryty czworonoga nie zawsze idą w parze z mniejszą aktywnością. Dobrym przykładem jest tutaj Jack Russell terrier, który pomimo swej niewielkiej postury potrzebuje dużej dawki ruchu każdego dnia. Mimo to nawet energiczny Jack Russel odnajdzie się w bloku, o ile zapewnisz mu należytą porcję ruchu i zabawy poza domem.

To samo tyczy się większych zwierzaków, które nie zawsze potrzebują do szczęścia wielkiego domu z ogrodem. Wszystko zależy od temperamentu i cech konkretnej rasy. Czworonogi, takie jak shar pei czy dog niemiecki też poradzą sobie w bloku, pod warunkiem że zadbasz o częste spacery i adekwatną do ich potrzeb porcję ruchu oraz stymulację intelektualną.

Trzeba jednak zaznaczyć, że mniejszy pies w bloku będzie miał dużo większy komfort życia. Drobniejszy psiak nie potrzebuje tak dużej przestrzeni, jak olbrzymi molos. Jednym z atutów małego psa są też niższe koszty utrzymania, związane z wyżywieniem czy pielęgnacją. A zatem jakiego pieska wybrać do mieszkania w bloku?

Najlepszy pies do bloku dla domatora 5 idealnych ras!

Jaki pies do małego mieszkania sprawdzi się najlepiej? Jeśli jesteś typem domatora, który swój wolny czas spędza czytając książki lub oglądając filmy na wygodnej kanapie, postaw na spokojnego czworonoga o łagodnych charakterze. Oto 5 ras, które zamiast wyczerpujących, długich spacerów wolą błogie lenistwo i drzemkę u boku opiekuna.

1.    Mops

Jedną z najlepszych ras do bloku jest popularny mops. To dość mały pies o krępej budowie ciała i lekko spłaszczonym pysku, którego pokochać można już za sam wygląd.  Charakter mopsa też nikogo nie zwiedzie. Zwierzak ten nie sprawia zbyt dużych problemów wychowawczych. Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, ponieważ uwielbia bawić się i przebywać blisko swoich opiekunów. Mops nie stroni od szaleństw, ale z uwagi na charakterystyczną budowę ciała źle znosi nadmierną i zbyt forsowną aktywność. Jego temperament można określić jako łagodny oraz przyjazny wobec ludzi i innych psów.

2.    Maltańczyk

Kolejnym idealnym psem do bloku jest maltańczyk. Ten niewielki, łagodny i inteligentny psiak doskonale odnajdzie się nawet na bardzo małym metrażu, choć będzie wymagał kilku spacerów o regularnych porach. Maltańczyk waży około 3-4 kilogramów, więc w razie problemów zdrowotnych łatwo wnieść go po schodach, nawet na wyższe piętro. Piesek jest niezwykle towarzyski i mocno przywiązuje się do swego opiekuna. Wykazuje cierpliwość wobec dzieci i chętnie spędza czas z całą rodziną.

3.    Buldog francuski

Buldog francuski to przyjazny pies o miłym, towarzyskim usposobieniu. Wyróżnia go krępa budowa ciała, charakterystyczny krótki pysk oraz urocze nietoperzowe uszy. Buldogi nie potrzebują dużo ruchu i preferują raczej krótkie, mało wyczerpujące spacery. Do tego są ciche i niezbyt szczekliwe, więc nie powinny przeszkadzać sąsiadom. Wykazują się dużą łagodnością i cierpliwością, co czyni je doskonałymi kompanami dla małych dzieci. Dobrze czują się w towarzystwie ludzi i innych zwierząt. Są także dość samodzielne, więc nie przysparzają zbyt dużych problemów podczas zostawania w domu bez opiekuna.

4.    Shih tzu

Psy tej rasy są towarzyskie i bardzo przywiązane do swych opiekunów. Wyróżnia je łagodne i przyjazne usposobienie oraz wielkie zamiłowanie do wszelkich pieszczot. Nie są nadmiernie energiczne, ale lubią zabawę z domownikami. Doskonale nadają się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób starszych. Do obcych nastawione są z rezerwą, ale nie wrogością. Cechuje je także dość niespotykana u tak małych psów niezależność. Shih tsu dobrze radzą sobie z nieobecnością opiekuna, nie mają tendencji do ujadania ani niszczenia rzeczy w domu. Przedstawiciele tej rasy wymagają jednak regularnej pielęgnacji, czesania i okazjonalnych kąpieli.

5.    Cavalier King Charles Spaniel

Spaniele uchodzą za jedną z najbardziej przyjaznych i urzekających ras na świecie. Te miłe zwierzaki doskonale pasują do mieszkań, ponieważ łatwo przyzwyczajają się do nowych warunków i trybu życia swego opiekuna. Cavalier King Charles Spaniel to doskonały pies dla rodziny. Nie potrzebuje ogromnych przestrzeni ani przesadnie dużej porcji ruchu. Jest łagodnym i cierpliwym towarzyszem, który najlepiej czuje się u boku swego właściciela. Niestety źle znosi samotność i nie powinien zostawać długo sam w domu.

4 rasy psów do bloku dla aktywnych opiekunów

Nawet aktywny pies w bloku może być szczęśliwy, jeśli tylko zapewnisz mu ilość ruchu odpowiadającą jego potrzebom. Aktywne psy dużych, jak i małych ras świetnie spiszą się w roli kompana dla osoby, która nie lubi bezczynnie leżeć na kanapie. Jeśli chętnie spędzasz wolny czas w ruchu, uwielbiasz wycieczki za miasto i przemierzanie górskich szlaków, wybierz psa, który dotrzyma Ci kroku.

1.    Cocker Spaniel

Psy rasy Cocker najlepiej sprawdzą się w mieszkaniach osób energicznych i ciekawych świata. Rasa ta wywodzi się bowiem od psów myśliwskich, a swój czas najchętniej spędza na tropieniu i eksplorowaniu otoczenia. Te wyjątkowe czworonogi są ufne wobec ludzi, zawsze skore do zabawy i pieszczot. Uwielbiają spędzać czas u boku człowieka, najlepiej na zewnątrz, podczas długich wędrówek w nieznane. Cocker nie jest typem domatora, ale świetnie da sobie radę w bloku, o ile jego potrzeba ruchu zostanie zaspokojona. Warto dodać, że zwierzak ten wymaga konsekwentnego szkolenia i doświadczonego opiekuna, ponieważ potrafi być uparty i nieustępliwy.

2.    Jack Russell terrier

Jeśli szukasz kompana, który byłby zawsze gotów do nowych przygód, to Jack Russell jest psem idealnym dla Ciebie! Z pewnością jest to rasa dla osób aktywnych, które sprostają jej żywiołowemu i ruchliwemu temperamentowi. Jack Russell jest odważny, inteligentny i niezwykle chętny do nauki nowych sztuczek. Ten zwierzak potrzebuje nie tylko fizycznego wysiłku, ale też umysłowej stymulacji i bodźców, które zapewnią mu ciągłe zajęcie. Długie spacery połączone z ćwiczeniami, zabawą i aportowaniem to jego żywioł!

3.    Border Collie

Kolejny kandydat powinien przypaść do gustu wszystkim miłośnikom większych ras. Border Collie ze względu na swój aktywny i żywiołowy charakter może nie wydawać się dobrym wyborem na psa mieszkającego w bloku. A jednak dla tego zwierzaka wielkość mieszkania nie jest tak ważna, jak sposób spędzania wolnego czasu. Pies ten ma ogromną potrzebę ruchu, ale jeśli tylko mu ją zapewnisz, z ochotą wróci razem z Tobą do przytulnego mieszkania, by tam odpocząć u Twego boku. Border Collie to psy, które bardzo przywiązują się do człowieka, niezbyt dobrze znoszą długotrwałą rozłąkę i samotność.

4.    Owczarek szetlandzki

Jeśli lubisz ruch, a sierść zalegająca na kanapie i ubraniach nie stanowi dla Ciebie problemu, wybierz owczarka szetlandzkiego. To pies nie tylko piękny, ale i wyjątkowo inteligentny. Nie będzie miał nic przeciwko mieszkaniu w bloku, pod warunkiem że zechcesz towarzyszyć mu w długich spacerach. A jeszcze lepiej, jeśli razem z nim rozpoczniesz treningi agility albo flyball. Z takim kompanem na pewno nie będziesz się nudzić!

Pies do małego mieszkania. A może adopcja?

Jaki jeszcze pies nadaje się do bloku? Co powiesz na uroczego kundelka, który czeka na nowy dom w schronisku? Jest wiele schronisk i fundacji, które poświęcają wiele czasu na znalezienie odpowiedniego domu dla swych podopiecznych. Z pomocą wolontariuszy z pewnością uda Ci się znaleźć zwierzaka, który będzie pasował do Twojego mieszkania, trybu życia i charakteru.

Zwierzaki, które przebywały w domach tymczasowych często są już przyzwyczajone do życia na mniejszej przestrzeni i nie jest im obca nauka czystości. Wystarczy poszperać w internecie, by znaleźć odpowiedzialną fundację, która pomoże Ci znaleźć nowego czworonożnego kompana. Możesz podarować dom małemu czworonogowi albo starszemu psu, który ze względu na wiek będzie bardziej statecznym i spokojnym współlokatorem.

Duży i mały pies w bloku wyprawka

Wszystkie psy domowe, niezależnie od swych gabarytów potrzebują kilku akcesoriów, dzięki którym opieka nad nimi stanie się dużo prostsza. Pies w bloku potrzebuje między innymi własnego kąta do odpoczynku, kilku zabawek, które uprzyjemnią mu czas spędzany w domu oraz akcesoriów spacerowych. Co dokładnie powinno wchodzić w skład psiej wyprawki?

  • Legowisko – każdy pies potrzebuje własnego posłania. Najlepiej umieścić je w ciepłym i zacisznym miejscu, w którym zwierzę będzie mogło odpoczywać w spokoju. Takie miejsce łatwo wygospodarować nawet w niedużym mieszkanku. Twojemu ulubieńcowi na pewno przypadnie do gustu legowisko pod biurkiem albo klatka kenelowa ukryta pod stolikiem w rogu pokoju.
  • Miski na wodę i jedzenie – to nieodzowny element wyprawki dla każdego zwierzaka. W niedużych mieszkaniach dobrze sprawdza się antypoślizgowa miska dla psa, które nie przesuwa się po podłodze. Dzięki temu naczynie zawsze stoi na swoim miejscu i nie robi bałaganu w niewielkim pomieszczeniu.
  • Smycz, szelki i obroża – nawet kanapowiec potrzebuje kilku spacerów w ciągu dnia. Pamiętaj, by dopasować odpowiednią smycz oraz wielkość szelek i obroży do gabarytów swojego ulubieńca!
  • Zabawki i gryzaki dla psa – jeśli większą część dnia spędzasz z psem w domu, zadbaj o to, by miał coś ciekawego do roboty. Znudzony pies oznacza kłopoty! Najlepszą receptę na nudę stanowią rozmaite gryzaki, maty węchowe i zabawki typu kong.

Terrier, spaniel czy maltańczyk? Wybierz mądrze!

Tak naprawdę trudno powiedzieć, jaka rasa psa będzie najlepsza do bloku. Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji, warunków mieszkaniowych oraz stylu życia. Istnieje wiele ras kudłaczy, które potrafią świetnie odnaleźć się nawet na bardzo małej powierzchni. Pod warunkiem że wszystkie ich potrzeby zostaną spełnione. Odpowiednie wychowanie oraz dopasowanie potrzeb i temperamentów sprawi, że Twój czworonożny przyjaciel nawet nie odczuje braku własnego podwórka.

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Posłanie dla psa

Każdy psiak, nawet ten, który zazwyczaj śpi wraz z nami, potrzebuje legowiska na wyłączność. Psie posłanie to prawdziwy azyl, miejsce, w którym zwierzak może się zrelaksować i porządnie wypocząć. Jeśli...

Czytaj więcej
Szelki dla psów

Najczęściej zakłada się psom obrożę, ale mogą być one zastąpione szelkami. W sklepach dostępnych jest kilka rodzajów szelek dla psów. Warto więc dobrze zastanowić się, które wybrać. Przed udaniem się...

Czytaj więcej
Cieczka u psa - ile trwa? Jak przebiega?

Cieczka to wyjątkowo trudny czas, zarówno dla samej suczki, jak i dla jej opiekuna. Zwierzak staje się wtedy pobudzony, nerwowy i rozdrażniony, a jej nietypowe zachowanie odczuwają wszyscy domownicy. Do...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram