Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Chomiki to niezwykle popularne pupile domowe, które z biegiem lat wcale na tej popularności na tracą. Przeciwnie – w sklepach zoologicznych i hodowlach pojawiają się nowe odmiany i gatunki. Kiedyś prawie każdy, kto miał w domu chomika, posiadał gatunek syryjski, dziś serca właścicieli podbijają również chomiki dżungarskie czy Roborowskiego. Te małe zwierzaki są towarzyskie, lubią się bawić i oczywiście kopać jamy. Prowadzą nocny tryb życia, więc powinniśmy być przygotowani na harce późno wieczorem, kiedy nasz futrzak dopiero się budzi. W ciągu dnia chomik musi mieć natomiast sporo spokoju, ponieważ wypoczywa i śpi. To sprawy powszechnie wiadome, są jednak i takie informacje, których zazwyczaj się nie zna, a chomiki naprawdę potrafią zadziwić i zauroczyć. Czy mają jakieś tajne moce albo ukryte umiejętności? A może potrafią coś śmiesznego lub widowiskowego? Poniżej ciekawostki o chomikach – top 10.
Na czym ta nietypowość uzębienia polega? Po pierwsze, chomiki mają 16 zębów. W gruncie rzeczy to całkiem sporo jak na tak małe i drobne zwierzaki. Po drugie, rosnące z przodu siekacze nie mają korzeni – to sprawia, że są bardzo podatne na uszkodzenia. Tak, chomik może je stracić, więc trzeba mocno uważać, co daje się mu do jedzenia i zabawy. W przeciwieństwie do zębów szczurów, które przegryzą nawet metal, te występujące u chomików są delikatne i słabo osadzone w szczęce. Po trzecie, siekacze rosną całe życie, więc trzeba je ścierać. Po czwarte, przednią ich część pokrywa solidnie zmineralizowane szkliwo w kolorze żółtym. Po piąte, trzonowce mają korzenie i rosą tylko raz, są ponadto narażone na działanie próchnicy.
Tak, chomiki widzą przede wszystkim z daleka, ale nie jest to wysoka jakość widzenia. Zmysł wzroku u tych zwierzaków nie jest zbyt dobrze rozwinięty, więc chomik postrzega świat jako rozmyty i nieostry. Ma natomiast bardzo szerokie pole widzenia – wszystko dzięki temu, że oczy rozstawione są po bokach głowy. Ten zakres to około 110 stopni. Człowiek może tylko pomarzyć o takim zakresie, ale oczywiście my widzimy o wiele lepiej niż chomiki, więc są plusy i minusy takiej anatomii.
Słuch u chomików nie jest doskonale rozwinięty, ale posiada zakres, który nie występuje u ludzi. Te małe futrzaki słyszą nie tylko ludzki zakres dźwięków, ale także to, co nazywamy przedział ponaddźwiękowym. Chomiki mają też umiejętność odcinania się od hałasu, który panuje na zewnątrz. Jeśli tylko jest za głośno albo rumor po prostu pupilowi przeszkadza, kładzie on uszy po sobie, przyciskając je do głowy, co skutecznie wycisza cały świat wokół. Tak robią przede wszystkim przed snem – w końcu kto miałby ochotę spać w hałasie?
Królem chomiczych zmysłów jest zdecydowanie węch. To dzięki niemu te malutkie stworzenia mogą rozpoznać, na czyim terenie się znajdują (samce znakują swoje rewiry), gdzie są ścieżki, którymi poruszają się ich kamraci, ale także potrafią dzięki węchowi dotrzeć do jedzenia i samicy chętnej na amory. Dzięki węchowi chomiki odnajdują też drogę powrotną do gniazda, ponieważ idąc po pożywienie pozostawiają po sobie ślad zapachowy. Co ciekawe, gryzonie rozpoznają też po zapachu opiekuna. Możemy to jednak niestety łatwo zepsuć, jeśli użyjemy na przykład intensywnych perfum albo środka piorącego. Wówczas zwierzak może nas nie rozpoznać i zaatakować, kiedy zbliżymy się do klatki. W końcu słabo nas widzi, jeśli zatem pachniemy jak obcy, to jesteśmy dla nich obcym.
Wibrysy, czyli włoski czuciowe, kojarzą nam się przede wszystkim z kotami, prawda? Są one jednak dosyć popularne w świecie zwierząt. Wibrysy mogą znajdować się wokół pyska (i tam są najlepiej widoczne), ale także na łapach. Po co chomikom wibrysy? Pomagają one poruszać się w terenie, kiedy jest ciemno. A ponieważ gryzonie te prowadzą przede wszystkim nocny tryb życia, orientowanie się po zapadnięciu zmroku jest kluczowe, by przetrwać i znaleźć pożywienie. Dzięki wibrysom mogą zlokalizować przeszkody i bezpiecznie je ominąć.
Wciąż nie jest to imponujący żołądek krowy z kilkoma komorami, ale dwie komory na pewno są lepsze niż jedna, zwłaszcza jeśli się je dużo produktów roślinnych. Pierwsza komora to rodzaj przedsionka przed żołądkiem właściwym. Jest zrogowaciała, dzięki czemu pokarm zostaje rozdrobniony i poddany wstępnej obróbce dzięki mikroorganizmom, które zamieszkują tę komorę. Druga komora to żołądek właściwy, nazywany też gruczołowym. Dlaczego? Ponieważ to tutaj swoją pracę zaczynają (i kończą) enzymy, więc pokarm zostaje strawiony ostatecznie. Obie komory dzieli specjalne przewężenie, które jest mocno umięśnione i działa trochę jak pompa.
Chomiki są z natury wszystkożerne, a to oznacza, że jedzą zarówno pokarmy roślinne, jak i mięsne. To oczywiście nie znaczy, że możemy karmić naszego pupila wyłącznie wołowiną czy gotowanym kurczakiem. Mięso w diecie występuje zazwyczaj o wiele rzadziej, pod postacią choćby złapanego owada. W ten sposób chomik dostarcza sobie też białko zwierzęce. Na co dzień w diecie przeważają jednak produkty roślinne, w tym nade wszystko ziarna oraz trawa. Chomiki nie pogardzą też orzechami, owocami czy niektórymi warzywami.
Oczywiście nie zawsze i nie każdy gatunek, ale ciąża u chomika niewątpliwie należy do jednej z krócej trwających. Wbrew pozorom to największe z chomików – czyli syryjskie – mają najkrótszy okres ciąży i wynosi on mniej więcej 16 dni. To naprawdę bardzo krótko. Z kolei chomiki mniejsze, jak Roborowskiego czy chiński w ciąży chodzą dłużej. Jest to odpowiednio 18-23 w przypadku chomika chińskiego oraz 22-30 u Roborowskiego.
Tak, chomiki są zdolne do hibernacji. Oczywiście w warunkach domowych zdarza się to rzadko, ale nie jest wykluczone. Wszystko zależy nade wszystko od temperatury. Jeśli spadnie poniżej pewnego poziomu, zwierzak podejmuje decyzję, że najlepiej zapaść w głęboki sen, który pomoże przetrwać ciężkie czasy. Podczas hibernacji obniża się znacząco temperatura ciała, zwalnia oddech, rytm serca – cały metabolizm i ogólnie pojmowany rytm organizmu. Chomiki potrafią też zapaść w hibernację, kiedy skończą się zapasy pokarmu. Jedno zazwyczaj idzie jednak w parze z drugim – jak jest bardzo zimno, to i z pożywieniem są coraz większe kłopoty.
Z pewnością jako właściciele chomika mamy okazję obserwować to na co dzień: pupile te mają bardzo zręczne i sprawne przednie łapy, a nawet ich palce. To właśnie dzięki nim bez trudu radzą sobie z trzymaniem jedzenia, ale także z kopaniem czy czyszczeniem sobie futra. Łapami zbierają też i podnoszą wartościowe z ich punktu widzenia przedmioty, który upychają w specjalnych workach po bokach policzków. W workach może się znaleźć zarówno pożywienie na potem, jak i różne przedmioty, które spodobały się zwierzakowi i postanowił je zabrać do swojej kryjówki.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Myszy domowe », kiedyś rzadko hodowane, dziś cieszą się coraz większą popularnością. Są wyjątkowo przyjazne, towarzyskie, a do tego bardzo inteligentne. Hodować może je niemal każdy, bo ich utrzymanie nie...
Wiele jest pokarmów, które lubią jeść szczury. Naszemu pupilowi możemy serwować różne owoce, rodzynki lub kawałeczki gotowanego mięsa. Również w sklepach znajdziemy liczne gotowe smakołyki dla szczura. Kolby dla szczura...
Od dawna uważa się szczury za zwierzęta obdarzone niezwykłą inteligencją. Te sprytne gryzonie mają doskonałą pamięć, są spostrzegawcze, potrafią uczyć się na błędach i wyciągać wnioski. A przy odrobinie cierpliwości...