Sklep online
Sklep online

Bio kosmetyki dla psów

Nie tylko ludzie stosują kosmetyki bio. Coraz bardziej modne staje się używanie ich także przez zwierzaki, w tym przede wszystkim mruczki i psiaki. Bio kosmetyki są naturalne, więc o wiele lepiej dopasowują się do potrzeb naszego pupila i mają mniejszy potencjał, aby uczulać. Czy zatem kosmetyki bio są dla każdego psiaka? Tak, jeśli tylko nie jest uczulony na konkretny składnik, który zawiera kosmetyk. Nie zdarza się to często, a dzięki temu, że bio kosmetyki mają w sobie minimalne ilości chemii – uczulają o wiele rzadziej, niż tradycyjne produkty powstałe na bazie konserwantów, barwników czy wysokiej ilości detergentów. Warto zawsze zrobić naszemu pupilowi próbę alergiczną, czyli nałożyć taki kosmetyk na kawałek ciała zwierzaka i obserwować, czy nie pojawiają się żadne niepożądane reakcje. Jeśli nie wystąpią w ciągu doby, możemy spokojnie zacząć dany produkt stosować.

Produkty bio i eko dla psów

Półki sklepowe dosłownie uginają się od ilości różnych kosmetyków i marek, które możemy na nich znaleźć. Wiele z nich ma modne etykietki, które informują o tym, że dany produkt jest bio, eko albo organiczny. Jak się w tym wszystkim połapać? Czy te określenia oznaczają to samo? Otóż nie zawsze. A już z pewnością produkty bio i naturalne nie powinny być takie same.

Prawda jest taka, że nie ma konkretnej definicji ani jasnej zasady, która pozwala odróżniać (i nazywać) poszczególne typy kosmetyków. Stąd problem, bo hasła i nazwy są często stosowane wymiennie, co wprowadza tylko chaos i dezorientację. Ostatecznie wielu właścicieli dochodzi do wniosku, że nie ma znaczenia, po który z kosmetyków sięgną. To jednak błąd. Wysokiej jakości kosmetyki dla psiaków powinny mieć nie tylko jasno określony skład, ale także informację, dlaczego należą do takiej, a nie innej kategorii produktów. Jak to zatem jest z tymi oznaczeniami?

Kosmetyki naturalne, jak sama nazwa wskazuje, mają skład oparty wyłącznie albo prawie wyłącznie o składniki naturalnego pochodzenia, więc znajdziemy w nich o wiele mniej chemii w postaci konserwantów czy sztucznych barwników. W tej kategorii znajdziemy zarówno produkty na bazie składników roślinnych, ale zdarzają się też na bazie zwierzęcej. W ich składzie nie ma natomiast składników pochodzących z upraw czy hodowli modyfikowanych genetycznie.

Kosmetyki organiczne to kosmetyki naturalne, które są dodatkowo pozyskiwane ze składników, które uprawia się lub zbiera w ekologicznych warunkach, a zatem w trosce o środowisko naturalne. Nie znajdziemy w nich pestycydów, sztucznych nawozów ani sterydów.

Kosmetyki ekologiczne to zazwyczaj najszersza kategoria, ale przy okazji najbardziej restrykcyjna. Eko to produkt, który powstał z troski nie tylko o stan naszego zwierzaka, ale także otaczającego nas wszystkich środowiska. Właściwie nie zdarza się, aby ekologiczne kosmetyki zawierały substancje pochodzenia zwierzęcego. Czasami stosuje się wymiennie określenia eko i organiczne, ale tak naprawdę nazwa „eko” oznacza coś więcej, niż tylko dobre i naturalne warunki zbiorów i uprawy. Eko to filozofia życia, kładąca ogromny nacisk na dobrostan środowiska naturalnego i wszystkich istot, które w nim żyją. To, co nazywamy kosmetykami bio, to tak naprawdę właśnie produkty eko.

Produkty ekologiczne powinny mieć nie tylko przyjazny środowisku skład, liczy się też sam proces produkcji. Wiele osób nie zwraca na to uwagi, ale w procesie powstawania kosmetyków zużywa się ogromne ilości wody. Czy choć część z niej jest odzyskiwana i stosowana ponownie przy innym procesie produkcji (albo do innych celów)? Czy ekologiczne jest samo opakowanie, czy też zrobiono je z plastiku? Czy kosmetyki mają certyfikaty jakości? To wszystko jest niezwykle ważne i tylko kosmetyki bio z prawdziwego zdarzenia zasługują na to miano i – przy okazji – naszą uwagę.

↓ Bio kosmetyki dla psa ↓

Prosty skład

Po czym poznać, że kosmetyk jest bio? Zasada zazwyczaj jest dosyć prosta: im krótszy skład, tym większa szansa, że produkt zawiera tylko to, co niezbędne, nie ma w nim natomiast niepotrzebnej chemii. Skład powinien być również przejrzysty, czyli przeczytamy go bez trudu. Jeżeli natomiast mamy do czynienia ze składem, z którego prawie nic nie rozumiemy, istnieje ryzyko, że te wszystkie mądre i nieco zahasłowane nazwy to w gruncie rzeczy głównie chemia.

Produkty bio mają wiele zalet. Przede wszystkim są łagodniejsze dla skóry i sierści pupila, więc nadają się nawet do pielęgnacji największych wrażliwców i uczuleniowców. Zawierają też naturalne substancje, które natłuszczają naskórek, nawilżają sierść, działają przeciwzapalnie albo przeciwłupieżowo. Mają łagodny, delikatny zapach, więc zwierzak nie krzywi się już na sam ich widok. Z kolei z punktu widzenia właściciela są niezwykle wydajne, bo mają wysoką skuteczność czyszczenia. Co to oznacza w praktyce? Że możemy zużyć małą ilość produktu i uzyskać bardzo dobry efekt. Nie dajmy się natomiast nabrać na slogan, że jeśli coś się nie pieni, to nie działa. To nieprawda! Kosmetyki naturalne zazwyczaj pienią się bardzo mało albo niemal wcale, ponieważ nie zawierają większości detergentów, które pienienie się właśnie wywołują.

Kosmetyki bio z prawdziwego zdarzenia są też bardzo wydajne z innego powodu: zawierają mniejsze opakowania (tak na oko), ale za to nie ma w nich powietrza, więc dany specyfik wypełnia je aż po korek albo zatyczkę. Wiemy od początku, ile kosmetyku jest w środku i zużywamy wszystko do końca. A opakowanie? Jest z materiałów nadających się do recyklingu albo biodegradowalnych.

Co zawierają kosmetyki bio dla psów?

W kosmetykach bio wykorzystuje się przede wszystkim dary matki natury. Bardzo popularne są różne olejki: doskonale pielęgnują, nawilżają i dodają witalności. Wśród najbardziej lubianych i popularnych jest oczywiście olejek arganowy. Oprócz niego często spotyka się olejek norkowy czy olej z oliwek, czyli jeden z najstarszych eliksirów piękna. Równie popularny jest olejek kokosowy, który ma do tego piękny (i naturalny!) zapach.

Siłą kosmetyków naturalnych są też oczywiście ekstrakty ziołowe. Aloes, lawenda czy werbena, a także rumianek mają właściwości antybakteryjne, łagodzące czy nawilżające. W kosmetykach bio stosuje się też kwasy owocowe czy naturalne glinki. W szamponach możemy z kolei spotkać koloidalne wyciągi z ziaren, na przykład owsa. W płukankach i odżywkach wykorzystuje się ponadto nasiona palmowe, a dokładniej olejki i ekstrakty z tych nasion.

Ogromnym plusem ekologicznych substancji jest to, że posiadają naturalne pH, więc doskonale dostosowują się do wymagań psiaków i nie powodują uczuleń ani nie wysuszają. Są bezpieczne zarówno dla szczeniąt, jak i dla suk w ciąży oraz karmiących młode.

Magdalena Dolata
Absolwentka studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i uczennica szkoły filmowej na specjalności reżyseria i scenopisarstwo. Od dzieciństwa w towarzystwie zwierząt: kota, świnki morskiej, rybek. Karmi regularnie wrony pod domem, a swój balkon zamieniła w hotel dla sikorek. Dla wszelkiej maści kotów zrobi wszystko. Z czystego zamiłowania pisała nawet maturę rozszerzoną z biologii.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Szpic miniaturowy mały (pomeranian) - charakter, opis rasy, ceny

Szukasz wesołego, energicznego i oddanego psiego przyjaciela o niewielkich rozmiarach, ale sporym temperamencie? Zależy Ci na czworonożnym towarzyszu, który dobrze odnajdzie się nawet w niewielkim mieszkaniu w mieście? Poznaj szpica...

Czytaj więcej
Co zrobić, gdy szczeniak tęskni i piszczy?

Pierwsze dni ze szczeniakiem nie są łatwe. Maluch tęskni za matką i rodzeństwem, jest przestraszony, ciągle piszczy i skomle. Chcąc pocieszyć pupila często poświęcamy mu całą swoją uwagę, pragniemy by...

Czytaj więcej
Święta Bożego Narodzenia z psem

W salonie pojawiła się choinka, z kuchni dochodzi zapach wigilijnych dań, a w tle słychać kolędy – Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Dla nas to czas radości, wytchnienia od...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram