Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Kontuzje łap to wcale nie tak rzadka przypadłość u czworonogów. Psie łapy mają kontakt z bardzo różnym podłożem, przez co narażone są na rozmaite urazy, zwłaszcza na otarcia i skaleczenia opuszek. Delikatne poduszki na łapach psa zranić mogą, na przykład ostre odłamki żwiru na drodze, a nawet kawałki lodu zimą. Co robić, gdy nasz pies skaleczy się w łapę podczas spaceru?
Poduszki znajdujące się na spodach psich łap pełnią wiele istotnych funkcji. Zimą izolują łapy i organizm czworonoga przed chłodem, natomiast latem przyczyniają się do chłodzenia i utrzymywania optymalnej temperatury ciała. Wszystko za sprawą znajdujących się w nich gruczołów potowych, poprzez które organizm zwierzaka oddaje nadmiar ciepła. Opuszki stanowią też coś w rodzaju amortyzatora, zabezpieczającego psie kości i stawy podczas biegania oraz skakania. Pomagają też psu rozpoznać rodzaj powierzchni, po jakiej stąpa i zachować równowagę, gdy jest ślisko.
A jednak, pomimo tak wielu istotnych funkcji, poduszki łap psa są niezwykle delikatne i podatne na urazy. Łapę psa podrażnić może rozgrzany latem asfalt, zimą zaś ostry odłamek lodu albo sól rozsypana na chodnikach. Najczęstszą przyczyną skaleczeń są jednak czynniki mechaniczne, to znaczy kamienie, kawałki szkła lub inne przedmioty o ostrych krawędziach, na które łatwo natrafić podczas spaceru. Jak reagować, gdy naszemu pupilowi przytrafi się coś podobnego? Jak postąpić, gdy pies skaleczy się w łapę?
Jeśli nasz pupil zaczął utykać lub wyraźnie unika stawania na łapie, to znak, że może być ona skaleczona. Starajmy się nie denerwować ani nie wpadać w panikę, bo nasze emocje szybko udzielą się pupilowi. Pies przestraszy się, zestresuje, a pod wpływem bólu może nawet reagować agresywnie. Spróbujmy zatem delikatnie ująć łapę pupila i dokładnie ją obejrzeć. Jeśli rana jest mała i płytka, wystarczy dokładnie przemyć łapę letnią wodą i zdezynfekować łagodnym środkiem odkażającym. To może być roztwór rivanolu lub Octenisept. Następnie na ranę oraz między palce psa wkładamy niewielkie gaziki, a potem luźno obwiązujemy bandażem.
↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PSICH ŁAP ↓
Pamiętajmy, że żaden pies nie oprze się pokusie skubania opatrunku zębami, a co bardziej nerwowe czworonogi mogą próbować całkiem pozbyć się niewygodnego dodatku. Dlatego na łapę pupila można założyć dziecięcą skarpetkę lub specjalny, ochronny but dla psa. Taka dodatkowa powłoka utrudni psu rozerwanie opatrunku i utrzyma go w czystości. Opatrunek zmieniamy codziennie i uważnie obserwujemy łapę. Jeśli zacznie puchnąć, pojawi się zaczerwienienie lub ropa, powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza.
Do poradni weterynaryjnej należy udać się też, gdy rana jest głęboka, mocno krwawi lub utknęło w niej jakieś ciało obce, na przykład odłamek szkła. Taka sytuacja stanowczo wymaga interwencji specjalisty, który właściwie ją oczyści lub zaszyje.
Zanim dotrzemy do poradni, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć krwawiącą ranę. Najlepiej obwiązać ją gazą i bandażem, a powyżej rany założyć opaskę uciskową. Jeśli rana kwalifikuje się do szycia, prawdopodobnie trzeba będzie poddać psa narkozie. O tym zdecyduje lekarz weterynarii, który zaleci nam także dalsze postępowanie. Czasem wystarczy porządny opatrunek, a do tego środki przeciwzapalne. Jeśli rana jest spuchnięta, zaczerwieniona i zaczyna zbierać się w niej ropa,najpewniej pupil otrzyma także antybiotyki.
Prawidłowo opatrzona rana goi się dość szybko, zwykle około 1-2 tygodni. Pamiętajmy jednak, by przez cały ten czas dbać o czystość rany i opatrunku, ograniczać spacery i nie dopuszczać do tego, by pies wylizywał łapę.
↓ BUTY DLA PSA ↓
Zdjęcie: © Marissa Roseillier — istockphoto.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Robaczyca u psa », czyli zakażenie pasożytami wewnętrznymi należy do najczęstszych problemów zdrowotnych u psów, niezależnie od ich wieku czy rasy. Wiele szczeniąt przychodzi na świat już z robakami, które nabywają...
W sezonie jesienno-zimowym warto wyposażyć czworonoga w odblaskowe gadżety, które zwiększą jego bezpieczeństwo podczas wieczornych spacerów. Po zmroku widoczność na drodze szybko się pogarsza, a w takich warunkach naprawdę nie...
Smycz automatyczna to bez wątpienia bardzo pomysłowy wynalazek. Nasz pupil zyskuje dzięki niej więcej swobody podczas spacerów, a jednocześnie wciąż pozostaje pod naszą kontrolą. Tylko czy taka smycz rzeczywiście nadaje...