Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Świnki morskie, a właściwie kawie domowe, to jedne z najczęściej hodowanych gatunków gryzoni. Znakomicie odnajdują się w roli pupila dla całej rodziny, mocno przywiązują się do swoich opiekunów, a ich pielęgnacja nie sprawia większych problemów. Ich niezwykła popularność oraz sympatia, jaką je darzymy doprowadziły do powstania wielu ras, różniących się nie tylko kolorem umaszczenia, ale i rodzajem futerka. Jakie rasy świnek morskich wyróżniamy?
Trochę dla przekory zaczniemy od mniej znanej, ale z pewnością niezwykłej odmiany świnki morskiej. Jest nią rasa Skinny, charakteryzująca się niemal całkowitym brakiem sierści. Bezwłosa świnka morska została wyhodowana sztucznie, w warunkach laboratoryjnych i od pewnego czasu budzi wielkie zainteresowanie pośród miłośników tych gryzoni. Jej skóra jest niezwykle aksamitna i miła w dotyku, ale bardzo delikatna. Niewielkie plamy sierści mogą pojawić się jedynie w okolicach pyszczka oraz kończyn. Świnki morskie rasy Skinny są niezwykle przyjazne i wesołe, ale ze względu na brak sierści ich skóra jest wrażliwa i podatna na urazy. Zwierzak wymaga starannej opieki oraz bardzo delikatnego traktowania, dlatego raczej nie nadaje się na pupila dla bardzo małych dzieci.
Największą popularnością pośród hodowców cieszą się świnki morskie krótkowłose. Jedną z najczęściej spotykanych i zarazem najstarszych odmian kawii domowej jest rasa American. Charakterystyczną dla niej cechą jest krótkie, gładkie i przylegające do ciała futro oraz okrągły nos. Świnka ta przywędrowała do Europy już w XV wieku i wciąż cieszy się wielką sympatią hodowców.
Trochę podobna do świnki American jest kawia rasy Crested. Jednokolorowa sierść wygląda bardzo podobnie, ale gryzonie tej odmiany mają na głowie jedną specyficzną rozetę. Reszta krótkiej sierści gładko przylega do ciała. W obrębie tej rasy występuje także odmiana Irish Crested, wyróżniająca się aż dwiema rozetkami stykającymi się w połowie pleców i układającymi w charakterystycznego irokeza.
↓ POKARMY DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓
Ciekawą rasą jest świnka Abisyńska, zwana również rozetkową. Wyróżnia ją specyficzny układ sierści, która rozkłada się na tułowiu tworząc różnej wielkości rozetki. Ideałem są rozetki głębokie, to znaczy z sierścią odstającą od ciała na co najmniej 3cm. Te charakterystyczne ozdoby powinny być rozmieszczone na łopatkach, grzbiecie i biodrach gryzoni, a za wzorcowe uznaje się świnki z minimum ośmioma rozetkami.
Kolejną interesującą odmianą jest świnka morska Teddy odznaczająca się krótkim, szorstkim futerkiem oraz klapniętymi uszami. Cechy te mają upodabniać gryzonia do pluszowego misia, stąd właśnie wzięła się nazwa „teddy”. Dość charakterystyczne są także świnki rasy Ridgeback, z zadziornym irokezem, sterczącym wzdłuż grzbietu. Ozdobę tę tworzą dłuższe i wywinięte włosy rosnące w okolicy kręgosłupa. Warto wspomnieć także o odmianie Crested Ridgeback, która poza irokezem posiada także rozetkę na głowie.
Jeśli chodzi o długowłose rasy świnek morskich, to bez wątpienia najpopularniejszą z nich jest świnka peruwiańska. Rozpoznamy ja po niezwykle długiej sierści, mogącej urosnąć nawet do 50cm. Futerko rozkłada się równomiernie od środka kręgosłupa na boki, jest niezwykle delikatne i miłe w dotyku, a w tylnej części ciała gryzonia może układać się także w charakterystyczne rozetki. Odmianą Peruwianki jest świnka Bounce, której sierść jest mocno skręcona.
Kolejną długowłosą odmianą jest Sheltie, której sierść rośnie od głowy w kierunku tułowia. Futro jest całkiem proste, bez żadnych rozet i loków. Na pyszczku jest krótkie, a wydłuża się dopiero od linii uszu. Podobne do Sheltie są świnki rasy Coronet, które poza długą, gładką sierścią mają jeszcze dużą rozetę na głowie. Odmianą tej kawii jest rasa Merino, odznaczająca się długimi i kręconymi włosami oraz rozetką na głowie.
Warto wspomnieć także niezwykle atrakcyjnej rasie świnek morskich Lunkarya. Ich głowa nieco przypomina głowę królika, pyszczek pokryty jest krótkim futerkiem, a reszta ciała – długą, gęstą i kręconą sierścią. Odmiana ta nie jest jeszcze powszechnie znana, ale można spodziewać się, że ze względu na swą urodę szybko zyska wiernych miłośników.
↓ KLATKI DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓
Zdjęcie: canva.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Inteligentne i energiczne gryzonie nigdy nie powinny być skazane na nudę. W naturze każdy dzień jest inny i przynosi nowe wyzwania. W warunkach domowych, by zapewnić małym podopiecznym odpowiednią dawkę...
Karmę dla chomika Roborowskiego kup w e-sklepie Kakadu » Nazwa tego gatunku pochodzi od nazwiska XIX-wiecznego geografa rosyjskiego Wsiewołoda Iwanowloza Roborowskiego, nie powinno się więc mówić chomik roborowski, którą to...
„Witam. Mam samca koszatniczki w wieku ok 1 roku. Chciałbym dokupić jeszcze jednego młodego samca. Czy nie będą ze sobą walczyć, gryźć się itp? Przygotowałem dla nich 2 klatki dopóki...