Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wakacyjne dylematy właścicieli gryzoni nie różnią się wcale od tych, przed jakimi stają opiekunowie psów i kotów. W planach urlopu konieczne jest uwzględnienie opieki nad małymi podopiecznymi. Czy warto zabrać chomika na letni wypoczynek? Jak zaplanować podróż z gryzoniem?
https://kakadu.pl/blog/wordpress/jaki-wybrac-transporter-dla-chomika/
Choć nam letnie wyjazdy jawią się jako czas relaksu i wypoczynku, zwierzaki całą sytuację odbierają nieco inaczej. Dla nich to przede wszystkim okres nieoczekiwanych zmian, wzbudzających silny stres oraz niepokój. Chomiki z pewnością nie należą do zapalonych podróżników. Podczas wyjazdów wystawione są na działanie wielu nieznanych dźwięków i zapachów, które silnie zakłócają ich spokój. Gryzonie są ponadto wrażliwe na niekorzystne warunki termiczne – wysokie temperatury mogą szybko doprowadzić do przegrzania ich organizmu. Dodatkowo stres związany z podróżą nierzadko powoduje osłabienie odporności i zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych. Zabranie małego gryzonia na wakacyjny wyjazd może okazać się więc nie najlepszym rozwiązaniem. Sprawę zawsze trzeba jednak rozważyć indywidualnie. Jeśli zwierzak często z nami podróżuje i dobrze to znosi, nie musimy zbytnio się obawiać. Urlop z chomikiem jest też pożądany, jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić pupilowi właściwej opieki w domowym zaciszu podczas naszej nieobecności.
Dla większości chomików najbardziej komfortowe są wakacje spędzone we własnym mieszkaniu. Jeśli więc mamy taką możliwość, poszukajmy kogoś, kto zaopiekuje się zwierzakiem, gdy my będziemy na urlopie. Najlepiej jeszcze przed wyjazdem wdrożyć go w codzienne obowiązki. Wakacyjnemu opiekunowi warto pozostawić dokładne wskazówki. Należy przekazać mu szczegółowe informacje o diecie pupila, dziennym harmonogramie aktywności, pielęgnacji i sprzątaniu klatki. Nie zaszkodzi też udzielić kilku informacji na temat normalnych zachowań zwierzaka i symptomów mogących świadczyć o rozwijającej się chorobie. Nie zapomnijmy pozostawić opiekunowi numeru telefonu do lekarza weterynarii zajmującego się małymi ssakami.
Na czas wyjazdu możemy umieścić chomika u znajomych lub w hotelu dla zwierząt. Wadą takiego rozwiązania jest przeniesienie zwierzaka do obcego otoczenia. Z drugiej jednak strony pupil zapewne będzie miał tam lepszą opiekę niż w naszym mieszkaniu podczas krótkich wizyt wakacyjnych opiekunów. Jeśli zajmą się nim specjaliści z hotelu dla zwierząt lub znajomi miłośnicy gryzoni, zyskamy pewność, że małemu podopiecznemu niczego nie zabraknie.
Jeśli chcemy zabrać chomika w wakacyjną podróż, musimy zadbać o stworzenie dokładnego planu wyprawy. Dzięki temu z pewnością uda nam się zaoszczędzić pupilowi sporo stresu. Zacznijmy od wyszukania miejsca noclegowego przyjaznego dla gryzonia. Nie wszędzie nasz pupil będzie mile widziany, dlatego wcześniej upewnijmy się, czy jego obecność nie będzie problemem. Poszukajmy również adresów i telefonów do lekarzy weterynarii znajdujących się w pobliżu miejsca wypoczynku. W mniejszych miejscowościach może być trudno znaleźć specjalistę od gryzoni, dlatego lepiej wcześniej skontaktować się z lekarzem, który pomoże naszemu podopiecznemu, gdy zajdzie taka potrzeba.
↓ KLATKI FERPLAST DLA CHOMIKA ↓
Na wakacje z chomikiem koniecznie musimy przygotować zestaw niezbędnych akcesoriów. W bagażu podróżnym powinny znaleźć się: klatka wraz z podstawowym wyposażeniem (kryjówka, ulubiona zabawka, pojemniki na pokarm i wodę), zapas podstawowej karmy i ściółki, przysmaki do gryzienia. Nie wykonujmy przed wyjazdem gruntownego sprzątania lokum ulubieńca – informacje zapachowe są dla gryzoni niezwykle istotne.
↓ AKCESORIA DLA CHOMIKA ↓
Aby w czasie podróży zwierzak był bezpieczny, najlepiej przewozić go w specjalnym transporterze dla gryzoni. Powinien być on dostosowany do rozmiarów pupila, wyposażony w liczne otwory wentylacyjne i solidne zamknięcia. Pojemnik podróżny musi ograniczać dopływ niepokojących bodźców. Dobrze sprawdzą się więc modele z nieprzezroczystymi ściankami. Transporter w samochodzie należy ustawić stabilnie na siedzeniu i zabezpieczyć pasami. W pojemniku warto umieścić trochę zużytej ściółki podopiecznego – znajomy zapach działa na chomiki uspokajająco. W trakcie podróży zwierzak powinien mieć dostęp do wody. Jeśli przejazd trwa wiele godzin, warto robić też krótkie postoje, by nakarmić podopiecznego. Dbajmy o warunki transportu – chrońmy pupila przed przegrzaniem, przysłaniając okna lub używając klimatyzacji. Chomiki drażnią silne zapachy i hałasy, dlatego lepiej zrezygnować ze słuchania głośnej muzyki i stosowania w aucie odświeżaczy. By uspokoić zwierzaka, możemy przemawiać do niego spokojnym, łagodnym głosem.
↓ TRANSPORTER DLA CHOMIKA ↓
Gdy już dotrzemy na miejsce, postarajmy się ułatwić podopiecznemu aklimatyzację w nowym miejscu. Umieśćmy chomika w jego lokum i pozwólmy mu zbadać otoczenie. Starajmy się przestrzegać stałego harmonogramu dnia. Zaserwujmy pupilowi ulubiony chrupiący przysmak – jego gryzienie pomoże zredukować napięcie. Zapewnijmy zwierzakowi ciszę i spokój, a na pewno wkrótce poczuje się na wakacjach w pełni komfortowo.
↓ POKARMY DLA CHOMIKA ↓
Zdjęcie: © Pierre Börm — stock.adobe.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Choć króliki to jedne z najpopularniejszych zwierząt hodowanych w naszych domach, wiele osób mogłoby mieć problem z ustaleniem odpowiedniej dla nich diety. Na rynku dostępne są różne gotowe pokarmy i...
Szynszyla staje się coraz popularniejszym domowym pupilem. Decydując się jednak na zakup tego zwierzątka, musimy zdawać sobie sprawę z jego specyficznych wymagań (dowiedz się więcej o tym, jak przygotować się...
Wydawać by się mogło, że chomiki są roślinożerne. Tak też większość z nas uważa. Tymczasem gryzonie te nie stronią również od pokarmów zwierzęcych. W naturze zjadają owady i ich larwy,...