Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Specjalne przysmaki odkłaczające to jeden z najlepszych sposobów na oczyszczenie organizmu pupila z zalegających w nim włosów. Warto podawać je regularnie, by nie dopuścić do powstawania tak zwanych kul włosowych, mogących zablokować przewód pokarmowy mruczka. Jakie przysmaki odkłaczające dla kotów są najlepsze i jak często można je podawać?
Koty regularnie wyczesują swoje futerko za pomocą szorstkiego języka. Ten codzienny rytuał pozwala oczyścić sierść z kurzu, różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz martwych włosów. Dzięki temu futro mruczka jest czyste, błyszczące i zawsze pięknie wygładzone. Oczywiście ma to też swoje minusy. Jednym z nich jest fakt, że podczas wylizywania sierści wiele włosów przedostaje się do gardła, a następnie żołądka i jelit zwierzaka. Część z nich zostanie wydalona wraz z kałem, ale przy dużej ilości sierści mogą powstawać zatory. Zalegające w przewodzie pokarmowym włosy zbijają się w tak zwane bezoary », będące poważnym zagrożeniem dla zdrowia czworonoga. Przy dużym zakłaczeniu może dojść nawet do niedrożności układu trawiennego oraz szeregu innych dolegliwości. Jak rozpoznać zakłaczenie u kota?
Niestety zakłaczenie to dosyć poważny problem, którego nie powinniśmy lekceważyć. Sierść zalegająca w żołądku i jelitach zwierzaka, zaczyna je drażnić i powodować różnego rodzaju nieprzyjemne dolegliwości. Jednym z najczęstszych objawów zakłaczenie u kota są wymioty. Zwierzak prowokuje je próbując pozbyć się kul włosowych obciążających żołądek. Mogą pojawić się także wzdęcia, zaparcia oraz bolesność brzucha. Kot zwykle traci apetyt, staje się osowiały i niechętny do ruchu czy zabawy. Dosyć charakterystycznym objawem jest także kaszel oraz poruszanie się w tak zwanej pozycji odbarczajacej, czyli z wygiętym grzbietem.
Istnieje wiele sposobów na to, by pomóc pupilowi w pozbywaniu się kłaczków. Do naszej dyspozycji są między innymi specjalne przysmaki odkłaczające dla kotów, typu hairball control. Większość z nich dostępna jest w formie niewielkich dropsów lub kocich ciasteczek, które nie tylko bardzo smakują zwierzakom, ale i skutecznie rozwiązują problem zakłaczenia (poczytaj więcej o odkłaczaniu kota KLIK).
↓ PRZYSMAKI ODKŁACZAJĄCE DLA KOTA ↓
Przysmaki tego rodzaju zawierają dużą dawkę błonnika, a także składniki takie jak lignoceluloza czy psyllium, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Składniki te poprawiają pracę żołądka i jelit, ułatwiają wydalanie zalegających w żołądku włosów i zapobiegają powstawaniu nowych złogów. Porządne przysmaki odkłaczające dla kotów zawierają także zestaw witamin i mikroelementów, oraz substancje takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe.
Innym rozwiązaniem są specjalne pasty odkłaczające dla kotów. Dzięki dużej zawartości włókna oraz substancji oleistych ułatwiają one wydalanie sierści z przewodu pokarmowego zwierzęcia. Taki preparat możemy podać bezpośrednio do pyszczka pupila lub dodać odrobinę do jego posiłku. Warto serwować ją profilaktycznie, zwłaszcza u kotów długowłosych oraz niewychodzących.
↓ PASTA ODKŁACZAJĄCA DLA KOTA ↓
W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy także trawę dla kota », która także wspomaga pracę jelit. Źdźbła trawy drażnią żołądek pupila, dzięki czemu ułatwiają wydalanie zalegających w nim włosów (dowiedz się, do czego potrzebna jest trawa dla kota KLIK).
↓ TRAWA DLA KOTA ↓
Jak jeszcze można pomóc pupilowi? Oczywiście najważniejsza jest właściwa profilaktyka. Aby nie dopuścić do zakłaczenie kota, warto pamiętać o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych. Chodzi tu przede wszystkim o regularne wyczesywanie sierści pupila. Dzięki temu usuniemy namiar martwych włosów i ograniczymy ilość futra połykanego przez mruczka. Zabieg ten jest szczególnie ważny w okresie linienia, gdy koty gubią najwięcej sierści. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, takie jak grzebienie odkłaczające, furminator » (poczytaj więcej o tym, jak działa furminator dla kota KLIK) czy szczotkę dla kota. Posługując się nimi nie tylko dokładnie wyczeszemy futro, ale i nadamy mu blasku oraz przyjemnej miękkości.
Zdjęcie: © jakubzak — stock.adobe.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Zamieszczenie adresówki na obroży zwierzaka nie jest specjalnie skomplikowanym zadaniem. Niestety wielu z nas zapomina o tym, że to właśnie dzięki temu niewielkiemu gadżetowi zgubiony pupil z łatwością będzie mógł...
Koty rosyjskie niebieskie są niezwykle energicznymi zwierzakami, które niemal bez przerwy się poruszają. Mają więc spore zapotrzebowanie na energię. Z drugiej jednak strony trzeba pilnować, by nie przybrały zbytnio na...
Kocięta w okresie intensywnego wzrostu potrzebują dobrego i pełnowartościowego pokarmu, bogatego w niezbędne do prawidłowego rozwoju sadniki odżywcze. W diecie małych urwisów nie może zabraknąć wysokiej jakości białka oraz tłuszczu...