Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Piękna szata to największa ozdoba yorków. Niewiele psiaków może poszczycić się równie efektowną okrywą włosową. Aby jednak włos uroczych terierów był zawsze zdrowy, błyszczący i miękki, nie można zaniedbywać skrupulatnych zabiegów pielęgnacyjnych. Szczególnie istotne są regularne kąpiele. Jak często kąpać yorka? Jakich preparatów używać do pielęgnacji szaty psiaka?
Wyjątkowa okrywa włosowa to charakterystyczna cecha yorkshire terrierów. Włos tych psiaków jest długi, delikatny i jedwabisty. Niestety – ma tendencję do plątania i filcowania się. Pod względem struktury przypomina włos ludzki. Yorki nie mają podszerstka, a ich skóra ma bardzo wysokie pH (około 9). Z tego względu są szczególnie narażone na podrażnienia i przesuszenia skóry.
Utrzymanie szaty yorka w nienagannym stanie wymaga dużej systematyczności, dokładności i delikatności. Konieczne jest codzienne staranne wyczesywanie włosa. Sierść yorka najlepiej podzielić na pasma i każde z nich gruntownie rozczesać oraz wyszczotkować. Przed zabiegiem szatę trzeba spryskać specjalnym preparatem o działaniu antystatycznym, ochronnym i ułatwiającym rozczesywanie. Przydadzą się nam dwa grzebienie (z różnym rozstawem zębów), miękka szczotka włosiana i tępo zakończona szczotka druciana Do zabiegu nie należy używać żadnych narzędzi, które mogłyby wyrwać włos lub zranić wrażliwą skórę. Aby chronić długi włos przed zniszczeniem, warto po wyczesaniu zabezpieczać go papilotami.
Sierść yorków powinniśmy wzmacniać także od wewnątrz. Można stosować specjalne suplementy, karmy lub przekąski funkcjonalne – bogate w cynk, miedź, biotynę czy wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Stan okrywy włosowej naszego pupila w dużej mierze zależy również od właściwej częstotliwości kąpieli.
Specyficzna struktura szaty yorków sprawia, że psiaki tej rasy potrzebują dosyć częstych kąpieli. Bez nich praktycznie niemożliwe jest utrzymanie ich skóry i włosa w czystości. Dzięki odpowiednim preparatom stosowanym na mokro można odżywić i wzmocnić szatę, dodać jej połysku i miękkości. Regularne kąpiele zapobiegają też infekcjom skóry i ograniczają plątanie się włosa. Yorkshire terriery najlepiej kąpać raz w tygodniu. Czasami wystarczające może okazać się oczyszczanie sierści co dwa tygodnie. Przy niektórych problemach dermatologicznych i pielęgnacyjnych konieczne mogą być dodatkowe zabiegi z użyciem specjalnych preparatów leczniczych. Standardem jest ponadto wykonywanie u yorków kąpieli kosmetycznych, które mają podkreślić ich walory. Stosuje się je zwłaszcza bezpośrednio przed wystawami.
↓ SZAMPONY DLA YORKA ↓
Kąpiele yorków są stałym punktem w ich pielęgnacji. Powinny być więc dla psiaków czymś naturalnym. Dobrze od młodości przyzwyczajać pupila do zabiegu i budować pozytywne skojarzenia. Warto w pozytywnej atmosferze, stopniowo zapoznawać zwierzaka ze wszystkimi akcesoriami do pielęgnacji oraz czynnościami, które towarzyszą kąpieli.
Przygotowania do kąpieli yorka zaczynamy od zebrania wszystkich niezbędnych akcesoriów i kosmetyków. Podczas zabiegu musimy mieć do nich łatwy dostęp. Bardzo ważne jest stworzenie odpowiednich warunków w pomieszczeniu kąpielowym. Musi być ono ciepłe i wolne od przeciągów. Yorki to małe psiaki, dlatego zwykle z powodzeniem można wykąpać je w nawet w umywalce lub brodziku. Na dnie trzeba zawsze umieścić matę antypoślizgową.
Przed kąpielą sierść yorkshire terriera należy dokładnie wyczesać. Sam zabieg oczyszczania sierści zaczynamy od zwilżenia całej szaty pupila delikatnym strumieniem prysznica. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę około 37-38 ℃. Jeśli chcemy nalać ją do pojemnika kąpielowego, nie może sięgać wyżej niż do brzucha zwierzaka. Gdy cała okrywa włosowa yorka jest już dostatecznie nawilżona, możemy nanieść szampon. Róbmy to ostrożnie, uważając, by nie połamać i nie zniszczyć włosa. By dogłębnie oczyścić i odżywić szatę, szampon powinniśmy zaaplikować dwukrotnie. Po każdym myciu sierść trzeba bardzo dokładnie spłukać. Na koniec warto zastosować odżywkę. Zwykle po nałożeniu pozostawia się ją na sierści na kilka minut, a następnie spłukuje.
Po kąpieli musimy za pomocą ręcznika osuszyć psiaka. Nie wolno przy tym pocierać sierści, bo mogłoby to doprowadzić do powstania kołtunów. Aby pozbyć się nadmiaru wody, po odciśnięciu włosa, można na chwilę owinąć yorka w suchy ręcznik. Na koniec należy wysuszyć psiaka za pomocą suszarki o chłodnym i delikatnym nawiewie. W czasie suszenia warto przeczesywać sierść szczotką włosianą. Później wystarczy już tylko wymodelować psią szatę i gotowe – nasz pupil z pewnością będzie prezentował się zjawiskowo.
Do pielęgnacji sierści yorkshire terrierów należy używać specjalnie dobranych kosmetyków. Można sięgnąć po uniwersalne szampony i odżywki dla psów długowłosych lub preparaty dedykowane yorkom. Kosmetyki dla yorkshire terrierów powinny podkreślać naturalną strukturę ich szaty. Warto zdecydować się na specyfiki nabłyszczające, nawilżające, wygładzające, uelastyczniające i zmiękczające. Często dobrze sprawdzą się również kosmetyki z naturalnymi ekstraktami – przeznaczone dla psów wrażliwych. U yorków warto okresowo stosować szampony i odżywki regenerujące oraz wzmacniające włos. Pomocne będą też preparaty ograniczające elektryzowanie i plątanie się sierści.
↓ KOSMETYKI DLA YORKA ↓
Zdjęcie: © yulia-zl18 — stock.adobe.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Urlop nad morzem to jedna z najpopularniejszych form letniego wypoczynku. Jeśli w tym roku zabierasz ze sobą pupila, sprawdź koniecznie, jak przygotować się na wyjazd nad morze z psem. Podpowiadamy,...
Dla niektórych właścicieli spacer z czworonogiem jest tylko przykrym obowiązkiem. Warto jednak spojrzeć na to z nieco innej perspektywy, w końcu wspólna przechadzka może być doskonałą okazją do zabawy z...
Któż z nas nie zna tego problemu? Kiedy przygarnialiśmy psiaka pod swój dach, obiecywaliśmy sobie, że nie pozwolimy, aby wolno mu było dosłownie wszystko. Robiliśmy plany. Może nawet spisaliśmy sobie...