Sklep online
Sklep online

Jak opiekować się myszką?

Myszy domowe », kiedyś rzadko hodowane, dziś cieszą się coraz większą popularnością. Są wyjątkowo przyjazne, towarzyskie, a do tego bardzo inteligentne. Hodować może je niemal każdy, bo ich utrzymanie nie jest kosztowne, a opieka nie sprawia większych kłopotów. Mimo to warto wiedzieć co nieco o potrzebach tego gryzonia. W jakich warunkach czuje się najlepiej? Czym karmić mysz, by zawsze dopisywało jej zdrowie i dobre samopoczucie?

Hodowla myszy – najważniejsze informacje

Warto pamiętać, że myszy to gryzonie niezwykle społeczne. Najlepiej czują się w grupie, a pozbawione towarzyszy szybko stają się płochliwe, nerwowe i zestresowane. Dlatego właśnie zaleca się zakup przynajmniej dwóch osobników, które dotrzymają sobie towarzystwa, gdy my nie będziemy mogli poświęcać im uwagi. Miejmy jednak na uwadze, że myszy szybko się rozmnażają, więc decydując się na parkę lepiej wybrać osobniki tej samej płci, pochodzące z tego samego miotu.

Wyprawka dla myczy – co będzie nam potrzebne?

Zanim gryzoń trafi w nasze ręce, powinniśmy zorganizować dla niego odpowiednią przestrzeń w naszym domu. Pierwszą rzeczą, o której musimy pomyśleć jest więc zakup bezpiecznego i przestronnego lokum. Klatka dla myszek » powinna być dosyć duża, ponieważ gryzonie te są bardzo energiczne i ruchliwe. Jej minimalne wymiary to 40x25x35cm, ale im będzie większa, tym lepiej będą się w niej czuły gryzonie. Jeśli zamierzamy opiekować się więcej niż jednym osobnikiem, to klatka powinna być odpowiednio większa, najlepiej piętrowa. W przypadku myszy dobrze sprawdzają się klatki z wysoką kuwetą lub połączone z akwariami. Gryzonie lubią kopać w podłożu, a nieco wyższe boki ograniczą rozsypywanie ściółki dookoła.

↓ KLATKA DLA MYSZY ↓

Dno klatki należy wysypać ściółką. Mogą to być trociny lub specjalny pellet, czyli drobno zmielony granulat (poczytaj więcej o pellecie dla gryzoni KLIK). Gryzoniom dobrze się po nim chodzi, a co więcej dużo lepiej pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Jeśli decydujemy się na trociny, to wybierzmy te odpylone, by nie podrażniały oczu myszy.

↓ PELLET DLA MYSZY ↓

Wewnątrz klatki powinna znaleźć się także ceramiczna miska na pokarm oraz poidełko na wodę. Niezbędnym elementem mysiego lokum jest również domek, pełniący rolę azylu i bezpiecznego schronienia. Najlepiej wybierać domki drewniane lub ceramiczne z kilkoma otworami, zapewniającymi dobry przepływ powietrza.

↓ DOMEK DLA MYSZY ↓

Jak karmić mysz?

Myszy zalicza się do grupy zwierząt wszystkożernych, ale podstawą ich diety powinna być odpowiednio dobrana mieszanka zbóż oraz ziaren. W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy gotowe pokarmy dla myszy », ze starannie dobranymi gatunkami nasion oraz zdrowymi dodatkami, w postaci orzechów, suszonych warzyw i owoców. Wybierając karmę warto sięgać po produkty jak najbardziej naturalne, bez sztucznych dodatków, takich jak konserwanty czy barwniki.

↓ POKARMY DLA MYSZY ↓

W jadłospisie gryzonia powinny znaleźć się także świeże warzywa i owoce, będące ważnym źródłem witamin i składników mineralnych. Myszy możemy podawać między innymi jabłka, banany, marchew oraz pietruszkę. Raz na jakiś czas zaserwujemy także truskawki, maliny, pomidory, szparagi czy pasternak.

↓ SIANO DLA MYSZY ↓

Ważnym składnikiem mysiej diety są także suszone zioła (poczytaj więcej o ziołach dla myszy KLIK) , świeże siano oraz gałązki drzew owocowych. Produkty te są źródłem włókna roślinnego, a ponadto pełnią rolę naturalnego pilnika, na którym gryzoń regularnie ściera swoje zęby. Jeśli chodzi o gałązki, to najlepiej sprawdzają się te z drzewek owocowych, zwłaszcza jabłoni oraz gruszy.

↓ ZIOŁA DLA MYSZY ↓

Zabawki dla myszy

Opieka nad myszą polega także na zapewnieniu jej optymalnych warunków do prawidłowego rozwoju oraz realizowania swoich naturalnych instynktów. Sposobem na to jest wyposażenie klatki gryzonia w kilka przydatnych zabawek i gadżetów. Jedną z ulubionych mysich zabawek jest kołowrotek, który zapewnia zwierzakowi odpowiednią dawkę ruchu i pozwala mu rozładować nadmiar energii. To bardzo ważne zważywszy na to, że gryzoń większość czasu spędza w klatce, czyli na bardzo ograniczonej przestrzeni. Jeśli chodzi o wybór kołowrotka, to najlepiej sprawdzają się te zabudowane, to znaczy bez szpar pomiędzy szczebelkami. Są bezpieczniejsze dla gryzonia, bo nie stwarzają ryzyka, że mysia łapka lub ogon połamią się lub zranią podczas zabawy.

↓ TUNELE DLA MYSZY ↓

W klatce myszy warto umieścić także kilka tuneli, drabinek i podestów. Im bardziej urozmaicona będzie przestrzeń, tym lepiej. Pamiętajmy też, że myszy uwielbiają drążyć korytarze, więc zadbajmy o odpowiednią warstwę ściółki.

↓ ZABAWKI DLA MYSZY ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Zdjęcie: © kyslynskyy — stock.adobe.com

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Domek dla chomika – jaki będzie najlepszy?

Każdy chomik potrzebuje nie tylko klatki, ale również o wiele bardziej intymnego miejsca, czyli domku. Urządzi sobie w nim posłanie, już według własnego gustu, korzystając z materiałów, które dostarczymy mu...

Czytaj więcej
Dieta świnek morskich

Odpowiednio skomponowana dieta to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia świnki morskiej. Niedobory kluczowych składników odżywczych mogą szybko doprowadzić do poważnych powikłań, dlatego warto wiedzieć, co dokładnie powinno wchodzić w skład...

Czytaj więcej
Co zrobić, gdy fretka gryzie?

Fretki to na ogół spokojne i łagodne zwierzaki. Nie można jednak zapominać, że posiadają te same drapieżne instynkty, co ich dzicy krewni. Gryzienie, w wielu sytuacjach, jest dla fretek zupełnie...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Dziękuję ? bardzo pomogło przed zakupem.
    Wszystkie rady się sprawdziły ?. Kocham tę stronę!

  2. Dziękuję ? bardzo pomogło przed zakupem.
    Wszystkie rady się sprawdziły ?. Kocham tę stronę!

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram