Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Czy trzeba dokarmiać ptaki zimujące? Zdania na ten temat są podzielone. Jedni uważają, że jest to absolutnie niepotrzebne, ponieważ ptaki zimujące doskonale dają sobie radę same, a dokarmiając, tylko je uzależniamy od podawanego przez człowieka pożywienia. Inni natomiast twierdzą, że powinniśmy to robić, by pomóc im przetrwać zimę. Jedno jest jednak pewne, a mianowicie to, że dokarmiać trzeba z głową. Nie można tego robić byle gdzie i byle jak, a przede wszystkim nie podawać ptakom do jedzenia byle czego. Ważne jest również, by karmić systematycznie, jeśli już się zaczęło to robić.
https://kakadu.pl/blog/wordpress/dokarmianie-ptakow-zima/
Wybór odpowiedniego miejsca na dokarmianie ptaków zimujących i sposób, w jaki to robimy wbrew pozorom jest bardzo ważny. Rozrzucone na osiedlowym trawniku rozmiękłe kawałki chleba lub co gorsza reszki z obiadu na pewno nie wyglądają estetycznie i nic dziwnego, że taki sposób dokarmiania ptaków budzi tylko sprzeciw mieszkańców i rady osiedla. Nie mówiąc już o tym, że ptaki są ciągle płoszone przez przechodzących ludzi i biegające psy.
Podczas jedzenia ptaki powinny mieć zapewniony spokój i poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza gatunki płochliwe z natury, które nie zbliżą się do karmnika, jeśli będą czuły się zagrożone. Zatem na miejsce dokarmiania ptaków najlepiej wybrać teren zaciszny i położony z dala od ulic oraz chodników, którymi często chodzą ludzie. W ten sposób, ani my nie będziemy skrzydlatym stołownikom przeszkadzać, ani one nam.
Wskazane jest również to, by miejsce karmienia osłonięte było od wiatru. Jednocześnie jednak ptaki muszą mieć do niego łatwy dostęp i co najważniejsze możliwość ucieczki w razie zagrożenie. Drapieżcy szybko uczą się, że karmnik dla ptaków jest doskonałym miejscem polowania, ponieważ gromadzą się przy nim liczne potencjalne ofiary. Powinien być on więc tak usytuowany, by drapieżne ptaki i koty nie miały możliwości zaczajenia się w jego pobliżu.
Przy dokarmianiu ptaków zimą równie ważny jest odpowiedni karmik, który można zrobić samemu lub kupić np. w sklepach zoologicznych Kakadu. W każdym przypadku musi mieć odpowiednią konstrukcję. Niezbędny jest na przykład daszek, który powinien być dostatecznie duży, by chronił ptasie jedzenie przed zasypaniem śniegiem i deszczem.
Ptaki powinny mieć łatwy dostęp do wnętrza karmnika i tym samym znajdującego się w nim pokarmu, ale jednocześnie nic nie może ograniczać im możliwości ucieczki, gdyby zostały zaatakowane przez jakiegoś drapieżnika. Dostęp do środka powinny mieć tylko te ptaki, dla których karmnik jest przeznaczony. Jeśli zamierzamy dokarmiać jedynie ptasi drobiazg, czyli wróble, sikorki i im podobne gatunki, konstrukcja karmika powinna uniemożliwić wyjadanie pokarmu przez większe ptaki.
Idealny karmik dla ptaków powinien być rozkładany lub przynajmniej mieć wysuwane dno. Niestety ptasi stołownicy potrafią wewnątrz karmnika nieźle nabrudzić, więc wskazane jest regularne jego czyszczenie. Spożywanie pokarmu wymieszanego z odchodami z pewnością nie wyjdzie korzystającym z karmika ptakom.
↓ KARMNIKI DLA PTAKÓW ↓
I wreszcie ostania, choć wcale nie najmniej istotna sprawa: czym karmić ptaki zimujące? Resztki ze stołu z pewnością się nie nadają. Głodne ptaki mogą je zjeść, ale na zdrowie im to raczej nie wyjdzie. Podobnie jest z białym, przetworzonym chlebem, który może doprowadzić do chorób układu pokarmowego, a nawet śmierci. Również nie podawajmy ptakom żadnych ciast, ponieważ zawierają one dużo cukru i wiele innych nieodpowiednich dla tych zwierzaków składników.
Rodzaj podawanego pokarmu zależy od tego, jacy ptasi goście odwiedzają nasz karmnik. Wróblom, trznadlom, dzwońcom wysypujemy drobne ziarno i słonecznik. Gołębie, kawki oraz gawrony zjedzą grube kasze i pszenicę. Sikorkom natomiast możemy zawiesić kawałek słoniny, byle była bez przypraw i nie zjełczała. Bardzo dobrym pokarmem dla wielu ptaków są też zebrane jesienią owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustru, porzeczek, jagód albo aronii. Lepiej je magazynować mrożone niż suszone. Oczywiście przez podaniem musimy je rozmrozić.
Dobrym pożywieniem dla naszych ptasich stołowników są również gotowe mieszanki ziaren, które możemy kupić w sklepach zoologicznych Kakadu. Ponadto możemy zdecydować się także specjalne kolby i kule tłuszczowe, które są mieszanką tłuszczu i nasion.
↓ POKARMY DLA PTAKÓW ZIMUJĄCYCH ↓
Zdjęcie: © fotoparus - stock.adobe.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Papugi to zwierzęta o silnie zakorzenionej potrzebie kontaktów społecznych. W naturze ptaki te żyją w grupach i chętnie angażują się w interakcje z innymi osobnikami. Towarzystwo innych papug daje pierzastym...
Kanarki śpiewające od wieków słyną ze swej niezwykłej muzykalności. Właśnie ze względu na tę niebywałą umiejętność chętnie wybieramy je na swych domowych towarzyszy. Konkursy ptasiej piękności to rozrywka nie dla...
Papugi faliste, to ptaki niezwykle sympatyczne i towarzyskie. Przeważnie są radosne i pełne energii. Lubią się bawić i ciekawie zaglądają w każdy kąt, a ich hałaśliwe poćwierkiwanie wypełnia cały dom....