Sklep online
Sklep online

Gdy pies ciągle się drapie


Środki przeciwpasożytnicze dla psa kup w e-sklepie Kakadu »

Każdego psa od czasu do czasu może swędzieć skóra i musi się podrapać. Jest to zupełnie normalne zjawisko, nie musimy się nim przejmować. Niepokojącym sygnałem powinno być dla nas natomiast nadmierne, uporczywe drapanie się po całym ciele lub w jednym miejscu.

Dlaczego pies ciągle się drapie?

Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, musimy ustalić, dlaczego nasz pies się drapie. Niestety przyczyn może być wiele, a nie wszystkie jesteśmy wstanie stwierdzić „gołym okiem”.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy nasz zwierzak nie złapał gdzieś pasożytów zewnętrznych. Najbardziej rozpowszechnionym ektopasożytem psów jest oczywiście pchła. Najczęściej psy zarażają się nią od innych zwierząt, przede wszystkim od innych psów, jednak jaja pcheł możemy przynieść do domu my sami, np. z piwnicy, razem ze starymi rzeczami.

Innymi „popularnymi” pasożytami zewnętrznymi są kleszcze, które nie trudno spotkać w ciepłych miesiącach roku na łąkach i w lasach, oraz wszy, świerzbowce i nużeńce. Te trzy ostatnie powodują nie tylko swędzenie, ale i zaczerwienienia skóry oraz wypadanie sierści.

Środki przeciw pchłom i kleszczom dla psa

Jeśli wykluczyliśmy wymienione pasożyty, szukamy innej przyczyny drapania. Niestety, musimy wziąć pod uwagę choroby skóry o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym. O ile obecność pcheł czy wszy łatwo stwierdzić samemu, o tyle w tym przypadku trafną diagnozę postawić może tylko lekarz weterynarii.

Inną, bardzo częstą ostatnimi czasy, przyczyną uporczywego drapania są alergie. Wiele psów jest na coś uczulonych, podobnie jak ludzie. Czasem nawet trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną choroby. Do najczęstszych należą jednak alergie pokarmowe.

Co zrobić, gdy pies ciągle się drapie?

„Leczenie drapania” polega więc na usunięciu jego przyczyny. Może być to bardzo łatwe, ale bywa, że trwa miesiącami.

Stosunkowo łatwo pozbyć się pasożytów zewnętrznych takich, jak pchły, kleszcze i wszy. W sklepach zoologicznych Kakadu » dostępnych jest wiele środków do ich zwalczania, począwszy od szamponów, a na kropelkach skończywszy. Część z nich stosujemy bezpośrednio na zwierzę, inne służą do zwalczania niepożądanych gości w otoczeniu psa.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu przeciw pchłom i innym ektopasożytom pamiętajmy, by dokładnie przeczytać ulotkę, ponieważ używając ich niewłaściwie możemy psu bardzo zaszkodzić. Nieco trudniej pozbyć się świerzbowców czy nużeńców. Niezbędna będzie pomoc lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie środki.

↓ ŚRODKI PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA PSA ↓

Leczenie weterynaryjne jest konieczne również w przypadku, gdy nasz pies cierpi na choroby o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Po określeniu czynnika chorobotwórczego weterynarz zaleci odpowiednie środki do stosowania ogólnego i miejscowego.

Niestety w wielu przypadkach leczenie może być bardzo trudne i długotrwałe. Tak jest, na przykład, w przypadku gronkowców. Pamiętajmy, bardzo ważne jest to, byśmy nie podejmowali leczenia na własną rękę. Nawet jeśli nie zaszkodzimy psu bezpośrednio, możemy uodpornić bakterie czy grzyby na leki, przez co utrudnić dalsze leczenie.

Jeśli wykluczyliśmy już, przy pomocy lekarza weterynarii, wszystkie inne przyczyny uporczywego drapania się przez psa, musimy wziąć pod uwagę alergię. Najpierw jednak trzeba stwierdzić, co ją wywołuje. I w tym przypadku konieczna może okazać się wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Najłatwiej zaradzić alergiom pokarmowym, eliminując z diety psa czynnik alergiczny. Wiele psów nie toleruje np. zbóż i mięsa drobiowego. Podajemy wówczas psu specjalną karmę dla alergików, która nie ich nie zawiera. Kupujemy też tylko przysmaki dla psów alergików ».

Niezależnie od tego, co wywołuje nadmierne drapanie, jego przyczynę koniecznie trzeba wyeliminować. Nie leczona może mieć bardzo przykre konsekwencje. Nawet tak pozornie „niewinne” ektopasożyty, jak pchły mogą osłabić organizm psa, przyczynić się do wypadania włosów, albo jeszcze gorzej!

↓ KARMA DLA PSA Z ALERGIAMI POKARMOWYMI ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Pielęgnacja uszu psa

Uszy to niezwykle wrażliwy fragment ciała naszego czworonożnego pupila. Szczególnie psiakom z długimi, swobodnie zwisającymi uszami oraz psim alergikom często doskwierają mało przyjemne zakażenia. Zapanowanie nad tym zdrowotnym problemem nie...

Czytaj więcej
Jak oduczyć psa żebrania przy stole?

Psiak to przyjemny domowy towarzysz, zdarzają się jednak sytuacje, w których swym właścicielom przysparzać może on nieco problemów. O przyjemnych i upływających w spokoju rodzinnych obiadach zdołałeś już zapomnieć? Nic...

Czytaj więcej
Rekordy Guinessa – psy

Rekordy wpisane do księgi Guinnesa zawsze robią wrażenie. Niektóre z nich zaskakują tym bardziej, kiedy dokonują ich czworonogi! Jakiego wieku dożył najstarszy pies świata? Ile piłek potrafi złapać pies w...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Zgadzam się, u mojego psa to były pasożyty! Teraz zawsze go zabezpieczam np sprayem, bo to już leciwy staruszek, boje się że bym tego nie przetrwał drugi raz.

  2. Nasz piesek za każdym razem gdy wykąpie się jeziorze obojętnie jakim to w ten sam dzień już wieczorem zaczyna się niemiłosiernie drapać rano na spacerze saneczkuje po chodniku . Koło odbytu robi mu się biały nalot i trzeba z nim jechać do weta na zastrzyk bo biedny cierpi niemiłosiernie tabletki nie pomagają . W tym roku był z nami nad wodą 3 razy (za każdym razem mieliśmy nadzieję , że nic mu nie będzie. Kocha pływać) okazało się, że 3 razy kończyło się to wizytą u weterynarza. Chyba już do końca życia nie popływa sobie :>(

    1. Zróbcie mu mini basen z woda na podwórku

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram