Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nazywana również amadyną zebrowatą. Należy do najbardziej popularnych ptaków ozdobnych na całym świecie. Ma wesołe usposobienie, małe wymagania i łatwo się rozmnaża. Utrzymanie tych ptaków nie obciąża domowego budżetu.
Ojczyzną zeberek jest Australia, ale wszystkie sprzedawane w sklepach osobniki pochodzą z hodowli.
Zeberki są niewielkimi ptakami, osiągającymi około 10 centymetrów długości (razem z ogonem).
Dzikie osobniki są szarawe z jasnym brzuchem. Samce mają pomarańczowe policzki i charakterystyczne prążki na piersi, boki ich ciała są brązowe.
W niewoli wyhodowano liczne odmiany barwne. Znane są również odmiany czubate, czyli z tzw. koroną lub półkoroną.
Średnia długość życia zeberek wynosi pięć lat.
Zeberki są spokojnymi, a nawet nieco płochliwymi ptakami. W swoim naturalnym środowisku żyją w dużych grupach.
Nie są specjalnie hałaśliwe. Ich ciche ćwierkanie raczej trudno uznać za śpiew, ale raczej jest przyjemne dla ucha. Przy odrobinie cierpliwości można je oswoić.
Ptaki są niewielkich rozmiarów, co nie oznacza, że można je trzymać w małych klatkach dla ptaków. Szczególnie, że powinny żyć w grupach, ewentualnie parami.
Jako podstawę podajemy im pokarm dla małych ptaków egzotycznych. Urozmaiceniem jest zielenina i soczyste owoce.
U większości odmian barwnych samiec i samica wyraźnie różnią się od siebie: samca można rozpoznać po wzorze na szyi i piersi i pomarańczowych plamach na policzkach.
Jednak u niektórych odmian, np. białej, takich różnic nie znajdziemy. Wówczas pewną wskazówka może być ubarwienie dzioba i nóg: ich czerwona barwa jest bardziej intensywna u samców.
Zeberki zazwyczaj łatwo przystępują do lęgów. W klatce należy zawiesić budkę lub specjalny wiklinowy koszyk dla małych łuszczaków. Po założeniu jajeczek pary nie rozdzielamy.
Zeberki zaliczane są do rodziny astryldów w obrębie rzędu wróblowych. Ich bliskimi krewniakami są na przykład mewki japońskie i amadyny, a dalszymi kuzynami wróble.
W literaturze można spotkać się z dwoma nazwami systematycznymi: Taeniopygia guttata lub Poephila guttata
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: wróblowate
Podrząd: śpiewające
Rodzina: astryldy
Rodzaj: Taeniopygia (Poephila)
Gatunek: Taeniopygia guttata syn. Poephila guttata (zeberka, amadyna zebrowata)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Budki lęgowe przeznaczone są dla tych ptaków, które w naturze zakładają gniazda w dziuplach. Należą do nich przede wszystkim papugi. A oprócz nich: zeberki, żaroczuby, gwarki, błyszczaki, tukany, dzioborożce i...
Modrolotki nazywane są popularnie kozami lub papugami kozimi ze względu na wydawane dźwięki, które mają podobno przypominać meczenie kóz. Środowisko naturalne modrolotek W naturze modrolotki zamieszkują Nową Zelandię. Wygląd modrolotek...
Choć papugi znane były już w starożytnym Egipcie, to wciąż skrywają przed nami wiele tajemnic. Naukowcy i behawioryści wciąż prowadzą badania nad umiejętnościami tych wyjątkowych ptaków, ich inteligencją i zdolnościami....