Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Gorsze dni przytrafiają się również naszym czworonogom. Bywa, że zwierzaki są jakby mniej aktywne, mniej skore do zabawy, a najchętniej przez cały dzień wylegiwałyby się na posłaniu. Nic ma w tym nic złego pod warunkiem, że taki spadek psiej formy nie trwa zbyt długo. Trzeba pamiętać, że nadmierna senności, apatia czy osowiałość u psa mogą być objawami wielu poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli niechęć do aktywności u psa trwa dłużej niż dobę, należy skontaktować się z weterynarzem.
Odmienne zachowanie czworonoga prawie zawsze wskazuje na pogarszający się stan zdrowia lub kondycji pupila. Zdrowy pies jest wesoły i pełen energii, aktywnie uczestniczy w tym co dzieje się w jego otoczeniu, chętnie się bawi i wychodzi na spacery. Jeśli zwierzak, który na co dzień zachowywał się podobnie nagle staje się ospały i osowiały, należy zacząć bacznie go obserwować i czujnie wypatrywać kolejnych zmian lub objawów. Jeśli obok nadmiernej ospałości pojawią się także inne niepokojące symptomy, takie jak brak reakcji na bodźce, niechęć do zabawy i spacerów, brak apetytu (dowiedz się więcej an temat przyczyn braku apetytu u psa KLIK), gorączka lub częstsze niż zwykle oddawanie moczu, to znak, że z psem dzieje się coś niedobrego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zabrać go do kliniki weterynaryjnej.
Choroba to pierwsze co nasuwa się na myśl, gdy nasz pupil zachowuje się inaczej niż zwykle. Widoczny spadek energii oraz niechęć do jakiejkolwiek aktywności i interakcji z właścicielem rzeczywiście może wskazywać na problemy zdrowotne. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja z weterynarzem, który oceni stan pupila i postawi diagnozę. Wizyta w lecznicy jest niezbędna, jeśli osłabieniu towarzyszą inne objawy. Szczególnie niepokojącymi symptomami są wymioty, biegunka lub krew widoczna w odchodach. Pamiętajmy, że im szybciej poznamy przyczynę problemu i wdrożymy właściwe leczenie, tym większe szanse ma nasz pupil na powrót do zdrowia i pełni sił.
Na zachowanie psa wpływają także zmiany zachodzące w jego otoczeniu. Szczególnie dotkliwa dla czworonoga może być utrata ukochanego właściciela lub innego zwierzaka, z którym pies był mocno związany. Nagłe zniknięcie opiekuna lub towarzysza może spowodować zmianę w zachowaniu psa, wywołać zniechęcenie, apatię, a nawet depresję.
Osowiałość u psa i ogólne nagłe obniżenie nastroju może być także wynikiem podawania nieodpowiednich lekarstw. Pamiętajmy, że niemal każdy środek farmakologiczny może powodować pewne skutki uboczne. Jeśli nasz pupil zażywa jakieś leki, a w jego zachowaniu zauważyliśmy niepokojące zmiany, warto uważnie przeczytać ulotkę lub od razu skonsultować się z weterynarzem. Być może konieczna będzie zmiana podawanych środków na inne, o łagodniejszym działaniu.
Otępienie, zniechęcenie i ospałość to także częste objawy zatrucia substancjami toksycznymi. Dla naszych zwierzaków najgroźniejsze są różnego rodzaju substancje chemiczne, których często używamy w naszych domach lub ogrodach. W okresie letnim należy uważać zwłaszcza na wszelkiego rodzaju środki do nawożenia roślin. Połknięcie takiego preparatu może skończyć się tragicznie dla czworonoga.
Jako właściciele czworonogów jesteśmy całkowicie odpowiedzialni za ich zdrowie, kondycję oraz samopoczucie. Oczywiście nie każdy z nas jest doświadczonym hodowcą i raczej nie posiadamy specjalistycznej wiedzy weterynaryjnej, ale to my znamy najlepiej swoje zwierzaki, więc żadna niepokojąca zmiana w ich zachowaniu nie powinna nam umknąć. To ogromnie ważne, ponieważ im wcześniej zauważymy, że z pupilem dzieje się coś złego, tym większe będą jego szansę na powrót do zdrowia.
Jeśli nasz pupil od pewnego czasu zachowuje się inaczej niż zwykle, jest osowiały, senny lub apatyczny i niechętnie reaguje na bodźce płynące z otoczenia, powinniśmy przede wszystkim uważnie go obserwować. Warto zwrócić uwagę na wygląd pupila i zmierzyć mu temperaturę. Prawidłowa temperatura ciała czworonoga wynosi około 37,5-38 stopni Celsjusza. Wyższa wskazuje na stan podgorączkowy, a temperatura sięgająca powyżej 41,5 stopnia uważana jest za stan krytyczny. Jeśli zwierzak ma gorączkę, wykazuje inne niepokojące objawy lub stan otępienia i niechęci do aktywności utrzymuje się dłużej niż dobę, należy niezwłocznie zabrać go do weterynarza.
↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Zdecydowana większość domowych psiaków musi mieć przycinane pazury. Zwierzak spędzający czas w mieszkaniu bądź na okalającej dom trawie, nie potrafi sam utrzymać paznokci w dobrym stanie. Zbyt długie pazury powodować...
Każdy psiarz wie, jak trudnym nieraz zadaniem bywa wybór właściwej karmy dla czworonoga. Zadanie to staje się jeszcze trudniejsze, gdy w grę wchodzą problemy, takie jak alergia pokarmowa czy nietolerancja...
Coraz więcej właścicieli psiaków przekonuje się do tego, że odchody zostawione przez pupila to także ich sprawa i że trzeba je sprzątać. W przeciwnym razie niedługo będziemy mieli wszystkie trawniki,...