Topniejące ceny w Kakadu Zoo!
Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Sierść zdrowego i zadbanego psa powinna być lśniąca i mocna. Jeśli taka nie jest, nasz pies może być niedożywiony lub chory, dlatego warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Powinniśmy zadbać również o jego dietę – na dobrej jakości karmie dla psa nie należy oszczędzać. A do pielęgnacji sierści używać dobrych szamponów i odżywek dla psów.
Matowa sierść u psa, łamliwy włos, nadmierne linienie mogą być oznaką wielu chorób, z których najbardziej prawdopodobna jest alergia pokarmowa.
Nadwrażliwość na niektóre składniki diety jest niestety dosyć częstą przypadłością naszych pupili. Najczęściej wywołują ją mięso drobiowe, nabiał oraz zboża, takie jak pszenica lub jęczmień.
Jedynym właściwie rozwiązaniem problemów z alergią pokarmową u psa jest wyeliminowanie z jego diety wszystkich alergenów, czyli produktów, które powodują nadwrażliwość skóry. W sklepach zoologicznych możemy dostać karmy dla psów alergików, czyli karmy bez drobiu dla psów lub karmy bez zbóż dla psów. Serwujmy mu też wyłacznie przysmaki dla psów alergików.
Przed zakupem karmy, koniecznie musimy przeczytać jej skład. Napis na opakowaniu informujący nas o tym, że karma jest na przykład z jagnięciną, nie oznacza jeszcze, iż nie zawiera ona innych gatunków mięs.
Matowa sierść psa jest również bardzo często objawem złego odżywiania. Może to być przykładowo zbyt niska zawartość lub zła jakość białka w pokarmie. Pamiętajmy, że właśnie ono podstawowym budulcem włosów.
Zdrowe włosy to przede wszystkim zdrowa skóra. I znów, jeśli jej zły stan nie jest spowodowany chorobą, głównym czynnikiem jest niewłaściwa dieta psa. Przede wszystkim niedobór niektórych mikroelementów, takich jak cynk i miedź, oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.
W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne preparaty witamino-mineralne dla psów, które są tak skomponowane, by odżywiać skórę i włosy. Dostarczają psiemu organizmowi nienasycone kwasy tłuszczowe, mikroelementy oraz biotynę i inne niezbędne witaminy.
Pamiętajmy, by przed zastosowaniem preparatów witaminowo-mineralnych skonsultować się z lekarzem weterynarii, by uniknąć przedawkowania. Generalnie zwierzęta żywione najlepszej jakości suchymi karmami dla psów nie muszą otrzymywać suplementów.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Topniejące ceny w Kakadu Zoo!
Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Każde zaburzenie w funkcjonowaniu wątroby to bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia czworonoga. Schorzenia tego narządu szybko odbijają się na pracy całego psiego organizmu. Nasz pupil może jednak uniknąć wielu problemów,...
Mała urocza kuleczka wprowadza do domu mnóstwo radości. Ale... nieraz wprowadza też bałagan, siejąc zniszczenie i gryząc wszystko, co znajdzie się w jej zasięgu – przede wszystkim meble. Widok szczeniaka,...
Wraz z wiekiem w organizmie czworonoga zachodzą pewne nieodwracalne zmiany, związane z naturalnym cyklem życia i starzenia. W związku z tym zmieniają się także potrzeby naszego pupila, jego tryb życia...