Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Regularne sprzątanie kociej toalety » to jeden z podstawowych obowiązków każdego właściciela. Brudna i zapuszczona kuweta wydziela przykry zapach, a co gorsza stanowi znakomite miejsce do rozwoju groźnych, chorobotwórczych bakterii. Warto dodać, że wśród kotów zdarzają się też ekstremalne czyściochy, które nie wejdą drugi raz do kuwety, z której raz już korzystały. Jeśli nie chcemy, by pupil załatwiał swoje potrzeby gdzie indziej, zadbajmy o należytą czystość i higienę jego toalety.
Dbając o stan kociej kuwety, zapewniamy komfort nie tylko pupilowi, ale także sobie. Nieusuwane regularnie odchody wydzielają trudny do zniesienia fetor, a przepełniona i cuchnąca kuweta odstręcza również samego kota. Zniechęcony pupil z pewnością poszuka sobie innego miejsca do załatwiania swoich potrzeb. Chyba nikt z nas nie lubi sprzątać takich niespodzianek, lepiej więc codzienne wybierać nieczystości i brudny żwirek z kuwety mruczka. Niezbędna do tego będzie specjalna łopatka, dzięki której usuniemy tylko zbrylone odchody. W takiej szufelce znajdują się otwory, przez które wypadną czyste granulki, nadające się jeszcze do użycia. Gdy zrobimy już porządek, łopatkę należy umyć, a nieczystości wyrzucić. Gdzie? To zależy od rodzaju żwirku.
Na rynku znajdziemy kilka rodzajów żwirków dla kotów », a tego wybór właściwego ma dosyć duże znaczenie. Niektóre produkty posiadają właściwości zbrylające i pochłaniające przykry zapach. Warto wybrać właśnie taki, ponieważ jest dużo bardziej praktyczny i łatwiej usunąć go z kuwety. Co więcej granulki absorbujące zapach mogą zwalniać nas z obowiązku codziennego sprzątania kuwety. Oczywiście nie możemy całkiem zaniechać naszych obowiązków lub odkładać ich w nieskończoność. Kocią toaletą trzeba mieć na oku, a jeżeli żwirek jest widocznie zawilgocony i przykleja się do ścian pojemnika, to znak, że trzeba go wymienić.
Od rodzaju żwirku będzie zależało również to, gdzie wyrzucimy uprzątnięte nieczystości. W sklepach zoologicznych znajdziemy żwirki, które można spłukać w toalecie. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie, jeśli mieszkamy w bloku. Niestety żwirki bentonitowe i silikonowe zupełnie się do tego nie nadają. Wymieniając granulki tego rodzaju, powinniśmy użyć specjalnych woreczków na odchody, które następnie wyrzucimy do kosza (dowiedz się czym różni się żwirek sylikonowy od innych żwirków KLIK).
↓ ŻWIRKI DLA KOTA ↓
Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy dokładnie wymyć kuwetę i napełnić ją świeżym żwirkiem. Gruntowne porządki zaczynamy od usunięcia całej zawartości pojemnika. Jeśli granulki przykleiły się ścianek, możemy namoczyć kuwetę we wrzątku. Do czyszczenia kociej toalety nadadzą się zwykłe, domowe środki czystości, takie jak płyn do naczyń. Pamiętajmy jednak, by wybrany przez nas środek nie miał zbyt silnej woni. Koty nie znoszą, na przykład zapachu amoniaku oraz cytrusów. Intensywnie pachnące detergenty sprawią, że mruczek przestanie korzystać ze swojej toalety. Pamiętajmy także, że niektóre środki mogą uczulić pupila, warto więc sięgnąć po specjalny preparat, przeznaczony do sprzątania kocich kuwet (poczytaj więcej o czyszczeniu kociej kuwety KLIK). Produkty tego typu są zwykle bezzapachowe, dobrze usuwają bakterie i brud, a przede wszystkim nie stanowią zagrożenia dla zdrowia pupila.
Kuwetę czyścimy szczotką z twardym włosiem, następnie wycieramy ściereczką. Gdy pojemnik jest czysty i suchy, napełniamy do nową porcją żwirku.
W sklepach zoologicznych znajdziemy rozmaite modele kuwet dla kotów, począwszy od tych zwykłych, poprzez zabudowane całkowicie lub częściowo, aż po kuwety z podwójnych dnem. Jednak ostatnimi czasy coraz większą popularność cieszą się kuwety samoczyszczące, wyposażone w czujniki ruchu i system neutralizujący zapach. Kuweta jest całkowicie zautomatyzowana, czyści się sama, a niektóre modele można nawet podpiąć do domowej kanalizacji. Wszystkie nieczystości usuwane są z niej na bieżąco, a my nie musimy już zaprzątać sobie głowy codziennymi porządkami.
Niestety nie każdy mruczek idzie z duchem czasu. Większość kotów to tradycjonaliści, którzy mogliby przestraszyć się takiej nowoczesnej toalety i nie chcieć z niej korzystać. Warto też dodać, że automatyczna kuweta to dosyć duży wydatek.
↓ KUWETY DLA KOTA ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Drzwiczki dla kota to wielka wygoda dla zwierzęcia, ale również dla jego opiekuna. Ciągłe otwieranie i zamykanie drzwi, by wpuścić lub wypuścić zwierzaka z domu może być nieco uciążliwe -...
W repertuarze kocich zachowań są i takie, które nieustannie spędzają właścicielowi sen z powiek. Podrapane meble, podarte tapicerki i zniszczone dywany – oto kilka problemów dobrze znanych niejednemu kociarzowi. Drapanie...
Przedstawiamy nowy produkt marki Brylant, który nie dawno pojawił się w naszych sklepach zoologicznych. To nowy żwirek dla kotów: Pył Silikonowy. Ze względu na wyjątkowo drobną granulację polecamy go w...