Żwrki dla kotów

Żwirki dla kotów

Żwirek jest nieodzownym elementem każdej wyprawki dla kota. Przede wszystkim dlatego, że koty mają w zwyczaju zagrzebywać swoje odchody. Ponadto dlatego, że żwirek dla kota pomaga nam utrzymać kocią toaletę w czystości. Nie mówiąc już o tym, że w oczach kota kuweta bez żwirku niczym nie różni się od reszty mieszkania. Znacznie trudniej jest nauczyć kota korzystać z kuwety bez żwirku.

Zazwyczaj uważa się, że zakopywanie odchodów dowodzi zamiłowania kota do czystości. Właściciele kotów często szermują tym argumentem, aby zawstydzić właścicieli nieporządnych psów i wykazać tym samym wyższość kotów nad psami. Okazuje się jednak, że interpretacja zakopywania odchodów jako dowodu nadzwyczajnej schludności kota nie wytrzymuje konfrontacji z życiem. Prawdą jest, że kot zakopuje swoje ekskrementy, aby ukryć ich zapach.

Desmond Morris, Dlaczego kot mruczy, 1996.

Rodzaje żwirków dla kotów

W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele rodzajów żwirków dla kotów różnych producentów. Wcale nie tak łatwo wybrać ten właściwy. Najczęściej o wyborze decyduje gust właściciela.

Większości kotom obojętny jest rodzaj żwirku, byle tylko był, choć może się zdarzyć, że kot z jakiegoś żwirku nie chce korzystać.

Żwirki bentonitowe dla kotów

Żwirki bentonitowe dla kota przypominają drobne kamyczki lub piasek, zależnie od granulacji. Ten rodzaj żwirki kupujemy najchętniej, między innymi dlatego, że są one dostępne w bardzo wielu rodzajach.

Oprócz różnej granulacji, poszczególne żwirki różnią się od siebie także zapachem. Mamy więc żwirki o zapachu lasu, lawendy, zielonych jabłek, czy morza. Oczywiście są także „bezzapachowe”, czyli bez dodatku substancji zapachowych.

Żwirki drewniane dla kotów

Żwirkami drewnianymi nazywa się powszechnie wszystkie żwirki wykonane z włókien roślinnych, nie tylko te produkowane z drewna. Żwirek drewniany dla kota występuje w kilku rodzajach różniących się wyglądem i wydajnością.

Żwirki dla kotów zbrylające się i niezbrylające

W obydwu wspomnianych powyżej rodzajach żwirków, czyli bentonitowych i drewnianych, możemy znaleźć żwirki dla kotów, które się nie zbrylają, jak i takie, które się zbrylają.

Żwirki dla kotów niezbrylające się

Żwirki dla kota nie zbrylające się, jak łatwo zgadnąć, nie zbijają się w bryłki. Po prostu raz na jakiś czas należy cały żwirek wymienić na nowy.

Żwirki dla kotów zbrylające się

Żwirki tego typu mają to do siebie, że pod wpływem moczu zbijają się w bryłki. Zbrylone kawałki wystarczy już tylko wyjąć łopatką i wyrzucić. Dzięki temu łatwiej utrzymać kocią toaletę w czystości. Dzięki temu żwirki zbrylające się są bardzo wydajne.

Żwirki silikonowe dla kotów

Powinno się mówić „silikatowe”, ale utarła się nazwa “żwirki silikonowe”. Wykonane jest ze specjalnego bardzo chłonnego związku chemicznego. Jest bardziej wydajny od innych rodzajów żwirku. Poza tym jest bardzo lekki, co ułatwia transport do domu.

Czy żwirek dla kota można wyrzucać do toalety?

To zależy od rodzaju żwirku. Żwirków bentonitowych raczej nie powinno się wyrzucać do toalety, ponieważ może się ona zapchać. Do toalety można wyrzucać niektóre rodzaje żwirków drewnianych i żwirki silikonowe.

Producenci żwirków umieszczają zwykle na opakowaniu informację o tym, czy ich produkt można wyrzucać do toalety. Jeśli takiej informacji nie ma, lepiej nie ryzykować.

Jest jeszcze jedna sprawa. Nawet jeśli żwirek dla kota można wyrzucać do toalety, to raczej niewielkie jego ilości na raz. Wsypanie całej zawartości kuwety zawsze może się źle skończyć.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu