Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
W sklepach zoologicznych pojawia się coraz więcej preparatów przeznaczonych dla psów aktywnych i uprawiających sport. Pełnowartościowa i dobrze zbilansowana dieta to podstawa, ale może nie wystarczyć, jeśli nasz pupil trenuje wyjątkowo intensywnie, przygotowując się do zawodów sportowych. Takie zwierzaki potrzebują dodatkowej suplementacji, która wzmocni mięśnie i dostarczy im energii. Jednymi z ciekawszych produktów są preparaty zawierające HMB. Co to takiego i kiedy warto podać psu suplement z HMB?
Co kryje się pod tajemniczym skrótem HMB? Otóż jest to po prostu krótsza nazwa beta-hudroksy-beta-metylomaślanu, substancji występującej naturalnie w organizmach zwierząt oraz ludzi. Związek ten jest produktem przemiany aminokwasu znanego jako leucyna, a zatem powstaje w skutek rozpadu i syntezy białek w organizmie. Leucyna jest substancją niezbędną dla organizmu, ponieważ stanowi składnik białek pokarmowych oraz główne źródło HMB, wytwarzanego w mięśniach i wątrobie. W zależności od rasy, masy ciała oraz zawartości leucyny w pokarmie, organizm psa może wyprodukować od 0,25 do nawet 1grama HMB w ciągu dnia. Wydaje się, że to całkiem sporo, a psom prowadzącym typowo kanapowy tryb życia taki zapas HMB z pewnością wystarcza. Niestety czworonogi aktywne oraz sportowe mogą potrzebować dodatkowej suplementacji (poczytaj więcej o suplementach dla psa KLIK), gdyż ich zapotrzebowanie na ten składnik jest dużo większe. Dlaczego?
Na podstawie wieloletnich badań i eksperymentów, miedzy innymi z udziałem psów zaprzęgowych stwierdzono, że HMB jest przede wszystkim środkiem o działaniu anabolicznym oraz antykatabolicznym. Co to oznacza? Otóż, jako anabolik, HMB stanowi budulec tkanki mięśniowej, przyspiesza proces dzielenia się komórek organizmu, a w związku z tym przyczynia się do tworzenia oraz rozbudowy mięśni. Suplementacja HMB powoduje rozrost masy mięśniowej oraz spotęgowanie ich siły i wytrzymałości.
Ponadto preparaty zawierające HMB wykazują działanie antykataboliczne, czyli hamujące rozkład białek w organizmie. Duży wysiłek fizyczny, na przykład podczas intensywnego treningu, może doprowadzić do uszkodzenia mięśni szkieletowych oraz utraty białek, budujących mięśnie. W takich awaryjnych sytuacjach organizm wykorzystuje je jako zapasowe źródło energii, co oczywiście kończy się uszkodzeniami mięśni, spadkiem masy, a także zmniejszeniem siły i wytrzymałości mięśni.
Co prawda organizmy naszych czworonogów same produkują pewne ilości HMB, jednak w niektórych przypadkach dawki te mogą być niewystarczające, jak na potrzeby zwierzaków. Powiedzieliśmy już sobie, że suplementacja preparatami zawierającymi HMB wskazana jest zwłaszcza podczas wyjątkowo intensywnych treningów i wzmożonego wysiłku fizycznego. Psy uprawiające sport potrzebują dodatkowego źródła energii, a ich mięśnie, kości i stawy są bardziej narażone na uszkodzenia. Dodatek HMB do codziennej karmy może znacznie poprawić wydolność i kondycję psa oraz przyśpieszyć regenerację jego organizmu po wysiłku. To samo tyczy się psów pracujących w ciężkich warunkach, na przykład ratowniczych. Od tych zwierzaków oczekuje się siły i dużej wytrzymałości, a suplement z HMB na pewno skutecznie wzmocni cały ich organizm.
Preparaty z HMB warto podawać również starszym psom, które z wiekiem stały się mniej sprawne i odporne na choroby. Na skutek przyspieszenia procesów rozpadu białek dochodzi do znacznego osłabienia mięśni oraz zmniejszenia się ich masy. Czworonożni seniorzy stają się słabsi, miewają kłopoty z poruszaniem się lub wstawaniem z wygodnego posłania. HMB może skutecznie opóźnić procesy starzenia się, a także poprawić wydolność i zdolności ruchowe psów w podeszłym wieku.
Suplementy zawierające HMB przydadzą się również psom borykającym się z chorobami i uszkodzeniami stawów. Zwyrodnienia i dysplazje utrudniają zwierzakom chodzenie i znacznie uprzykrzają im życie. Niechęć do poruszania się powoduje z kolei osłabienie mięśni, szczególnie mięśni nóg, co jeszcze bardziej pogarsza stan zdrowia psa. Wzmocniona preparatami HMB tkanka mięśniowa stanowi podporę dla układu kostno-stawowego, a tym samym hamuje dalszy rozwój zwyrodnień.
Suplementy HMB uważa się za całkowicie bezpieczne i niegroźne dla zdrowia oraz życia naszych czworonogów. Na podstawie przeprowadzonych badań przyjmuje się, że preparaty te nie powodują żadnych skutków ubocznych. Ewentualne nadwyżki substancji są wydalane z organizmów zwierząt wraz z moczem. Niemniej jednak zanim zdecydujemy się podawać pupilowi suplement, warto skonsultować się z weterynarzem. Chociażby po to, by ustalić z nim optymalne dawki, które na pewno pomogą pupilowi, a przede wszystkim nie zaszkodzą.
↓ PREPARATY Z HMB DLA PSA ↓
Źródło: https://zoobranza.com.pl/hmb-w-suplementacji-psiej-diety-jak-to-dziala/
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Zdawać by się mogło, że psy, jak na ssaki przystało, mogą pić mleko. Tymczasem o ile szczenięta jak najbardziej spożywać powinny mleko swych matek, o tyle w przypadku dorosłych psiaków...
Szczekanie jest dla psa czynnością zupełnie naturalną, pozwalającą wyrazić wiele emocji, takich jak nuda, strach czy osamotnienie. Jednak pupil, który szczeka zbyt często i pozornie bez powodu, staje się uciążliwy...
Pirenejski pies górski to duży, majestatyczny zwierzak, obdarzony silnym instynktem obronnym. Jak sama nazwa wskazuje, rasa ta wywodzi się z Pirenejów, gdzie hodowano ją do pilnowania stad owiec. Dziś jednak...