Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nie każdy z nas wybierając się podróż, może oddać komuś pod opiekę ukochanego zwierzaka. Sytuacja ta komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w planach mamy nie krótki wakacyjny wyjazd, a dłuższy pobyt w obcym kraju. Na terenie Europy spokojnie podróżować możemy z domowym czworonogiem. Wystarczy, że zawczasu postaramy się o psi paszport.
Zagraniczny wyjazd ze zwierzakiem wymaga pewnych przygotowań (poczytaj więcej o wakacjach z psem KLIK). Niestety spontaniczne wypady organizowane na ostatnią chwilę w tym wypadku mogą się nie sprawdzić. Gdy z pupilem planujemy podróżować po Unii Europejskiej, sprawa wydaje się całkiem prosta. Zazwyczaj wystarczy ważny paszport dla psa i zawarta w nim informacja o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Podobnie kwestia ta wygląda również wówczas, gdy z czworonogiem pojawić chcemy się w Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Watykanie, Andorze, Monako, San Marino czy Liechtensteinie.
Paszporty dla psów są dużym udogodnieniem. Wcześniej w niektórych krajach obowiązywała długa, w Wielkiej Brytanii nawet sześciomiesięczna, kwarantanna. Zabranie zwierzaka na urlop w niektórych wypadkach było więc wyczynem zupełnie niemożliwym.
Psi paszport nie jest dokumentem międzynarodowym. Obowiązuje on na terenie Wspólnoty Europejskiej plus paru innych, wspomnianych powyżej krajach Starego Kontynentu. Niestety, jeśli wybieramy się do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malty czy Szwecji sam paszport i obowiązkowe udokumentowane w nim szczepienie przeciw wściekliźnie już nie wystarczy. Pies przekraczający granicę Irlandii i Wielkiej Brytanii dodatkowo 24 godziny przed wjazdem powinien przejść odrobaczenie z tasiemca i kleszczy. Konieczne jest też badanie krwi, które wykazuje faktyczną ilość przeciwciał przeciw wściekliźnie. Wymagania różnych europejskich krajów mogą nieco różnić się od siebie. Przed planowanym wyjazdem warto więc zajrzeć na stronę ambasady i dokładnie sprawdzić wszystkie wytyczne.
Przeciwko wściekliźnie po raz pierwszy pupila zaszczepić możemy wówczas, gdy ten skończy trzy miesiące. Uznaje się, że pierwsza taka szczepionka nabywa ważności po upływie 21 dni. Dopiero wówczas możemy więc szczeniaka zabrać ze sobą za granicę.
↓ PRZENOŚNE MISKI I POIDEŁKA DLA PSA ↓
Za wydawanie psich paszportów odpowiadają weterynaryjne lecznice. Nie znaczy to jednak, że dokument ten uda nam się wyrobić w każdej przychodni. Musimy znaleźć taką placówkę, która ma prawo wydawania paszportów. Koszt samego dokumentu wynosi 100 zł, do tego doliczyć musimy jeszcze opłatę za zaczipowanie zwierzaka, niezbędne szczepienia i badania.
Zanim nasz pupil uzyska upoważniający go do podróżowania dokument, nadać trzeba mu numer identyfikacyjny. Zwierzę znakowane jest za pomocą elektronicznego czipu wszczepianego pod skórę pomiędzy łopatkami lub w okolicy szyi. Nieraz, gdy psiak posiada czytelny tatuaż, od czipowania można odstąpić. Dobrą wiadomością jest to, że na zwierzęcy paszport nie musimy czekać, dostajemy go w lecznicy od ręki.
Jeśli zwierzakowi naszemu wszczepiliśmy czip, pamiętajmy o tym, by numer jego zgłosić w paru internetowych bazach danych. Nie wszystkie one mają ze sobą łączność i przeprowadzają wymianę informacji, stąd zgłoszenia dokonać powinniśmy w jak największej liczbie miejsc. Procedura jest prosta – wszystko załatwić uda nam się przez stronę internetową, nie wychodząc z domu. W razie, gdy nasz pupil zgubi drogę do domu, rozwiązanie takie okazać może się niezwykle przydatne.
↓ TORBY I TRANSPORTERY DLA PSA ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Dla psiego właściciela widok pupila pochłaniającego swe własne bądź przygodnie znalezione na trawniku odchody bywa szokujący. Zdarza się jednak, że psiak specjałom tym nijak nie może się oprzeć. Ta dość...
Każde zwierzę, niezależnie od gatunku czy wielkości, może dać człowiekowi coś cennego. Dzięki czworonogom nasze życie staje się zdrowsze, uczymy się odpowiedzialności i empatii. Liczne badania dowiodły, że zwierzaki mogą...
Nie tylko ludzie stosują kosmetyki bio. Coraz bardziej modne staje się używanie ich także przez zwierzaki, w tym przede wszystkim mruczki i psiaki. Bio kosmetyki są naturalne, więc o wiele...
Witam, co jeżeli nr czip jest inny niż w metryce psa?
Po konsultacji ze specjalistą obawiam się, że podmienili Pani psa w szpitalu. Czy pies po wyjściu ze szpitala zachowywał się tak samo?