Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Każdy domowy mruczek wymaga regularnego szczotkowania, bez względu na to czy jest rasowym kotem długowłosym, czy też zwykłym dachowcem. Ilość rozmaitych szczotek i grzebieni dostępnych na rynku przyprawia o zawrót głowy, a jednak wybór właściwego narzędzia do pielęgnacji kociej sierści wcale nie jest taki prosty. Jaka powinna być szczotka dla kota? » Przede wszystkim szukamy czegoś, co rozczesze kołtuny, usunie martwy naskórek oraz zabrudzenia.
Zanim zdecydujemy się na konkretną szczotkę lub grzebień, powinniśmy dobrze przemyśleć nasz wybór i zwrócić uwagę na kilka kwestii. W sklepach zoologicznych znajdziemy rozmaite narzędzia do pielęgnacji kociej sierści, a niektóre z nich kupimy już za kilka czy kilkanaście złotych. Oczywiście nie musimy przepłacać, ale pamiętajmy, że te najtańsze produkty szybko się niszczą, pękają lub szczerbią. Zwracajmy uwagę na materiał, jakość wykonania produktu oraz wykończenie ząbków grzebienia. Powinny być one nieco zaokrąglone lub zakończone małymi kuleczkami, dzięki czemu nie podrapią kota.
Wybór szczotki zależy przede wszystkim od samego kota, jego rasy oraz rodzaju i długości sierści. Długie, gęste i jedwabiste futro różni się od krótkiej, foczej sierści dachowca, a więc do ich pielęgnacji będziemy potrzebować zupełnie innych akcesoriów (dowiedz się więcej, jak pielęgnować kocie futro KLIK).
Narzędziem idealnym do pielęgnacji krótkiej, przylegającej sierści jest gumowa rękawica ». Na spodzie takiej rękawicy znajdują się niewielkie ząbki, które z łatwością wyczesują martwe włosy oraz naskórek, a także usuwają kurz i inne, drobne zanieczyszczenia. Gumowa rękawica to również doskonały masażer, dzięki któremu prosty zabieg pielęgnacyjny sprawi mruczkowi sporo przyjemności.
Alternatywą dla gumowej rękawicy może być tzw. pudlówka. Jest to chyba najczęściej wybierana szczotka dla kotów i rzeczywiście warto mieć ją pod ręką, niezależnie od rodzaju sierści pupila. Pudlówki możemy użyć do wyczesania podszersteka kota krótkowłosego, wygładzenia futerka na grzbiecie mruczka o długim włosie lub do nadania jego ogonowi pożądanej puszystości (sprawdź, jaka szczotka będzie najlepsza dla twojego kota KLIK).
Metalowy grzebień » to narzędzie niezbędne w domu każdego długowłosego mruczka. Tylko on poradzi sobie z rozczesaniem długiej sierści, pomoże nam pozbyć się kołtunów oraz zapobiec filcowaniu. Warto wyposażyć się w dwa różne grzebienie lub jeden dwustronny, o innym rozstawie zębów po każdej stronie. Wyczesywanie kota rozpoczynamy grzebieniem o rzadko rozsławionych ząbkach, który rozplącze wszystkie kołtuny. Dopiero potem, gdy pozbędziemy się poplątanych włosów, dokładnie szczotkujemy kota grzebieniem o gęstych ząbkach. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym wyglądem sierści naszego ulubieńca, powinniśmy zainwestować w porządny i solidny grzebień. Najlepiej, aby cała szczotka była wykonana z metalu, unikajmy natomiast tych plastikowych, które mogą powodować elektryzowanie się sierści.
↓ GRZEBIEŃ DLA KOTA ↓
Koty znane są z tego, że wiele czasu poświęcają na staranne czyszczenie i wylizywanie swojego pięknego futerka. W ten sposób zwierzaki usuwają zabrudzenia oraz zalegające w sierści martwe włosy. Mogłoby się wydawać, że skoro koty same dbają o swoje futro, to nasza pomoc jest zbędna. Nic bardziej mylnego. Regularne wyczesywanie futerka pupila sprawi, że będzie ono jeszcze bardziej gładkie i błyszczące. Pielęgnacja przy pomocy odpowiednich narzędzi wygładzi sierść i nada jej odpowiedni połysk. Szczotkowanie zapobiega filcowaniu się sierści oraz powstawaniu kołtunów, z którymi borykają się przede wszystkim przedstawiciele ras długowłosych.
↓ SZCZOTKI DLA KOTA ↓
O pielęgnację sierści naszych ulubieńców powinniśmy zadbać szczególnie w okresie linienia. Pamiętajmy, że koty czyszcząc swoje futerko, połykają sierść, która przykleja się do ich szorstkiego języka. Następnie trafia ona do przewodu pokarmowego zwierzaka, tworząc tam kule włosowe », zwane czasem bezoarami. Organizm kota został do tego odpowiednio przystosowany przez naturę i przeważnie radzi sobie z wydaleniem takich złogów. Niestety, kiedy sierści jest zbyt dużo, może zalegać w przewodzie pokarmowym, utrudniając jego pracę i procesy trawienne. Regularne i dokładne szczotkowanie kota, pozwala na ograniczenie ilości włosów trafiających do jego organizmu.
↓ FURMINATORY DLA KOTA ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wybór odpowiedniego żwirku do kociej kuwety to wcale niełatwa sprawa. Od rodzaju podłoża zależy przecież wygoda i bezpieczeństwo pupila, a ponadto nasz własny komfort i zadowolenie. Warto pamiętać bowiem, że...
Regularne sprzątanie kociej toalety » to jeden z podstawowych obowiązków każdego właściciela. Brudna i zapuszczona kuweta wydziela przykry zapach, a co gorsza stanowi znakomite miejsce do rozwoju groźnych, chorobotwórczych bakterii. Warto...
Mruczki uchodzą za jedne z największych czyściochów w świecie zwierząt. Opinia ta jest jak najbardziej zasłużona. Koty myją się często i bardzo porządnie. Z pewnością nieraz mieliśmy wrażenie, że nasz...