Sklep online
Sklep online

Twardość wody w akwarium

Parametry wody mają istotny wpływ na samopoczucie ryb i kondycję roślin znajdujących się w akwarium. Do prawidłowego funkcjonowania zbiornika niezbędne jest utrzymanie ich na optymalnym, stabilnym poziomie, zapewniającym równowagę biologiczną. Jednym z najważniejszych parametrów jest twardość wody w akwarium. Jakie znaczenie ma dla mieszkańców zbiornika? W jaki sposób można ją regulować?

Co oznacza twardość wody w akwarium?

Całkowita (ogólna) twardość wody określa zawartość w niej wszystkich kationów metali dwuwartościowych. Wśród nich przeważają jony wapnia i magnezu. Twardość ogólna w akwarystyce oznaczana jest symbolem GH i wyrażana w stopniach niemieckich (°n, dGH, °d).

Na twardość całkowitą składa się twardość węglanowa (przemijająca) i niewęglanowa (nieprzemijająca, trwała). Twardość węglanowa (oznaczana symbolem KH) spowodowana jest obecnością w wodzie wodorowęglanów wapnia i magnezu. Ze względu na nietrwałość termiczną wodorowęglanów zanika pod wpływem gotowania wody. Twardość niewęglanowa odpowiada natomiast zawartości w wodzie siarczanów, chlorków, azotanów i innych soli wapnia czy magnezu. Nie ulega ona obniżeniu na skutek gotowania wody.

Skala twardości wody w akwarium

Ze względu na ogólną twardość wodę można zaklasyfikować do jednej z pięciu kategorii:

1. Bardzo miękka – 0-4°n (do 100 mg CaCO3/l)
2. Miękka – 4-8°n (100-200 mg CaCO3/l)
3. Średnio twarda – 8-12°n (200-350 mg CaCO3/l)
4. Twarda – 12-30°n (350-550 mg CaCo3/l)
5. Bardzo twarda – powyżej 30°n (powyżej 550 mg CaCO3/l).

Jak twardość wody w akwarium wpływa na ryby i rośliny?

Twardość wody kształtuje warunki życia ryb i roślin akwariowych. Jest ona ściśle związana z innymi parametrami, m.in. odczynem. Wodorowęglany pełnią w akwarium funkcję buforów i umożliwiają utrzymanie pH na stałym poziomie. Są też źródłem dwutlenku węgla dla roślin. Odpowiednia twardość wody ma ponadto duże znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia ryb. W twardej wodzie szybciej rozwijają się bakterie chorobotwórcze, wywołujące u ryb niebezpieczne problemy zdrowotne. W takich warunkach wielu mieszkańców zbiorników akwariowych nie czuje się komfortowo, niechętnie się porusza i nie przystępuje do tarła. Twarda woda często wpływa destrukcyjnie również na rośliny. Osadzający się na nich „kamień” uniemożliwia im pobieranie soli mineralnych i przeprowadzanie fotosyntezy. Osad widoczny jest także na szybach czy dekoracjach i wyraźnie obniża estetykę zbiornika.

Choć wiele ryb i roślin ma dość szerokie zdolności adaptacyjne, uważa się, że w typowych akwariach wielogatunkowych ogólna twardość wody nie powinna przekraczać 12°n, a twardość węglanowa – 7°n. Zawsze jednak warto upewnić się, jakie parametry preferują nasi podopieczni i dostosować je do ich potrzeb.

Jak regulować twardość wody w akwarium?

Twardość wody w akwarium powinna być stale monitorowana. Najlepiej kontrolować jej wartość za pomocą specjalnych testów akwariowych. Pomiaru warto dokonywać przynajmniej raz w miesiącu. Co jednak zrobić, jeśli twardość wody jest daleka od optymalnej? Woda kranowa często nie spełnia wymagań ryb i roślin. Na ogół jest zbyt twarda. Warto zatem przed dodaniem jej do zbiornika zmodyfikować jej parametry. W tym celu dobrze sprawdzą się gotowe preparaty akwarystyczne do obniżania/podwyższania GH i KH.

Aby zmiękczyć wodę w akwarium, można przepuścić ją przez filtr odwróconej osmozy lub żywice anionitowe i kationitowe. Innym sposobem jest wykorzystanie wody destylowanej. Aby zmniejszyć twardość węglanową, wystarczy przegotować wodę przed dodaniem do akwarium.

Nieco rzadziej akwaryści zmagają się ze zbyt niską twardością wody. W takim przypadku najlepiej umieścić w zbiorniku wapienne dekoracje, np. muszle, skałki. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też przefiltrowanie wody przez materiał zawierający wapń.

Warto pamiętać, że gwałtowne zmiany parametrów wody nie służą pływającym zwierzakom. Jeśli musimy znacznie zmodyfikować twardość wody w akwarium, róbmy to stopniowo i powoli, by nasi podopieczni mieli czas na przyzwyczajenie się do zmian zachodzących w zbiorniku.

banerek-promocyjny-kakadu1
Zdjęcie: © Andrey Armyagov — istockphoto.com

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Świetlówki do akwarium

Świetlówki do akwarium są w tej chwili głównym źródłem światła, który stosuje się w akwarystyce. Są znacznie wydajniejsze od żarówek, a przede wszystkim wytwarzają znikome ilości ciepła, dzięki czemu nie...

Czytaj więcej
Biologiczne filtry do akwarium

Filtracja biologiczna jest bardzo ważnym elementem procesu oczyszczania wody w akwarium. Dzięki niej szkodliwe związki przemiany materii, wydalane ryby i powstające podczas rozkładu materii organicznej, zostają przekształcone w nieszkodliwe i...

Czytaj więcej
Chemiczne wkłady do filtrów akwariowych

Chemiczne wkłady do filtrów akwariowych służą do usuwania z wody szkodliwych lub wręcz trujących związków chemicznych. Najczęściej stosuje się je podczas procesów uzdatniania wody przed wlaniem jej do akwarium, ponieważ...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram